1 Jódom sú obohatené niektoré potraviny, napríklad mliečne nápoje, jogurty či detské piškóty.

Pravda. Je to dobré najmä pre populáciu detí, ktoré prijímajú menej soli v bežnej potrave.

2 Ľudia, ktorí by mali menej soliť pre zdravotné problémy, sú ochudobnení o jód a môžu mať problémy so štítnou žľazou.

Pravda. Je pravda, že pacienti, ktorí z dôvodu vysokého krvného tlaku alebo srdcového zlyhávania obmedzujú príjem soli, môžu mať nedostatok jódu. Mali by zvýšiť jeho príjem častejším zaradením morských rýb do diéty.

3 Vegáni a vegetariáni, ktorí nejedia morské ryby, by mali jesť výživové doplnky s jódom.

Pravda. Správne vyvážená vegetariánska strava môže spĺňať súčasné odporúčania pre živiny. Ale keďže väčšina vegetariánov neje ryby, je vhodné, aby užívali obohatené potraviny alebo výživové doplnky. V prípade jódu je to prípravok z morských rias.

4 Každá soľ predávaná v obchode musí byť jodidovaná.

Nepravda. Nie všetka soľ dostupná v našich obchodných reťazcoch obsahuje jód. Jodidovaná soľ obsahuje viacej jódu ako morská soľ. Takže kupujúci by si mal všímať, či je na obale uvedený obsah jódu na kilogram soli.

5 Jód je pre život nenahraditeľný.

Pravda. Pri nedostatku jódu nedokáže štítna žľaza produkovať dostatočné množstvo hormónov tyroxínu a trijódtyronínu, čo zapríčiní rôzne zmeny v organizme. Jednou z nich je, že štítna žľaza sa zväčší a vzniká struma. Na Slovensku došlo po zavedení jodidácie soli pred viac ako päťdesiatimi rokmi k výraznému poklesu výskytu endemickej strumy. Dnes zriedkavo na ulici stretnete človeka s veľkou uzlovou strumou. V minulosti to bol bežný jav v niektorých lokalitách napríklad na Žitnom ostrove alebo na Orave.

6 Za rakovinu štítnej žľazy môže nedostatok jódu.

Mýtus. Rizikovým faktorom rakoviny štítnej žľazy je ožiarenie krku.

7 Nedostatok jódu u matky počas tehotenstva môže poškodiť plod.

Pravda. Nedostatok jódu môže viesť k nedostatočnej tvorbe tyreoidálnych hormónov – hypotyreóze, čo vedie k poruche vývoja plodu, ktorého najvážnejším prejavom je kreténizmus. Deficit jódu znižuje tvorbu hormónu štítnej žľazy, ktorá samostatne funguje už v čase prenatálneho vývoja, a môže tak znížiť aj duševné schopnosti dieťaťa o päť až desať percent. Aj mierna hypotyreóza matky počas tehotenstva môže spôsobiť poškodenie vývoja centrálnej nervovej sústavy dieťaťa, čo sa môže prejaviť problémami pri učení, zaostávaním oproti zdravým rovesníkom. Dnes sa robí u všetkých tehotných vyšetrenie funkcie štítnej žľazy a rovnako sa v pôrodnici u všetkých detí robí skríningové vyšetrenie na odhalenie hypotyreózy.

8 Užitie potrebného množstva jódu z bežných potravín je takmer nemožné, preto by sme ho mali dopĺňať vo výživových doplnkoch.

Mýtus. Slovensko sa považuje za krajinu s dostatočným denným príjmom jódu v potrave vďaka jodidácii soli. Jodidovaná soľ sa používa aj v potravinovom priemysle. Dopĺňať jód vo výživových doplnkoch netreba, s výnimkou obdobia tehotenstva a dojčenia. Denná potreba jódu je u dospelých okolo 150 mikrogramov, u tehotných a dojčiacich žien sa zvyšuje na 200-250.

9 Nedostatok jódu sa dá zistiť z krvi.

Mýtus. Hladina jódu v krvi sa nevyšetruje. O príjme jódu hovorí jeho vylučovanie močom, takzvaná jodúria. Štandardne sa však nevyšetruje.

10 Hlavným prirodzeným zdrojom jódu sú morské ryby ako treska, morská šťuka, makrela, sardinky, tuniak. Rovnako aj morské riasy.

Pravda. Morské ryby sa odporúčajú zaradiť do jedálneho lístka raz do týždňa, a to nielen pre obsah jódu, ale aj pre obsah nenasýtených mastných kyselín, ktoré priaznivo ovplyvňujú metabolizmus tukov v tele človeka.

11 Jódom sa nedá predávkovať.

Nepravda. Nadmerný prívod jódu do organizmu môže spôsobiť poruchu funkcie štítnej žľazy – tyreotoxikózu, zvlášť u pacientov s autoimunitným ochorením štítnej žľazy alebo s nezhubným nádorom štítnej žľazy. U časti pacientov môže nadbytok jódu spôsobiť aj zníženú funkciu štítnej žľazy.