Každých tridsať sekúnd si niekto v Európskej únii zlomí kosť ako dôsledok osteoporózy, teda zrednutých kostí. Mnohí sa už nedokážu o seba samostatne postarať a veľa ich do roka zomrie. „Vo svete žije viac ako dvesto miliónov žien s osteoporózou, ale choroba sa nevyhýba ani mužom,“ hovorí Doc. MUDr. Zdenko Killinger, PhD., z výboru Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí. Nemusíte byť v tejto štatistike. Aké chyby robíme najčastejšie?

Nehýbeme sa

Aj keď sa môže zdať, že kosť je tuhá a nemenná hmota, nie je to pravda. Každý deň, počas celého života, sa prestavuje. „V detstve a mladosti sa kostná hmota skôr buduje, jej hustota narastá do veku asi tridsať rokov,“ vysvetľuje doc. Killinger. Aby to potom s vami nešlo dole vodou, treba sa starať, aby jej novotvorba a odbúravanie boli v rovnováhe. To čiastočne zabezpečuje aj pohyb. Svalové úpony na kosti stimulujú tvorbu kostných buniek. „Keby človek ležal mesiac na lôžku, stratil by asi päť percent kostnej hmoty, čo inak stratí za dva roky,“ hovorí lekár. Bez pohybu ochabne nielen sval, ale aj kosť. Chôdza je tiež blahodarný pohyb, ale ideálna je aktivita, pri ktorej svaly viac zaťažíte.

Neprijímame vápnik spolu s vitamínom D

Mlieko, syry, jogurty, tvaroh, ale aj mak, lieskovce, vlašské orechy, sója a niektoré minerálky majú vápnika dostatok. Treba však vedieť, že niektoré látky obmedzujú jeho vstrebateľnosť – hlavne šťaveľany a fytáty v listovej zelenine, rebarbore, špenáte, kakau či čokoláde, ďalej vláknina alebo horčík. Sodík zasa zvyšuje vylučovanie vápnika obličkami. Prirodzená forma prijímania vápnika je ideálna, ale podľa lekára môžeme siahnuť aj po tabletách. V odporúčanom dávkovaní sú bezpečné, nehrozí žiadne kôrnatenie ciev či vznik obličkových kameňov alebo kostných výrastkov. Dôležité je však vybrať si taký prípravok, v ktorom je obsiahnutý aj vitamín D. „Je potrebný na to, aby sa vápnik vstrebal a kosti ho teda aj skutočne využili,“ hovorí doc. Killinger. Podľa neho máme takmer všetci prirodzene nízku hladinu vitamínu D. Schovávame sa totiž pred slnkom, viac sedíme doma a natierame sa krémami s ochranným faktorom, ktoré takisto blokujú tvorbu vitamínu D v koži. Déčko nájdeme aj v sardinkách, losose, makrele, vo vajciach, v mlieku a treščej pečeni. Potrebujú ho nielen kosti, ale aj imunita!

Nemeriame si hustotu kostí a neliečime sa

Vyšetrenie denzity kostí je pritom jednoduché a bezbolestné. „Až u osemdesiatich percent pacientov so zlomeninou nebolo nikdy posúdené riziko osteoporózy ani neboli na osteoporózu liečení,“ hovorí odborník. Mnohí pacienti zasa liečbu prerušia, pretože sa cítia dobre. A to je chyba. Treba vydržať aspoň tri až päť rokov. Ženám deravejú kosti hlavne vinou úbytku estrogénov vo vyššom veku. Odporúča lekár automaticky nasadiť estrogénovú liečbu? „Nie, pretože estrogény prinášajú aj svoje riziká. Na osteoporózu existujú bezpečné lieky v rôznych formách, od tabletiek, injekcií až po infúzie, ktoré sa podávajú v rôznych časových intervaloch.“ Ak sa však žena s klimakterickými ťažkosťami pre estrogény dočasne rozhodne, je to poriadku. Zabije dve muchy jednou ranou.

Test: V akom stave máte kosti?

Odpovedzte na otázky áno alebo nie:

 • Mali vaši rodičia osteoporózu alebo si niekto z nich zlomil kosť po malom úraze?
 • Mal niektorý z rodičov výrazne zhrbený chrbát?
 • Máte viac ako štyridsať rokov? 
 • Zlomili ste si v dospelosti kosť po malom úraze, napríklad po páde z menšej výšky?
 • Padáte často, viac ako raz ročne, alebo máte strach z pádu, lebo sa cítite slabý? 
 • Znížila sa po štyridsiatke vaša telesná výška o viac ako 3 cm? 
 • Máte podváhu, teda BMI pod 19? BMI zistíte, ak vydelíte svoju hmotnosť v kilogramoch druhou mocninou svojej výšky v metroch. 
 • Užívali ste niekedy kortikosteroidy (často sa predpisujú pri astme, reume a iných zápalových ochoreniach) viac ako tri mesiace? 
 • Stanovili vám diagnózu reumatoidnej artritídy?
 • Stanovili vám diagnózu zvýšenej činnosti štítnej žľazy alebo prištítnej žľazy? 
 • Konzumujete pravidelne alkohol v nadmernom množstve? Za hranicu sa považuje 0,5 l piva alebo 2 dl vína, alebo 0,5 dl tvrdého alkoholu. 
 • Fajčili ste v minulosti alebo fajčíte teraz? 
 • Máte denne menej než tridsať minút pohybu? Myslí sa tým práca v domácnosti, v záhrade, chôdza, beh. 
 • Vyhýbate sa z nejakého dôvodu mlieku a mliečnym výrobkom, a pritom neužívate vápnikové tabletky alebo potravinové doplnky s vápnikom? 
 • Strávite menej ako desať minút mimo domu s nejakou časťou tela odhalenou na slnku bez toho, aby ste užívali prípravky s vitamínom D?

Pre ženy

 • Skončila sa vaša menštruácia, a nastúpil prechod, pred štyridsiatym piatym rokom veku? 
 • Mali ste niekedy prerušenú menštruáciu na viac ako dvanásť mesiacov, okrem tehotenstva, menopauzy alebo vyoperovania maternice? 
 • Vyoperovali vám vaječníky pred päťdesiatkou bez toho, aby ste užívali ženské hormóny?

Pre mužov

 • Spozorovali ste príznaky impotencie, stratu chuti na sex alebo iné známky nedostatku testosterónu?

Výsledok: Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali áno, neznamená to, že máte osteoporózu. Kladné odpovede znamenajú, že máte významné rizikové faktory, ktoré môžu viesť k ochoreniu a zlomeninám. Mali by ste sa poradiť s lekárom. Ak ste odpovedali iba nie, strážte si tieto riziká v budúcnosti.