Aby ste po jednej návšteve telocvične neskončili zase s chipsami na gauči, vezmite si na pomoc psychológiu. Konkrétne jej triedenie ľudí podľa povahy a temperamentu. 

Cholerik: Bojové športy bez kávy

Ste rázny, činorodý, ale aj urážlivý, impulzívny a občas agresívny? Patríte do „chlievika“ cholerik.

Diagnóza: S nadváhou nemáte veľký problém, pretože cholerici sú aktívni ľudia, na druhej strane, keď si roztiahnu žalúdok, zhltnú bez rozmyslu, čo im príde pod ruku. Rovnako impulzívne aj dietujú – ako rýchlo začnú, tak rýchlo ich to prestane baviť.

Ako jesť: Vyhýbajte sa káve a všetkým povzbudzujúcim a sladeným nápojom. Jedzte premyslene, dbajte na to, aby ste mali na tanieri aj zeleninu a ovocie, na ktoré zabúdate. Ideálne sú pre vás husté polievky a strukoviny, ktoré na vás vždy môžu čakať v kuchyni a dlhodobo zasýtia.

Ideálne cvičenie: Hľadajte medzi bojovými športmi, pri ktorých si vybijete temperament. Dobrý je aj kondičný tréning s trénerom, kde budete mať presný plán a uvidíte výsledky.

Melancholik: Joga a vláknina

Ste náladový, úzkostlivý, skôr samotár so sklonom k pesimizmu? Patríte do „chlievika“ melancholik.

Diagnóza: Pre vás nie sú kolektívne ani stresujúce športy zamerané na výkon. Aj pri cvičení vás láka samota a sústredíte sa na svoje vnútro. 

Ako jesť: Vyberajte si potraviny s vysokým obsahom vlákniny a skôr vegetariánsku stravu. Obmedzujte sladkosti a vyhnite sa pikantným jedlám.

Ideálne cvičenie: joga, taiči, čikung, pilates

Flegmatik: Posilňovanie a pestrosť

Ste pasívny, pokojný, mierumilovný a spoľahlivý? Charakterizuje vás „chlievik“ flegmatik.

Diagnóza: Pre pasivitu a pohodlnosť máte často problémy s váhou. Nemáte radi životné zmeny, no keď sa už pre niečo rozhodnete, viete byť vytrvalý. Nájdite si preto fitko, v ktorom vám bude príjemne, a začnite doň chodiť pravidelne.

Ako jesť: Nesnažte sa o diétne experimenty a odriekanie. Diétu stavajte na vašich obľúbených jedlách, jedzte však premyslene, pestro a oveľa menej. 

Ideálne cvičenie: Vyskúšajte kruhový tréning, kde sa striedajú cviky v krátkych časových úsekoch. Uspokojí vás aj plaváreň či vodné bicykle.

Sangvinik: Pohyb hrou

Ste v pohode, priateľský, spoločenský a bezstarostný? Patríte do „chlievika“ sangvinik.

Diagnóza: Radi si užívate a nemáte radi žiadne obmedzenia, aj šport je pre vás zároveň hrou.

Ako jesť: Vy máte od prírody radi zdravé veci a čerstvé ovocie a zeleninu, takže chudnúť pre vás nie je problém.

Ideálne cvičenie: zumba, aerobik, trampolíny, tanečné hodiny, plážový volejbal, kolektívne športy