Naozaj, existuje finta, ako zmiasť nášho vnútorného autopilota, ktorý nás núti správať sa podľa naučených, často neželaných vzorcov. Pomôže vám obľúbený náramok. A je celkom jedno, či je zo zlata, striebra, kožený alebo umelohmotný. Prinajhoršom stačí aj veľká gumička. Hlavne je dôležité, aby sa dal ľahko premiestniť zo zápästia jednej ruky na druhú.

Zákerný autopilot

Čudovali by ste sa, v koľkých veciach funguje organizmus ako autopilot, teda správa sa podľa naučených vzorcov a programov. Ak sú správne, napríklad, že chodíme pešo po schodoch, pijeme smoothie a ráno si musíme dať ľadovú sprchu, je to fajn. Horšia je fixácia zlozvykov. Mozog si veľmi rýchle spojí, že k telke si nasypeme oriešky, v kantíne si pred poradou kúpime laskonku, k poháru vína patrí cigaretka, k pohodičke hrnček horúcej čokolády…

Našťastie, mozog má i dar neuroplasticity, teda schopnosť vytvárať nové neuronové spojenia a staré zlozvyky gumovať. Chce to však trochu pevnej vôle. A práve tu vám pomôže náramok.

Vypnite ho

Dôležité je nerobiť nič mechanicky, ale precítiť a uvedomiť si, čo sa s nami deje, prečo to či ono robíme, ako reagujeme. A zamerať sa na zmenu, ktorú chceme urobiť. Napríklad sa neviem ovládnuť a prejedám sa, reagujem neprimerane, neviem krotiť svoje emócie, toto ma vždy vytočí, toto ma zraní… Jednoducho si vyberte svoju slabinu a dajte si na ruku náramok. Kedykoľvek nastane kritická chvíľa, uvedomte si to a namiesto toho, aby ste prepli na autopilota, premiestnite si náramok z ruky na ruku. Aj keď ste už zareagovali nesprávne, dôležité je, že ste si to uvedomili. Keď to budete robiť opakovane, najprv vás náramok pribrzdí, časom sa budete stále lepšie ovládať, až sa zlozvyku zbavíte.

A keď už dokážete, že namiesto hrabnutia do čipsov si iba vymeníte náramok, pochváľte sa. Pohlaďte sa, dajte si pusu na ruku, hlavne aby sa vám to spojilo s niečím príjemným. Uvidíte, že to nepotrvá dlho a náramok bude môcť zostať stále na rovnakej ruke.

Trik s pitím

Náramkovú fintu môžete použiť aj v medziľudských vzťahoch. Napríklad aby ste nevybuchli, keď vás vytočí váš tínedžer alebo partner, prípadne nezavolali chlapíkovi, ktorý o vás nestojí. Jednoducho, keď nastane toto nutkanie, presuňte náramok a možno sa spamätáte.

Náramok využijú aj ľudia, ktorí cez deň zabúdajú piť. Pretože nie je dôležité iba vypiť denne optimálne množstvo vody, ale piť ju tiež priebežne, po malých dávkach. Hodiť do seba pred spaním naraz liter vody vášmu telu neprospeje.

Takže zaobstarajte si osem pohodlných náramkov a vždy, keď vypijete pohár vody, prehoďte si jeden na druhú ruku, až ich vymeníte všetky. Vaše pravidelné pitie tak budete mať pod kontrolou.

Trestajúci náramok

Samozrejme, v dnešnej modernej dobe s pitným režimom pomôže aj aplikácia v telefóne. Alebo elektronický náramok, ktorý má však oveľa širšie využitie, čo sa týka korekcie zlozvykov. Využíva podobný princíp, ako keď chceme odnaučiť psa štekať alebo naháňať zver. Keď vyštartuje, dostane nepríjemný elektrický impulz, takže časom si to rozmyslí. 

Podobne funguje aj náramok Pavlok, ktorý má slogan „Nos si svoju vôľu“. Funguje tak, že si zvolíte zlozvyk, ktorého sa chcete zbaviť, nájdete ho v ponuke smart náramku a vyberiete trest. Napríklad, keď siahnete po škatuľke cigariet, náramok vás „kopne“, teda dostanete slabý elektrický šok zhruba so silou 340 voltov. Na výber je však aj vibrácia či pípnutie, ktoré upozorní, že zase robíme to, čo nechceme.

Náramok sa dá využiť nielen na odstránenie zlozvykov, ale aj na to, aby sme plnili predsavzatia viac sa hýbať, chodiť skôr spať, behať, cvičiť… Cieľov si môžete nastaviť viac a cez aplikáciu sledovať aj svoje výsledky.