Zbieranie odpadkov je dvojnásobne záslužná činnosť. Očistíte svoje okolie a spravíte niečo pre svoj štíhly pás a pevné stehná. Navyše necvičíte v upotenej telocvični, ale na čerstvom vzduchu. Nie div, že ploggerov neustále pribúda. Veľkou propagátorkou ekologického fitnestrendu je napríklad manželka herca Aleca Baldwina Hilaria.

Nápad zo severu

Myšlienka skombinovať ekológiu a beh sa zrodila pred necelými štyrmi rokmi v jednej z najuvedomeleješích európskych krajín, vo Švédsku. Vymyslel to 57-ročný švédsky environmentalista Erik Ahlström. Muž, ktorý celý život prežil v čistej severskej prírode, sa totiž presťahoval do Štokholmu. Do práce chodil na bicykli a videl, aké sú cesty mesta lemované odpadkami. Nenechalo ho to ľahostajným, a keď ráno či podvečer vyrazil na džoging, vzal si vždy aj igelitku a popri behu zbieral smeti. Časom inšpiroval aj ostatných, až natoľko, že sa zrodila nová cvičebná disciplína.

Zdvihni to!

Plogging je vlastne klasický beh prírodou, parkom alebo ulicami, ibaže pauzičku si nedávate, len keď sa potrebujete vydýchať alebo napiť, no vždy, keď na trase uvidíte odpadky. Nevyhnutnou výbavou ploggerov je preto okrem dobrých tenisiek či krokomeru plastové vrece na smeti. Názov nového fitnestrendu je vlastne kombinácia dvoch slov – tradičného výrazu džoging a švédskeho termínu plocka-up, čo sa dá preložiť ako niečo zdvihnúť.

Bežec upratovač

Keď správny ploger zbadá vyhodenú plastovú fľašu, roztrúsené obaly či ohorky z cigariet, zastaví, ide do podrepu a v ňom všetko vyzbiera. Očistí teda cestu a zároveň si posilní svaly na nohách a spevní stehná. Popri behu neustále robí drepy, výpady, ohýba sa v páse, zapája ramená a s plnou taškou si dá šprint ku kontajneru. Ak to robí poctivo, za pol hodiny ploggingu vraj bežec upratovač spáli takmer 300 kalórií, teda podobne ako pri tradičnom behu. Pridanou hodnotou sú však ďalšie pohyby – neustále zrýchľovanie a spomaľovanie, používanie rúk, zapájanie ramien a to všetko dokopy posilňuje tréningový efekt. O efekte pre životné prostredie ani nehovoriac.

Zbiera sa aj u Baldwina

Hrdí ploggeri často nosia pri behu tričko s nápisom plogging, aby bolo jasné, k akej komunite patria. Zvyšuje to aj záujem okolia, a tak sa správy o novom ekologickom štýle behu šíria. Najväčšiu zásluhu však na spopularizovaní majú sociálne siete, pretože ploggeri sa svojou záslužnou činnosťou chvália na Instagrame či Facebooku, kde zverejňujú obrázky zaujímavých smetí a vymieňajú si svoje zážitky. Jednou zo zanietených ploggeriek je napríklad manželka Aleca Baldwina. Modelka a inštruktorka jogy ho praktikuje po newyorských uliciach a parkoch a jej štíhla postava je najlepším dôkazom, že tento druh udržiavania postavy funguje.