Inkontinenciu, čiže únik moču, riešia ženy v každom veku, no s pribúdajúcimi rokmi o tom začínajú rozprávať rovnako odvážne ako o problémoch s vráskami či so šedivejúcimi vlasmi. Ani v tomto smere totiž nie sme rovnako ako pri starnutí paniami času, no dobrá správa je, že rovnako ako si vieme vďaka modernej medicíne predĺžiť mladosť zvonku, dá sa to aj zvnútra.

Nie je to výsada starších

Treba však jednoznačne povedať, že oslabené panvové dno a s tým súvisiace problémy rozhodne nepatria iba do kategórie 50+, veľmi často ním trpia aj ženy po pôrode. Odbornú debatu treba nechať na lekárov a nepochybne je dobre každý problém konzultovať s nimi.

Okrem vážnych diagnóz, ako je únik moču pri skleróze multiplex, po mozgovej príhode či pri chronických bolestiach panvového dna, kde sú už naozaj potrebné rôzne podporné liečebné postupy, pomáhajú pri zlepšovaní problémov s inkontinenciou či poklesnutým panvovým dnom špeciálne cviky, ale aj špeciálne kreslo Emsella.

Kreslo Emsella na posilnenie panvového dna.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Aj pri cisárskom reze

Kreslo bolo vyvinuté urológmi, keďže rieši predovšetkým problémy spadajúce do ich odvetvia medicíny, no rovnako oslavne o ňom hovoria aj gynekológovia, pretože slúži na podporu poklesu panvového dna po tehotenstve a v menopauze.

„Mnoho žien si myslí, že pokles panvového dna vzniká iba pri vaginálne vedenom pôrode, no pravda je taká, že k poklesu panvového dna prichádza aj pri akútnom cisárskom reze. Prevenciou je jedine plánovaný cisársky rez,“ vysvetľuje gynekologička MUDr. Andrea Maľová, PhD.

Nepoteší správou, že čiastočne oslabené panvové dno má po pôrode takmer každá žena. „Je to úplne prirodzené, no to, do akej miery, je, samozrejme, veľmi ovplyvnené genetikou, veľkosťou plodu a aj pôrodným poranením. Veľmi otázne je tiež používanie predpôrodnej pomôcky, tzv. balónika Aniball.”

Kúry treba opakovať

Okrem žien po pôrode trpia podľa nej rovnakými problémami aj ženy v menopauze a po menopauze, ktoré prídu o potrebné hormóny, či dámy, ktoré zdvíhajú ťažké bremená, veľmi často opatrovateľky alebo vášnivé záhradkárky.

„Všetkým odporúčam Kegelove cviky na posilnenie panvového dna a liečebnou modalitou je aj špeciálne kreslo, ktoré zlepšuje stav panvového dna. Jednu vec však treba zdôrazniť, že ak sa vďaka nemu či cvikom stav ženy zlepší, nemusí to byť definitívny stav. Efekt sa dostaví, no určite treba kúru alebo cviky opakovať v určitých intervaloch, podľa potreby a pocitov pacientky,“ zdôrazňuje odborníčka.

Dá sa vyliečiť

Čo sa týka samotného kresla Emsella, pracuje na princípe sústredenej energie elektromagnetických vĺn. Tie následne spúšťajú supermaximálne svalové kontrakcie, také, ktoré si neviete sami navodiť ani tými najlepšími cvikmi.

To však neznamená, že posilňovať panvové dno nemôžete aj tak. Kedykoľvek počas dňa, hoci aj v autobuse. „Stresovú či urgentnú inkontinenciu, ktorá je najčastejším problémom mnohých žien, možno pomocou Emselly výrazne vylepšiť alebo dokonca úplne vyliečiť,“ vysvetľuje MUDr. Slavomira Feix, známa dermatologička, ktorá sa venuje hlavne kráse žien zvonku.

Prestali sa hanbiť

Zdravotným kreslom rozšírila doktorka Feix svoju ambulanciu o netradičný solitér. Dôvod je pre ňu absolútne prirodzený. „S mnohými ženami, ktoré ma navštevujú, sa poznám už dlhé roky, a tak sa nehanbia povedať mi aj o iných svojich problémoch ako len o vráskach či ovisnutej pokožke. Preto keď som sa dozvedela o kresle, ktoré by mnohým z nich mohlo pomôcť, začala som si o ňom študovať viac a pýtať sa. Dokonca som ho aj osobne vyskúšala,“ otvorene priznáva lekárka.

Prezrádza, že sekundárnym problémom žien, ktoré trpia ochabnutým panvovým dnom, sú aj problémy pri sexe a vtedy už začína trpieť celý partnerský vzťah, nielen jednotlivec.

Krása aj zvnútra

Slavomira Feix netají, že kreslo nie je žiadnou novinkou na trhu, hoci sa rokmi jeho kvalita posunula do vyšších úrovní, no zrejme je jednou z mála dermatologičiek, ktorá chce krásu ženy riešiť zvonku aj zvnútra. Ako hovorí, jeho kúpou chcela prispieť k celkovej spokojnosti klientok. „Zbytočne im budem dávať výplne či drahé kúry, keď ich bude trápiť nejaký zdravotný problém či vzťah, a aj tak nebudú žiariť spokojnosťou,“ hovorí úprimne. 

Pomôžu aj Kegelove cviky


Kegelove cviky alebo cvičenia panvového dna sa preukázali ako účinná a populárna metóda samoliečby. Zameriavaním sa na posilnenie svalov panvového dna mnoho žien zistí, že dokážu odolať nutkaniu na močenie a znížiť frekvenciu návštev toalety. Jednou z hlavných výhod Kegelových cvikov alebo cvičení panvového dna je skutočnosť, že nevyžadujú žiadne špeciálne vybavenie a je možné ich vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek – dokonca aj v autobuse, vo vlaku alebo na stretnutí.

A ešte čosi – posilniť panvové dno sa oplatí aj mužom, dokážu vďaka nim lepšie kontrolovať svoj výkon v spálni.

Na internete nájdete množstvo návodov na cvičenie Kegelových cvikov, no najlepšie je poradiť sa s odborníkom. Treba vedieť, že dôležitá je tiež pravidelnosť, len tak sa dostavia výsledky.