Cukrovka je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek a amputácií na dolných končatinách. Znie to naozaj hrozivo. Zvýšený cukor v krvi pritom devastuje aj mnohé ďalšie orgány. Prečo sa diabetes, ktorý sa považuje za epidémiu dvadsiateho prvého storočia, vyskytuje čoraz častejšie? Dedičnosť, vysoký krvný tlak, nadmerný príjem kalórií, nedostatok fyzickej aktivity, stres, depresia, fajčenie, chyby v životospráve ženy počas tehotenstva alebo aj nevhodná výživa dieťaťa v ranom období života, takzvaný západný spôsob života, vírusová infekcia a obezita, to všetko sa považuje za faktory, ktoré môžu viesť k cukrovke. Menej sa však už hovorí o súvise so všadeprítomnými chemikáliami.

Ftaláty a obezita

Zdesenie prednedávnom vyvolali nebezpečné ftaláty, ktoré sa používajú v plastoch ako zmäkčovadlá. Ukázalo sa, že ich máme v telách viac ako treba. Hovorí sa o nich ako o spúšťačoch alergie, astmy, vrahoch spermií, obličiek či pečene. Prispievajú však aj k rozvoju diabetu. Štúdia vedcov z University of Rochester Medical Center ukázala, že ftaláty znižujú hladinu testosterónu a vyvolávajú obezitu, ktorá vedie k diabetu 2. typu. „Známe sú viaceré chemické a toxické látky, ktoré sa spájajú zo zvýšeným rizikom diabetu, respektíve ho môžu navodiť,“ súhlasí doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., a dodáva: „Medzi takéto toxíny patrí napríklad Pyriminil – Vacor, teda potkaní jed, dusičnany, N-nitrozamíny, ktoré môžu byť napríklad v údeninách, pesticídy, herbicídy, ťažké kovy, arzén, polychlórované bifenyly, ftaláty a ďalšie. Mnohé z nich sú v plastoch vrátane potravinových obalov, v hračkách, náradí či v kozmetike. Ak sa dá, rozhodne by sme mali uprednostniť sklo, porcelán, antikoro či drevo pred plastom, hlavne pri manipulácii s potravinami.“

Najväčšmi zamorení

Je pravda, že sa ľahko môžete vzdať horúceho čaju v plastovom tégliku. Horšie je, keď v oblasti plnej chemikálií žijete roky. Vedci zo SAV a SZU uskutočnili v rokoch 2001 – 2004 veľkú štúdiu na východe Slovenska. „Ukázalo sa, že ľudia žijúci v oblasti v okolí fabriky Chemko-Strážske, kde sa kedysi vyrábali polychlórované bifenyly (PCB), majú vysoký obsah týchto látok v krvi, čo sa spája s významným zvýšením rizika cukrovky. PCB sa napriek nízkej rozpustnosti vo vode dostávajú do atmosféry a možno povedať, že neexistuje miesto na svete, ktoré by PCB nebolo zasiahnuté. No je pravda, že hladiny týchto látok v krvi ľudí žijúcich na východe našej krajiny sú jedny z najvyšších na svete,“ hovorí Mgr. Jozef Ukropec, PhD., z Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV.

PCB sú nanešťastie veľmi stabilné látky rozpustné v tuku, ktoré stále kolujú v potravinovom reťazci. Naše telo si ich dokáže vziať napríklad z vajec, mlieka, mäsa či z rýb, ktoré žijú v prostredí s vysokým obsahom PCB, a kumulovať v našom tukovom tkanive.

Pomôže nám cvičenie?

„Zbaviť sa PCB v tele nie je jednoduché,“ hovorí vedec. Jediný efektívny spôsob je dojčenie, pretože odchádzajú s materským mliekom. Hovoriť o tom, že to nie je schodná cesta, azda ani netreba. „Niektoré práce naznačujú, že PCB by sa mohli uvoľniť pri cvičení. Pri aktívnej záťaži sa totiž vyplavujú z tukových zásob, dostávajú sa do krvného obehu a zatiaľ neznámym mechanizmom sa veľmi pomaly odbúravajú.“

Ryby zo Šíravy

Smutné je, že technológie, ktoré by z prostredia odstránili nánosy týchto toxínov, existujú. Už pred rokmi sme mali šancu zbaviť sa nálože PCB na východe vďaka projektu finančne podporenému OSN. Nevyužili sme ju. „Podobný projekt bol v tom istom období financovaný na Filipínach. Tam sa svojej záťaže zbavili,“ konštatuje Jozef Ukropec. Zvolili sme jednoduchší krok. Zakázali sme napríklad konzumáciu rýb zo Zemplínskej šíravy. Do nádrže sa totiž dodnes s každým dažďom splachujú polychlórované bifenyly z jej prítokov a tak kapry, amury či šťuky, ktoré tu žijú, k zdraviu určite nepridajú.

Od roku 2002 je pre toxíny v nádrži povolené len športové rybárčenie v duchu chyť a pusť. Ryby sa však na pekáčoch tajne ocitajú. „Je ťažké ustrážiť taký veľký revír,“ priznáva rybársky hospodár Milan Tégi. Toxíny-netoxíny, rybári dokonca spísali petíciu, aby bolo možné ryby nielen loviť, ale aj na vlastné riziko oficiálne jesť. Vyhráva zrejme filozofia: Čo už je len dnes zdravé?! Áno, ale ak si vedome servírujeme toxíny na tanier, to aby sme sa už pomaly postavili do nekonečného radu k lekárovi. Hoci aj k spomínanému diabetológovi.