1. Príznaky

Prehriatie organizmu vzniká buď pri pobyte na priamom slnku, alebo v horúcom prostredí, napríklad aj pri dlhom pobyte v skleníku. Príznaky sú jasné – malátnosť, únava, bolesť hlavy, pocity na vracanie, vracanie, kŕče vo svaloch. Vracanie je príznak začínajúceho opuchu mozgu.

2. Do chládku

Prvá pomoc je jednoduchá – človeka treba premiestniť do chladného prostredia, vyzliecť mu odev a zabaliť ho do plachty alebo osušky namočenej do vlažnej vody. Nie do studenej! Ovievaním novinami alebo čímkoľvek, čo máte poruke, rozprúdite okolo kože vzduch, voda sa z nej odparuje a telo sa ochladzuje. Nahrádzate tým prirodzené potenie.

3. Po malých dúškoch

Pokiaľ človek s úpalom nevracia, dávajte mu po malých hltoch pravidelne a často tekutiny. Prehriatie organizmu sa začína vlastne vtedy, keď nemá dosť vody na to, aby sa potil. Potenie je najprirodzenejší a zároveň najúčinnejší spôsob, akým sa telo ochladzuje. Človek v horúcom prostredí teda musí preventívne dostatočne piť.

4. Nesmie byť tesná

Pokrývka hlavy nesmie byť tesná. Ideálne je, aby medzi hlavou a klobúkom či šiltovkou bola vzduchová vrstvička. Vzduch je totiž najlepší izolátor proti teplote.

5. Pozor na tienidlá

Medzi 11.00 a 15.00 sa nezdržiavajte, ak to nie je nutné, na priamom slnku. To je dôležité zvlášť pre starých ľudí a deti, plus tých, ktorí užívajú lieky na vysoký tlak, cukrovku či na srdce.

Okolo poludnia treba utekať z pláže, rozhodne nestačí skryť sa pod rôzne prístrešky – mušle, stany, pretože aj cez látkové a umelohomotné chránidlá prenikajú ultrafialové lúče a môžu spôsobiť aj slnečné popáleniny. Pocit bezpečia, ktorý máte, keď dáte dieťa do stanu na pláži, je falošný!

6. Zlyhanie srdca alebo zakrvácanie mozgu

Ak skočíte prehriati do vody, ktorá má hoci aj 26 stupňov, vzhľadom na teplotu tela je chladná. Ako zareaguje organizmus? Náhle sa vám zúžia prakticky všetky cievy v tele, hlavne v koži a svaloch. Tým sa zmenší kapacita cievneho riečišťa a dôjde k extrémnemu vzostupu krvného tlaku. U ľudí, ktorí sú chorí na srdce alebo majú vysoký tlak, to môže mať katastrofické následky. Rovnako však aj u tých, ktorí si myslia, že sú zdraví – náhle zvýšenie tlaku môže prudko zaťažiť srdce, to vedie k poruchám jeho rytmu a niekedy aj k zastaveniu krvného obehu. Kto si je istý, že má srdce v stopercentnom poriadku? Tlak sa môže zvýšiť až na dvojnásobok normálnych hodnôt a srdce to nemusí vydržať. Vysoký tlak môže vyvolať prasknutie drobnej cievky v mozgu a jeho zakrvácaniu. Nastane porucha vedomia a človek sa utopí, nie je totiž schopný koordinácie a triezveho uvažovania.

7. Žiadne tabletky

Ak máte pocit, že pri úpale alebo úžehu pomôžu antipyretiká, teda tabletky proti horúčke, je to chyba. Prehriatie je úplne iný mechanizmus zvýšenia teploty ako pri chorobe, nemajú preto žiaden účinok. Pri správnom podaní prvej pomoci, teda ochladení vlažnou vodou, ovievaní a podaní tekutín v chládku, by mali ťažkosti z prehriatia ustúpiť samy. Ak sa do pol hodiny príznaky nezmiernia, treba človeka dopraviť na urgentný príjem do nemocnice, kde mu podajú infúzie.

8. Sledujte dieťa

Čím menšie dieťa, tým skôr sa prejavia príznaky prehriatia. Dieťa nevie povedať, že ho bolí hlava, napína ho na vracanie. Je skôr plačlivé, neupokojiteľné, správa sa inak, ako sú rodičia zvyknutí. Nechce sa hrať, sedí apaticky na deke alebo v niekde kúte. U malých detí je zmena v správaní vlastne prvým príznakom prehriatia organizmu.

Piť treba po malých dúškoch.
Piť treba po malých dúškoch.
Zdroj: Profimedia.sk

9. Preč s plienkami cez kočík

Ak prehodíte cez kočík plienku alebo osušku, zabraňujete tým prúdeniu vzduchu cez kočík. Tým sa spomalí odparovanie potu, ktoré je dôležitou súčasťou ochladzovania tela. Takže paradoxne zvýšite teplotu tela u dieťaťa. Deti majú byť v otvorenom kočíku s dostatočným prúdením vzduchu, navyše chránené jednou vrstvou oblečenia. Prečo? Prečítajte si radu č. 10.

10. Nevyzliekajte sa

Ľudia často robia chybu, že sa vo vyšších teplotách vyzliekajú. Ale keď je 30 stupňov v tieni, teplota vzduchu na slnku môže dosahovať aj vyše 50 stupňov. Ak ste vyzlečení do šortiek a trička, povrch vášho tela je v kontakte s horúcim vzduchom, pričom teplota ľudského tela je za normálnych okolností len 28 stupňov. Znamená to, že prijímate teplo z okolia a zohrievate sa. Keď ste však oblečení, máte čiapku, košeľu, dlhé nohavice či dlhé šaty, medzi telom a odevom sa vytvorí izolačná vrstvička vzduchu – tá má teplotu cca 30 až 35 stupňov. Telo je tak v lepšom teplotnom režime, ako keď naň priamo útočí horúci vzduch. Žena sa v šortkách skôr prehreje ako tá, ktorá má dlhšie šaty. Mužom sa síce na odhalené nohy a plecia lepšie pozerá, ale ženy si tým škodia.