Väčšinou počúvame o prasknutej cieve v mozgu, menej sa medzi laikmi hovorí o prasknutej brušnej aneuryzme.

Aorta má normálne priemer asi dva centimetre, brušná aneuryzma však môže narásť aj do desiatich centimetrov. Hrozivo znie fakt, že asi iba polovica ľudí s touto diagnózou, ktorá sa dostane do nemocnice, prežije. Preto je dôležité vedieť o tejto nebezpečnej, pritom mĺkvej vydutine ešte pred tým, ako praskne a zvnútra zaleje brucho krvou.

Hrozivo však znie aj fakt, že na Slovensku ročne evidujeme asi 3-tisíc pacientov s aneuryzmou aorty, pričom adekvátne ošetrenie dostane len desatina z nich!

Často ide o náhodu

Ak máte doma muža alebo otca, ktorý má okolo šesťdesiatky, tlačte ich do toho, aby sa v rámci prevencie zaujímali aj to, v akom stave majú aortu. Muži majú totiž rozšírenú brušnú aortu až štyrikrát častejšie ako ženy. Aspoň v niečom sme na to lepšie, dámy… Radosť je však predčasná, pretože ženám zasa hrozí prasknutie aorty, čo môže znamenať okamžitú smrť, častejšie ako mužom.

Rozšírenú aortu objaví často lekár pri rutinnom vyšetrení. „Môže si všimnúť pulzovanie v oblasti pupka alebo aneuryzmu zistí pri vyšetreniach ako röntgen hrudníka či ultrazvuk brucha, na ktoré sú pacienti poslaní často pre úplne iné ochorenie,“ hovorí MUDr. Andrej Vozár, MPH. Diagnostikovať aneuryzmu môže aj magnetická rezonancia.

Mám aneuryzmu a čo s tým?

Ak má vydutina menej ako päť centimetrov, budete chodiť pravidelne, odporúča sa interval 24 – 6 mesiacov, na kontroly do centra, ktoré sa zaoberá liečbou aortálnych patológií. Mali by ste byť v strehu pri bolestiach brucha alebo chrbta. Ak sa aneuryzma zväčší, čaká vás operácia. Okrem klasického otvoreného chirurgického zákroku, pri ktorom chirurg odstráni poškodenú časť aorty a nahradí ju trubičkou zo syntetického materiálu, existuje aj oveľa šetrnejší zákrok – zavedenie takzvaného endovaskulárneho stentu. Čo je to? Je to kovová „sieťková“ výstuž tepny, ktorá zabraňuje tomu, aby aneuryzma praskla. Zavádza sa na postihnuté miesto pomocou katétera, tenkej rúrky, cez stehennú tepnu.

Na rozdiel od klasickej operácie vám na pamiatku ostane iba malý rez a o pár dní môžete ísť domov. Doktor Vozár pripomína, že moderné zavedenie stentu znamená menej nebezpečných komplikácií, menšiu stratu krvi a vyhnete sa aj celkovej narkóze.

Stent pomôže predísť katastrofe.
Stent pomôže predísť katastrofe.
Zdroj: Shutterstock

Ako to na Slovensku, žiaľ, býva, je tu jedno ale… Tento zákrok robí len asi desiatka nemocníc, hoci je hradený z verejného zdravotného poistenia a je aj menej nákladný. Podľa doktora Vozára by pritom táto liečba mala byť prvou voľbou aj v prípade pacientov s vážnym ochorením srdca a inými chorobami, pre ktoré nemôžu podstúpiť klasickú operáciu. Najväčším problémom je aj tak neskoré odhaľovanie vydutiny aorty.

Ako dá o sebe vedieť?

Aneuryzma je zákerná, ticho čaká na svoju príležitosť, často o nej človek nevie, ak mu nepraskne. Brušná aneuryzma sa môže prihlásiť ako bolesť brucha, ktorá vyžaruje do krížov alebo slabín. Symptómy niekedy trvajú krátko, ale aj viac ako 24 hodín.

– Rizikovým faktorom je vyšší vek (nad 50 rokov), mužské pohlavie, fajčenie, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, ateroskleróza, infekcie. U mladých ľudí sa môžu objaviť po úrazoch, autonehodách alebo pádoch.

– Lekár vám ju môže nahmatať pri bežnom vyšetrení, bude ju cítiť ako pulzujúcu masu v bruchu.

– Zaujímavé je, že u Afroameričanov, Aziatov a Hispáncov sa vyskytuje oveľa menej ako u belochov.

Vedeli ste?

Pre prasknutú brušnú aneuryzmu prišlo ľudstvo o Alberta Einsteina.

Dá sa jej predísť?

- Eneuryzmy, či už v mozgu, alebo v aorte, majú na svedomí aj gény, ale môžete urobiť niečo pre seba aj vy. Sledujte si príjem vitamínu B – je vo vajciach, mäse a mlieku. Pozor tiež na tuky – prednosť by mal mať olivový olej pred bravčovou masťou a objem tukov, ktoré zjete, by nemal presiahnuť 25 percent z celkového príjmu kalórií.

- Obmedzte solenie, červené mäso, jedzte veľa čerstvej zeleniny aj strukoviny. Uprednostňujte celozrnný chlieb, pečivo aj hnedú ryžu.

- Ani ženy nie sú chránené pred brušnou aneuryzmou – majú ju síce častejšie muži, ale ženám zasa hrozí 2- až 4-krát častejšie jej prasknutie.