O záchode sa poeticky hovorí ako o miestnosti, kam aj králi chodievajú pešo. Ak tam musíte bežať pričasto, je to rozhodne nepríjemné. Možno je to pomsta čriev za pažravosť, keď zjete jedno cez druhé, alebo prejav vážnejšej choroby.

Aj delta variant

Stále aktuálnou témou je kovid, ktorý sa šíri, pretože ľudia nie sú v dostatočnom počte zaočkovaní. Len na okraj –  ľuďom MUDr. Peter Sabaka odkazuje: „Očkovanie chráni aj proti infekčnejšej delte. Na 88 % pred chorobou, na 96 % pred ťažkým priebehom a na 99 % pred smrťou.“

Ale späť k toalete... Až o šesťdesiat percent nákazlivejší delta variant koronavírusu má iné príznaky ako pôvodný variant. Strata chuti a čuchu sa objavuje zriedkavejšie, zato vás môžu vyrušiť bolesti hlavy, bolesti hrdla, výtok z nosa a zvýšená teplota alebo horúčka, teda prejavy ako pri nádche, alergii či chrípke.

Ďalším príznakom môžu byť hnačky. Treba na to pamätať. Najmä teraz v lete, keď môžeme hnačku pripísať hoci aj zle upravenému jedlu z reštaurácie na dovolenke alebo tepelnému úpalu. Aj ten sa prejavuje hnačkami.

Pamätajte na žltačku

Hnačkami sa hlási viacero diagnóz, napríklad rakovina, Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva alebo potravinová alergia, ale vyvolať ich môžu aj obyčajné antibiotiká, ktorými si liečime nejaký zápal v tele.

Počas dovoleniek môže prekvapiť žltačka a tá vás tiež rada vyženie na toaletu. Žltačiek je viacero typov – typ C sa šíri najmä medzi narkomanmi, typu A sa hovorí aj „choroba špinavých rúk“. „U nás máme zabezpečené povinné očkovanie detí proti hepatitíde B, proti typu A je k dispozícii vakcína podľa záujmu alebo pri výskyte epidémie. Proti ostatným typom očkovanie nie je,“ hovorí infektologička MUDr. Helena Kuchtová z nemocnice v Komárne.

Pripomína, že žltačka typu E sa občas importuje zo zahraničia alebo sa ňou dá nakaziť pri zlom spracovaní mäsa. Medzi prejavy žltačky patrí únava, bolesti brucha, slabosť vracanie, hnačka, žlté očné bielka. Prevenciou je hygiena.

Čo robiť, ak vás trápi?

1. Chybou by bolo prestať piť – v boji s akútnou hnačkou potrebujete zabezpečiť, aby telo nestratilo tekutiny. Pomôže minerálka bez bubliniek alebo jemne osladený čierny čaj. Nepite ovocné šťavy, kávu a už vôbec sa nesnažte „vypaľovať červa“ alkoholom.

2. Neuchýľte sa k hladovke. Gastroenterológ z nemocnice Košice-Šaca MUDr. Štefan Mucha upozorňuje, že keď hladujete, nedostatok tekutín v tele sa ešte prehĺbi. Ako je to možné? V črevách sa zníži množstvo enzýmov a tým sa zhorší vstrebávanie vody a elektrolytov. Preto potrebujete jesť. Samozrejme, nie smažený dobre okorenený rezeň alebo veterník, ale ľahko stráviteľné jedlo a v malých množstvách. Na začiatku nič nepokazíte zeleninovou polievkou a suchárom alebo suchou hriankou. Až na ďalší deň si na ňu doprajte aj trošku masla.

3. Ak hnačka neprejde do troch dní alebo nedokážete jesť, máte veľmi nízky tlak či zrýchlený pulz, je dobré kontaktovať lekára. Môže vám pomôcť liekmi, ktoré zahubia nepriateľské baktérie v črevách, upokoja pohyb čriev. Podľa gastroenterológa sa pri hnačke netreba veľmi spoliehať na klasický liek populárny ešte z čias socializmu, tzv. čierne uhlie, nie je podľa neho veľmi účinné. Pomôcť môžu, naopak, probiotiká na úpravu črevnej flóry. Lekár ešte prízvukuje, že ak idete trikrát denne na toaletu, nemusí to byť hneď hnačka.

TIP

- Týždeň pred dovolenkou môžete preventívne užívať probiotiká. Potom sa vyhnite nápojom s ľadom, lepšie je osviežiť sa balenou bublinkovou vodou. Umývajte ovocie v overenej vode a dbajte na hygienu rúk.

- Jemne osolená, suchá biela ryža je skvelá na dietovanie pri hnačke.

- Dieťa sa dehydratuje oveľa skôr ako dospelý, môžu mu zlyhať orgány. Ak trvá úporná hnačka viac ako jeden deň, vezmite ho k lekárovi.