Nahlas sa o tom v podstate nehovorí. Najmä ak ide o kožu na intímnych mužských partiách. Malý kúsok kože na konci penisu ale môže spôsobiť aj nemalé problémy. Sú krajiny, kde to rodičia nemusia riešiť, pretože sa považuje za normálne dať syna krátko po narodení obrezať. A zďaleka nie len z náboženských dôvodov.

„Obriezka je jeden zo zákrokov, ktorý sprevádzajú azda najväčšie mýty. Hlavne v našich končinách. Avšak asi 40 percent svetovej populácie mužov obriezku podstúpilo. Väčšina z náboženských dôvodov. Sú krajiny, napríklad USA, Kanada, Austrália, kde je obriezka úplne bežný zákrok a asi 80 až 90 percentám chlapcov sa robí hneď po narodení,“ hovorí detská urologička MUDr. Petra Ďubjaková z bratislavskej detskej polikliniky.

Najlepšia prevencia

Podľa nej je to výborná prevencia z hľadiska hygieny, ale aj zdravia. „U neobrezaných chlapcov sú zápaly omnoho častejšie, a to nielen zápaly predkožky, ale aj močových ciest. Tiež je vyšší výskyt pacientov s karcinómom. Niektoré štúdie potvrdzujú, že aj prenos HIV vírusu je častejší pri neobrezaných mužoch. Z mnohých dôvodov je to teda veľmi dobrá metóda, ako predchádzať týmto ochoreniam. Nevýhoda ani neexistuje, existujú iba predsudky,“ pokračuje odborníčka.

Podľa MUDr. Petry Ďubjakovej je obriezka výbornou prevenciou z hľadiska hygieny, ale aj zdravia.
Zdroj: Dr. Martinko