Aj bez korony je pred nami čas viróz a prechladnutia, preto je dobré posilňovať si imunitu. Namiesto syntetických liekov sa však skúste spoliehať na prírodu. Napríklad na plody jesene ako rakytník, brusnice či šípky. Ak máte radi pikantnú exotiku, pre vás je tu ďumbier.

Je pravda, že tieto superpotraviny nie sú celkom vhodné na priamu konzumáciu. Sú horké, kyslé, štipľavé, majú nepríjemné chĺpky. Toto všetko sa však dá odstrániť správnym spracovaním. Napríklad keď sa z nich upečú sušienky. Zachovajú sa v nich všetky účinky a zároveň skvele chutia. Stačí ich len nasušiť a pridať do vášho obľúbeného cesta. A ktoré plody sú na to ako stvorené?

Citrónovník severu

Kráľom jesene je určite rakytník. Liečivý je celý krík, teda aj kôra a listy, ale plody sú najúčinnejšie. Problém je, že pre extrémne vysoký obsah vitamínu C sú kyslé. Výborne preto osviežia chuť sušienok, ktoré budú navyše zdravé. Veď kilogram oranžových bobuliek pokryje polročnú potrebu vitamínu A a C! Navyše hoja kožné choroby, rany, žalúdočné vredy, pomôžu pri dne, reumatizme, nadmernej tvorbe hormónov štítnej žľazy… Majú aj protinádorový účinok a potláčajú depresiu.

Balzam nielen pre mechúr

Do sušienok sa skvele hodia aj brusnice, jedno z najsilnejších prírodných antibiotík a antivirotík. Ocenia ich ľudia, ktorým sa opakujú zápaly močových ciest. Sú výbornou prevenciou a v začiatku dokážu zápal aj utlmiť. Okrem toho, že čistia močové cesty, prospievajú aj cievam a bojujú proti vzniku a množeniu rakovinových buniek prsníka, hrubého čreva, pľúc a prostaty.

Brusnice okrem vitamínov či minerálnych látok obsahujú aj jedinečné rastlinné zložky – proantokyanidíny, ktoré zabraňujú baktériám udržať sa na stenách močových ciest. Sú tiež zodpovedné za ich typickú trpkú chuť. Práve tá sa však v sušienkach celkom stratí.

Šípkové hody

Šípky sú plné vitamínov C, B1, B2, P, vápnika a karoténov. Je to výborná prevencia proti chrípke, uľavia pri prechladnutí, infekčných ochoreniach, pomôžu pri únave, prospievajú žilám, cievam, krvotvorbe.... U nás sa najčastejšie pijú ako čaj. Ak chcete jeho účinky zduplikovať, dajte si k nemu aj šípkovú sušienku. A kto chce trojboj, môže si na ňu dať ešte šípkový lekvár.

Pikantné sladkosti

Ďumbier lekársky obsahuje látku gingerol. Práve ona posilňuje imunitný systém, zrýchľuje metabolizmus, potláča zápaly a zmierňuje bolesti pri reumatoidnej artritíde a osteoartróze. Gingerol je však zodpovedný aj za poriadnu štipľavosť tejto hľuzy. Tu sú však finty pre tých, ktorí nedokážu zjesť lyžičku nastrúhaného závoru denne. Ostrosť ideálne tlmí cukor, preto je zázvor veľmi obľúbený kandizovaný alebo v sušienkach, kde sa jeho chuť zmení na príjemne pikantnú. Samozrejme, bez toho, aby stratil účinky.