Radí Ján Štulc, odbor kontroly potravín Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Potraviny vášmu telu dodávajú živiny a umožňujú mu dobre fungovať. Ak potraviny, ktorými sa živíte, nebudú kvalitné, nedostanete ani potrebnú výživu a zdravotné problémy na seba nedajú dlho čakať. Ako a kde teda nakupovať kvalitné a bezpečné potraviny? Najkvalitnejšie a najbezpečnejšie potraviny, ktoré si môžete v našich obchodoch kúpiť, sú naše, slovenské.

„Ani jeden potravinový škandál za ostatné obdobie nebol spôsobený slovenským výrobkom. Z toho vyplýva, že úradná kontrola slovenských potravín má vysokú účinnosť,“ hovorí odborník. Nad výrobou slovenských potravín bdie niekoľkonásobná kontrola, vďaka ktorej máte ako spotrebitelia záruku, že sú bezpečné. A to od prvotnej fázy pestovania alebo chovu cez spracovanie a proces výroby až po finálny výrobok.

Klameme sami seba

Kvalitné potraviny máte teda doslova na dosah ruky. Skúste však slovenské výrobky hľadať v našich obchodoch! Ich podiel na trhu klesá, vraj nie sú schopné konkurovať cenou. Pritom pri spotrebiteľských výskumoch Slováci tvrdia, že by radšej ako cudzie kupovali práve naše výrobky. Aká je teda skutočnosť? „Myslím si, že slovenský spotrebiteľ je v tomto neúprimný. Tvrdí, že by kupoval slovenské potraviny, ale v regáli napokon siahne po tom lacnejšom tovare,“ konštatuje Ján Štulc a dodáva: „Málo si uvedomujeme, že to, čo sa dopestuje alebo vyrobí na Slovensku, z našich surovín, dá prácu a obživu našim ľuďom.“

Ako kúpiť kvalitu?

Máte v pláne po odchode z práce niečo rýchlo nakúpiť a ponáhľať sa domov variť večeru? Nerobte to, práve pri unáhlenom nakupovaní hrozí, že kúpite niečo nekvalitné. Hoci nakupovanie potravín vyzerá ako banálna činnosť, treba k nemu pristupovať zodpovedne, používať zdravý rozum, pozorne čítať a o prečítanom premýšľať. Stačí, keď si raz spravíte dôkladnejší prieskum a pozornejšie preštudujete etikety na potravinách. Takto si zistíte viac podrobností, rozhodnete sa, ktoré potraviny vám vyhovujú a ktoré nie. „Ďalej sa tým už môžete riadiť, potraviny sa tak často nemenia. Môžete potom podľa toho spoľahlivo nakupovať bez toho, aby ste sa ďalej zdržiavali,“ odporúča odborník.

Ak chcete kupovať naozaj slovenské výrobky, jedným z riešení je, ak si vo svojom okolí nájdete mäsiara, pekára či trh s lokálnou zeleninou a ovocím. „Uznávam, že nik nemá času nazvyš, ale v každom meste sa dá nájsť miestny výrobca, ktorý vám predá slovenskú a bezpečnú potravinu,“ radí Ján Štulc.

Vedeli ste, že ak až doma zistíte, že ste si kúpili potravinu, ktorej zloženie alebo chuť vám nevyhovuje, nemáte šancu v obchode takýto tovar reklamovať?

Nízka cena=nízka kvalita

Rôzne cukrovinky, ktoré už určite nakupujete na Veľkú noc pre šibačov, sama spravidla ani neochutnáte. Hoci sa tešíte, že ste kúpili pekne zabalený výrobok za výbornú cenu, obdarovaný si na ňom veľmi nepochutí. „Ak sa orientujete iba podľa ceny a podľa toho, či je tovar v akcii, tak kúpite spravidla výrobok, ktorý vám nechutí a zvyčajne skončí v koši. Za nízku cenu väčšinou nedostanete kvalitné výrobky. Aby bola cena potraviny čo najnižšia, nahrádzajú sa výživné, zdravé zložky lacnejšími, nekvalitnými. Takýto výrobok však potom nevyhnutne má aj iné vlastnosti, napríklad chuť či možnosti ďalšieho použitia,“ odkazuje Ján Štulc.

Všímajte si toto

Aj deti sú spoľahlivými testovateľmi kvality. Povedia vám bez okolkov, ako im chutia paradajky v zime, čokoláda, ktorá vlastne nie je čokoláda, ale „len“ kakaová pochúťka, alebo jahodový sirup, v ktorom je v skutočnosti len mizivé percento ozajstných jahôd.

Chcete sa spoľahlivo dozvedieť, čo nakupujete, či je potravina kvalitná a bezpečná? Na obale hľadajte tieto údaje:

Názov

Názov by mal vždy dôsledne vystihovať podstatu každej potraviny. Hoci niektorá potravina vyzerá na pohľad ako syr alebo čokoláda, je dôležité čítať, či je na nej aj napísané, že ide naozaj o syr alebo o čokoládu, alebo sú nazvané ako potravinársky výrobok, čo znamená, že ide len o ich napodobeninu.

Zloženie

O kvalite potraviny rozhoduje jej zloženie, použité suroviny a ostatné použité látky. Pritom kvalitu potraviny znižuje, ak obsahuje množstvo farbív, stabilizátorov, kyselín, zvýrazňovačov chuti, regulátorov kyslosti či konzervačných látok, hoci sú povolené v bezpečnej miere a ich obsah je sledovaný. Tieto látky sa zvyčajne označujú ako éčka, prípadne chemickým názvoslovím. V potravinách však často vôbec nie sú potrebné, najmä ak sú vyrobené z kvalitných surovín.

Krajina pôvodu

Ani trojčíslie 858 na čiarovom kóde, ani ovál so značkou SK, ani slovenský štátny znak zobrazený na výrobku nevypovedajú nič o tom, či ide o slovenský výrobok. A nie je to klamanie spotrebiteľa. To, či je to slovenský výrobok zo slovenských surovín, vám prezradí jedine údaj uvedený ako Krajina pôvodu. Mäso, ktoré ste si kúpili, môže totiž pochádzať aj z Brazílie, paradajková omáčka z Číny, teda aj z krajín mimo EÚ, kde majú iné meradlá na kvalitu a bezpečnosť potravín. Vy sa môžete rozhodnúť, či vám to vyhovuje a či si ich kúpite, alebo nie.

Uvádzanie informácie o krajine pôvodu nie je povinné. Existujú však potraviny, ktoré sa u nás nepestujú alebo nevyrábajú, napríklad ryža, exotické koreniny či soľ, preto ich nevyhnutne musíme dovážať, takže v tomto prípade nemáte na výber. Aj tieto potraviny však u nás rovnako podliehajú kontrole a to skôr, ako sa dostanú do regálov v obchode.

Od roku 2011 je vydané nariadenie Európskej únie, ktorá zakazuje používať na obaloch potravín zavádzajúce údaje, teda aj informácie o zložení, názve a pôvode každej potraviny. Spotrebiteľ má právo na informácie a tie musia byť pravdivé. Od roku 2014 bude toto nariadenie vymáhateľné, to znamená aj trestateľné.

Takto spoznáte vodou napichané chladené mäso