Ako dlho dojčiť?

„Dieťa by malo byť výhradne na materskom mlieku prvých šesť mesiacov a dojčené by malo byť aspoň do prvého roku, ak sa dá, aj do druhého roku života, prípadne i dlhšie,“ hovorí MUDr. Vicianová.

Po šiestich mesiacoch by malo dostávať už aj prvé príkrmy. V dnešnej dobe experimentov a rôznych extrémnych stravovacích návykov sa lekárka stretáva s rôznymi prípadmi. Sú ženy, ktoré dojčiť nechcú, ale sú aj ženy, ktoré držia deti iba na svojom mlieku, prakticky nepoznajú tuhú stravu. „Stalo sa mi, že dieťa malo už trištvrte roka a nejedlo žiadne príkrmy – ani mäso, ani zeleninu, ani ovocie. Nedávno som mala v ambulancii dokonca ročné dieťa, ktoré všetko odmietalo. Tie deti sú potom málokrvné, chýba im dôležitý vitamín B12, nepracuje im normálne zažívací systém.“

Imunologické okno

Pre niektoré matky je niekoľkomesačné dieťa olizujúce rožok hotovým postrachom. Je to však chyba! Existuje pojem imunotolerančné okno, čo je obdobie, v ktorom by sa zažívací trakt dieťaťa mal stretnúť s inými potravinami ako len s materským mliekom. „Po ukončenom 17. týždni treba toto imunotolerančné okno využiť. Znamená to, že dieťa má dostať do úst mikromnožstvo rohlíka, varenej mrkvy, petržlenu, zemiakov aj mäsa,“ vysvetľuje lekárka. Prečo je to dôležité? „Aby v budúcnosti nemalo na tieto veci alergiu,“ hovorí. Neznamená to však, že žena má vynechať jednu dávku dojčenia ešte pred ukončením šiesteho mesiaca a považovať lyžičku mixovanej mrkvy za príkrm.

Cumeľ – áno alebo nie?

„Ak dieťa plne dojčíte, nemalo by poznať cumeľ. Ak mu potrebujete podať inú tekutinu, mali by ste to urobiť lyžičkou alebo striekačkou, aby sa predčasne neodstavilo. Technika sania z cumľa a z prsníka je rozdielna. Z prsníka to ide dieťatku ťažie, a preto môže uprednostniť fľašu,“ upozorňuje MUDr. Vicianová.

Dá deťom čo im patrí

Pre herečku Zuzanu Kanócz (39) je dojčenie prirodzená samozrejmosť, ktorá šetrí čas, peniaze a aj nervy. Dokázala to milým statusom na sociálnej sieti, v ktorom opísala cestu autom na dovolenke s tromi deťmi  – Lucasom (6), Izabellou (3) a čoskoro ročnou Leylou.  Vidno, že záťažové situácie berú s humorom. „Leyla ešte nenašla čaro v niekoľkohodinovom sedení pripútaná v sedačke. Nečudujem sa. Keď treba, kľaknem si na sedadlo, nahnem sa nad ňu a kojím. Šetríme čas. Nezastavujeme, kým to nie je nutné. Čím skôr nech sme v cieli,“ napísala.

Zuzana Kanócz dopraje svojim deťom materské mlieko.
Zuzana Kanócz dopraje svojim deťom materské mlieko.
Zdroj: instagram

Robiť to diskrétne

Dojčenie na verejnosti je veľkou a večnou témou. Sára Saudková (52), exmanželka známeho fotografa Jana Saudka (84), sa pred viac ako desiatimi rokmi zapojila do kampane „Odhalené prsia dojčiacej ženy na internet patria“. Bola to reakcia na cenzúru Facebooku, ktorý stiahol zo stránok užívateľov fotky z tematikou dojčenia. Vtedy sa pripojila k vyše 60 ženám, ktoré sa nechali hromadne vyfotiť pri dojčení. Saudková označila spoločné fotenie za „apel proti hlúposti a pokrytectvu“. Prešli roky a Sára dnes tvrdí, že dojčenie je krásna a potrebná vec, ale treba to robiť nenápadne. „Nie je treba sa vemeniť na verejnosti a ukazovať , som matka, kto je viac‘,“ vyhlásila o dojčení na verejnosti.

Sára Saudková bojovala za dojčenie na verejnosti.
Sára Saudková bojovala za dojčenie na verejnosti.
Zdroj: Profimedia.sk, Archív

Treba vedieť

  1. Počuli ste už vetu: Máš slabé mlieko! Neexistuje slabé ani riedke mlieko! Ľudské mlieko je v porovnaní s kravským „priesvitnejšie“, také však má byť.
  2. Dojčenie nedeformuje prsníky, naopak, pomáha odbúrať nadbytočné kilá.
  3. Dojčenie nespôsobuje ovisnutie prsníkov. Tieto zmeny prebiehajú v dôsledku gravidity samotnej. Rovnaké sú aj u matiek, ktoré dieťa hneď po pôrode začnú kŕmiť umelým mliekom.
  4. Veľkosť prsníkov nesúvisí so schopnosťou tvoriť mlieko.
  5. Ani to najdrahšie a najkrajšie zabalené umelé mlieko sa nemôže ani zďaleka vyrovnať materskému. Slovíčka „humanizované“ či „maternalizované“ znamenajú len toľko, že pomer hlavných zložiek kravského mlieka (bielkovín, tukov a cukrov) bol upravený tak, aby sa podobalo materskému. Umelá výživa nie je alternatíva, je to posledné východisko.