Ultrazvukové vyšetrenie sa za posledné roky výrazne zlepšilo a vďaka technike dokáže lekár diagnostikovať aj také malé myómy na maternici, ktoré by ešte pred časom ostali neodhalené.

Na vaječníkoch sa zase najčastejšie objavujú cysty – tieto reprodukčné orgány majú dokonca smutné prvenstvo v tom, že ich ohrozuje také množstvo rozličných nádorov, že sa to nedá porovnať so žiadnym iným orgánom tela. Približne dvadsať percent všetkých nálezov sa totiž objaví práve na nich.

Roky bez gynekológa

Myómy sú nezhubné nádory maternice. Hoci lekári nevedia presne, čo je za ich vznik zodpovedné, podieľa sa na nich viacero faktorov. Okrem vášho veku aj ženské pohlavné a rastové hormóny, genetika ale aj vysoký krvný tlak a výraznejšia nadváha.

Objavil sa myóm aj u vás? Nemusíte sa báť, zhubný nádor sa z neho vyvinie zriedka, no určite by ste nemali zanedbávať pravidelné kontroly u lekára. Nález treba sledovať, ťažšie prípady liečiť. Ako? Ďalší postup sa odvíja od veľkosti myómu, jeho umiestnenia a od toho, či chcete mať dieťa. Ak túžite byť matkou, môžete podstúpiť laparoskopickú operáciu alebo chirurgický zákrok cez pošvu. Dostupná je aj medikamentózna liečba, ktorá môže nutnosť operácie pozitívne ovplyvniť.

Foto: Profimedia.sk

Silná menštruácia?

Myómy bývajú zodpovedné za silnú a bolestivú menštruáciu, bolesti v podbruší, málokrvnosť, urgentné močenie, ale aj opakujúcu sa zápchu či bolesti chrbta – tieto prejavy by ste nemali podceňovať hlavne v prípade, ak ste u svojho gynekológa už roky neboli. Niekedy bývajú myómy zodpovedné za problémy s otehotnením alebo opakované potraty. Ak sa vám aj podarí otehotnieť, môžu skomplikovať priebeh tehotenstva, pôrodu a zotavovania po ňom.

Pár faktov o myómoch

  • patria medzi najčastejšie gynekologické ochorenia u žien vo veku 35 až 45 rokov
  • riziko, že sa u vás objavia, stúpa s vekom
  • častejšie sa vyskytujú u bezdetných žien
  • v tehotenstve sa zhoršujú, najčastejšou komplikáciou je ich degenerácia
  • po menopauze prestávajú rásť, veľakrát sa dokonca začnú zmenšovať

Takmer bez príznakov

Cysty sú vlastne dutiny v orgáne, na vaječníkoch môžu dorásť až do veľkosti vajca či päste. Upozorniť vás na ne môže meškajúca menštruácia alebo bolesť pri pohlavnom styku, väčšinou sú však úplne bez príznakov.

Menšie cysty, ktoré sú vyplnené tekutinou, zvyknú zmiznúť aj bez liečby – prasknú a ich obsah sa vstrebe. Zriedkavo sa však pri tom môže objaviť krvácanie do brušnej dutiny, čo je veľmi nebezpečné a vyžaduje si to okamžitý chirurgický zákrok. Hoci cystu stačí spravidla len pravidelne sledovať ultrazvukom, ak pretrváva, čakajú vás aj odbery krvi na zistenie onkomarkerov – zradnosť cýst je totiž v tom, že sa môžu zmeniť na zhubný nádor a toto riziko rastie s vekom.

Gynekológ môže poslať na vyšetrenie aj obsah cysty, pri podozrivých nálezoch vás neminie operácia, pri ktorej vám odstránia postihnutú časť vaječníka, výnimočne celý vaječník.

Samé cysty

Ak sú oba vaječníky zaplnené malými cystami, prípadne aj zväčšené, diagnóza znie – syndróm polycistických vaječníkov. Je jednou z najčastejších príčin neplodnosti. Zodpovednosť za to nesie porucha metabolizmu, získaná alebo vrodená porucha štruktúry vaječníkov a podceňovať by ste nemali ani nadváhu. Varovným signálom môže byť nepravidelná menštruácia, nadmerné ochlpenie, problémy s pleťou. Pomôže vám hormonálna liečba, prípadne operácia, no ak máte viac ako pár kíl navyše, určite by ste si mali dať do poriadku aj hmotnosť.