Už pri plánovaní dovolenky by ste mali myslieť na to, či vám v rovnakom termíne nevychádza aj menštruácia. Samozrejme, nie vždy je to možné. Pri last minute zájazdoch skôr pozeráte na cenu, ako na to, či do batožiny nebudete musieť pribaliť aj menštruačné tampóny. More alebo bazén si síce môžete užívať aj s nimi, no nezabudnite na dôslednú hygienu a po každom kúpaní si vymeňte tampón aj mokré plavky.

Pomôžu vám gestagény

Viac si však užijete voľné dni, ak si menštruáciu posuniete. Krvácanie sa vždy odďaľuje. Slúžia na to hormonálne preparáty, najčastejšie gestagény. Ideálne by však bolo, ak by ste si ho posunuli ešte v cykle mesiac pred dovolenkou, aby ste počas nej nemuseli myslieť na to, že máte užívať tabletky. Navyše, môžu sa objaviť tráviace problémy najrôznejšieho druhu a hnačky či vracanie môžu účinok tabletiek výrazne oslabiť a začnete krvácať. Gestagény sú pre vás vhodné aj vtedy, ak užívate hormonálnu antikoncepciu. Po užití poslednej tabletky budete pokračovať gestagénmi a po krvácaní sa zase vrátite k antikoncepcii.

Tabletky bez prestávky

Ak užívate antikoncepciu, menštruácia sa dá oddialiť aj s jej pomocou, a to tak, že po dobraní trojtýždňového balenia budete pokračovať ďalším. Dá sa to však iba pri užívaní monofázických preparátov, teda takých, v ktorých je hladina hormónov v každej tabletke rovnaká, a len vtedy, ak máte takýto postup odskúšaný. Chystáte sa to prvýkrát vyskúšať práve na dovolenke? Nebuďte prekvapená, ak sa objaví slabšie krvácanie.

Naša rada

Slnečné lúče sú čoraz agresívnejšie. Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie aj niektorých druhov protizápalových liekov by ste mali byť s opaľovaním opatrná, môžu sa u vás objaviť pigmentové škvrny. Pre istotu sa v tomto smere poraďte so svojím lekárom. Nezabúdajte na kvalitné krémy na opaľovanie s vyšším ochranným faktorom. Ak sa vám na pokožke pigmentové fľaky objavia, snažte sa slnku vyhýbať, aby sa nezhoršili.

Infekcie z vody

Z hľadiska zdravia sú na kúpanie najbezpečnejšie prírodné kúpaliská s tečúcou vodu. Samozrejme, iba v tom prípade, že proti plávaniu v ňom nemajú námietky ani hygienici a voda je pravidelne kontrolovaná. Ani more nie je z tohto pohľadu veľmi nebezpečné, slaná voda má mierne dezinfekčné účinky.

Najvyššie riziko gynekologickej či urologickej nákazy je na verejných kúpaliskách. Baktérie vo vode v bazéne sú chlórom len omráčené a po tom, ako z vody vyjdete, ľahko sa preberú k životu. Nebude na škodu, ak večer pred návštevou kúpaliska použijete ako prevenciu pošvový čapík s laktobacilmi a kyselinou mliečnou. Vhodnou prevenciou sú aj takzvané plavecké tampóny. A nezabudnite si po každom kúpaní vymeniť plavky za suché. Je to možno otravné, no určite príjemnejšie, ako kvasinky či zápal močových ciest.

Nebezpečná zrazenina

Pri dlhšom cestovaní vzniká v súvislosti s antikoncepciou riziko trombembólie. Hodiny sedenia takmer bez pohnutia neprospieva vašim žilám, a preto sa v nich môže vytvoriť nebezpečná zrazenina. Alkohol a cigarety zvyšujú riziko.

Naša rada

Pri dlhých letoch alebo cestách nohy pravidelne precvičujte. Ak cestujete autom, robte si častejšie prestávky a nezabudnite na dostatok tekutín.

Pribaľte si

Na prípadné gynekologické či urologické ťažkosti by ste mali myslieť už pri balení kufra na dovolenku. Vezmite si so sebou špeciálne antibakteriálne mydlo na intímnu hygienu aj na ruky, vaginálne čapíky na úpravu mikroflóry, krém proti kvasinkám a lieky proti zápalu močových ciest.