Na dovolenku cestujeme hlavne s vidinou toho, že si zregenerujeme unavené telo. Každé ochorenie nás potom dokáže vyviesť z miery, napríklad vtedy, keď namiesto ranného behu po pláži trénujeme beh na toaletu. „Črevné infekcie a rôzne parazitárne ochorenia sú každoročne asi najčastejšou komplikáciou dovolenkárov v letných mesiacoch,“ potvrdil nám prof. MUDr. Ivan Schréter, CSc., z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UN L. Pasteura v Košiciach. V závese za nimi sú nepríjemné ochorenia pečene, žltačky: „Je ich, našťastie, pomenej, pretože viac ľudí je proti nim už zaočkovaných aj sanitárna úroveň letovísk, ktoré navštevujú, je vyššia ako v minulosti.“

Fľaška do kufra

Za obľúbenú medicínu, ktorá ochráni žalúdok a črevá pred nepríjemnosťami všetkého druhu, radi pasujeme tvrdý alkohol. Naozaj nám pomôžu jeden či dva panáky? Gastroenterológ MUDr. Miloš Bubán vás asi sklame: „Priznám sa, že aj ja si na dovolenke dám občas pohárik tvrdého alkoholu na ‚vypálenie červíka‘, ale je to skôr v rámci spoločenského kontaktu. To, že by bol alkohol prevenciou pred žalúdočnými a črevnými ochoreniami, nie je dokázané. Nie je možné, aby zabil vírus alebo baktériu, ktorá sa dostala do tela, ani nedokáže preventívne vytvoriť nejaký ochranný film na slizniciach.“

Lekár upozorňuje, že liečiť hnačky alkoholom je nebezpečné. Okrem podráždenia žalúdka hrozí ešte väčšie odvodnenie organizmu: „Je známe, že alkohol dehydratuje. V prípade hnačiek aj tak dochádza k veľkému úbytku tekutín a treba ich preto skôr doplniť.“

Miestne alebo domáce?

Ďalší rozšírený názor hovorí, že ak vás prikvačia žalúdočné a črevné problémy, najlepšie je kúpiť si prvú pomoc v miestnej lekárni vášho letoviska. Dôvod? Lieky vyrobené v príslušnej dovolenkovej destinácii sú cielene namierené proti celému spektru miestnych baktérií, a preto zaberú rýchlejšie a spoľahlivejšie. Čo hovorí doktor Bubán? „Nie je to pravda. Ľudia sa pokojne môžu spoľahnúť aj na lieky, ktoré si prinesú z našej lekárne. Zaberú rovnako dobre,“ hovorí.

Pomôžu probiotiká

Ak máte citlivejšie trávenie, škatuľka s probiotikami je vo vašej batožine rovnako dôležitá ako šminky. Naordinujte ich preventívne aj svojim deťom. Denne potrebujete dodať do čriev najmenej desať miliárd probiotických baktérií, ktoré im pomôžu správne fungovať. Na trhu je ich nepreberné množstvo, ale ak nemáte k dispozícii chladničku, pýtajte si v lekárni také, ktoré znesú aj vyššie teploty. Pre deti dostať aj v kvapkách.

Kedy utekať k lekárovi?

Hnačka je vlastne obranný mechanizmus, ktorým sa telo zbavuje neželaných látok. Inkubačná lehota ochorenia je pár hodín, ale aj dva dni. Hnačka môže pominúť tak rýchlo, ako prišla, ak dodržíte najskôr hladovku a potom šetriacu diétu s nemastným a ľahkým jedlom, s vylúčením sladkostí aj mlieka. Ak však trvá viac ako dva týždne alebo je veľmi intenzívna, alebo sa v stolici objaví krv či hlieny, treba sa poradiť s lekárom. Ťažká forma hnačky môže viesť až k rozvratu vnútorného prostredia, k ťažkému odvodneniu, ktoré privodí až smrť.

„Ak chodí človek normálne na toaletu, na dovolenke aj častejšie ako doma, netreba to riešiť. Môže to byť dôsledok zmeny stravy, možno aj pozitívnejšej,“ hovorí lekár. Skrátka, vaše telo asi dostalo viac ovocia a zeleniny, čo mu rozhodne neuškodí.

Pravidlo: Šúpať a variť

Tráviace šťavy síce máme aj na to, aby nás chránili pred požitými baktériami a vírusmi, ale každý imunitný systém je originál a podľa toho sa treba zariadiť. Ak máte citlivejší žalúdok, nenechajte sa presvedčiť od spolustolujúcich, že „aj oni to jedli a nič im nebolo“. Nemusíte ochutnať všetko na svete. Prevenciou problémov je toľkokrát pripomínaná hygiena, ktorá chráni nielen pred hnačkami, ale aj pred žltačkou:

  • Umývanie rúk pred jedlom a po toalete je samozrejmosť. Na dovolenku si zaobstarajte tekutý dezinfekčný prípravok na ruky. Dostať aj malé kabelkové balenia. Ak už máte hnačku, dezinfikujte aj toaletu!
  • Umyli ste si jablko či papriku tak dobre ako doma pod tečúcou vodou? Nie každá voda z kohútika však je v takej kvalite ako u vás doma. „Čo sa nedá uvariť alebo ošúpať, to radšej nejesť,“ takéhoto pravidla sa najmä v Ázii a Afrike drží cestovateľ doktor Bubán.
  • Džús s ľadom síce urobí dobre chuťovým pohárikom, ale aj v zamrazenej vode sa môžu udržať problémové baktérie. Rovnako kóšer nemusí byť ani zmrzlina predávaná na ulici. Vodu pite iba v originálne zabalených fľašiach.
  • Nejedzte rýchlo sa kaziace potraviny. Ak aj máte v hoteli chladničku, nedokáže zázraky. Už po jednom dni sa môžu v potravinách množiť baktérie. 
  • Salmonela sa množí pri teplote od desať do šesťdesiat stupňov, najradšej má tridsať až štyridsať stupňov. Ak si varíte sami, pripravte len toľko, koľko zjete, jedlo zbytočne neodkladajte alebo len na krátky čas a pred opätovným podávaním ho zohrejte na deväťdesiat stupňov.
  • Majonéza je tabu aj toto leto. Párky a klobásky varte aspoň pätnásť minút. Ak grilujete mäso či ryby, radšej ich dobre prepečte. Nebezpečné môžu byť aj lákavé, ale nedostatočne upravené plody mora. Kura, ktoré nie je prepečené až na kosť, radšej odmietnite.
  • Dávajte pozor, aby ste nepreniesli baktérie zo surových potravín na tie, ktoré už budete servírovať. Napríklad na noži či doske. Ak ste v reštaurácii, ostáva vám len veriť, že v kuchyni dodržiavajú všetky pravidlá.

Potrebujete zavodniť?

Ak ste si do kufra nepribalili prípravok na rehydratáciu z lekárne s obsahom iónov a glukózy, využite jednoduchý tip od MUDr. Miloša Bubána: 1 liter čistej vody 1-2 kávové lyžičky kuchynskej soli 5 kociek cukru 1 vytlačený citrón, grep alebo pomaranč. Všetko zmiešať a po malých dávkach vypiť.