Perfektné detoxikačné účinky, úbytok hmotnosti, stimulácia imunity, odstránenie obličkových kameňov či úzkosti, to všetko sľubujú na internete ľudia, ktorí predávajú rastlinný prípravok s názvom morožnik. Podľa etikety ide o ukrajinský výrobok a zdá sa, že ide na odbyt – prášok z morožnika kaukazského je hitom najmä na východnom Slovensku. Ponúk na prášky, krémy či gély z tejto rastliny je čoraz viac.

Zázračné účinky?

Priznávam, pred pár dňami by som si morožnik zaobstarala aj ja. Musím však povedať, že od „prírodného zázraku“ má ďaleko. Naopak. Ak si v internetovom prehliadači kliknete na slovo morožnik, vyskočí na vás množstvo pozitívnych účinkov – extrakt je vraj skvelým pomocníkom pri chudnutí, má pôsobiť očistne, močopudne alebo má uzdraviť tráviaci trakt.

Šíritelia morožnika neuvádzajú len účinky spojené s chudnutím a očistou, ale aj s odstránením bolesti hlavy a kĺbov. Dokonca je vraj výborný pre ľudí trpiacich depresiami, úzkosťami, nespavosťou a má celkovo upokojiť myseľ aj telo. No čo poviete? Zvažujete, že by ste sa na to dali? Poriadne si to premyslite, pretože moja skúsenosť bola naozaj desivá.

„Morožnik som vyskúšala prvý a posledný raz.“TASR

Nezastaviteľné nohy!

Pred pár dňami sme si so snúbencom urobili predĺžený víkend v Tatrách. Počasie a všetko okolo bolo dokonalé. Keďže na cudzom mieste mám, podobne ako mnoho iných ľudí, problém s toaletou, vravím si, že využijem morožnik. Rastlina predsa musí byť zdravšia než akékoľvek lieky. Pýtate sa, odkiaľ som ho mala pri sebe?

Mamka, ktorej ho predala istá Ukrajinka, mi ho nabalila, veď sa mi môže hodiť. Jej kolegyne a aj naša známa lekárka skúšajú tiež. Vraj je to naozaj dobré na prečistenie organizmu. Niekoľkokrát ma upozornila, že dávkovanie je prísne, a to maximálne pol mokka lyžičky. Tak v nedeľu, deň pred odchodom, som si večer štipku dala.

Už večer vo vani mi nebolo veľmi príjemne a nechutilo mi jesť. Keď som sa ráno zobudila, všetko sa to začalo! Točenie hlavy nie je nič neobvyklé, no po pár minútach som už ležala na gauči a nevedela sa ani pohnúť. Postupne som bledla a moje ruky a nohy sa triasli takou intenzitou, že mi ich ani snúbenec svojou mužskou silou nevedel zastaviť. Búšenie srdca naberalo na obrátkach.

Aj keď som mala slabšie videnie, nedalo sa nevšimnúť si, že moja polovička je pri pohľade na mňa totálne vydesená. Po pár minútach hlbokého dýchania sa to začalo upokojovať, ale len na pár minút. Prišiel akoby druhý nával. To som netušila a ani neverila, že by to mohlo byť ešte silnejšie. A bolo!

Čemeríc je niekoľko druhov, lepšie je ich používať ako okrasu do záhrady alebo do vázy.TASR

Riskla som to

Srdce mi bilo tak, že som myslela, že umieram. To už som kričala, nech volá záchranku. Samozrejme, že nebolo vôbec rozumné niekde v lese v Novom Smokovci takto experimentovať. Kto by si však pomyslel, že štipka rastliny mi môže spôsobiť niečo také? Na záchranárov sme čakali dlhšie, keďže v Smokovci nemali sanitku a privolali nám ju až zo Štrby. Minúty sa nekonečne vliekli. S mokrým uterákom na čele som predýchavala a odpočítavala sekundy a minúty. Bolo to na nevydržanie. Našťastie som mala pri
sebe tabletku na upokojenie. V tej chvíli mi bolo jedno, či mi to viac uškodí, alebo pomôže.

Vysoký tlak

Sláva. Počula som silné buchnutie dverí na aute. Dorazili! Keď som lekárom povedala, čo som zjedla, doslova na mňa vyvalili oči: Čo ten morožnik vlastne je?! Rýchlo mi urobili EKG, odmerali tlak, ktorý bol stále vysoký napriek tomu, že upokojujúci liek ho podľa nich už stihol o čosi znížiť. Hodnoty na tlakomere ukazovali 165/140, norma je 120/80. Dostala som vysokú dávku magnézia a čakali sme, či hodnoty budú klesať. Po chvíľke sa mi telo aj srdce začali upokojovať. Záchranári mi s varovným prstom prikázali, aby som už morožnik, tú čudnú vec, nikdy nebrala!

Vyradený z práce

Ešte celý nasledujúci deň mi nebolo príjemne a aj ďalší deň som vstala s nestabilnými nohami. Keď som zavolala domov, mamka mi povedala, že s morožnikom má zlú skúsenosť aj manžel našej známej lekárky, ktorá si ho kúpila tiež. Prášok užíval a týždeň potom nedokázal chodiť do práce, tak sa mu triasli nohy! No a moja babka dopadla veľmi podobne. Takže za mňa – morožnik už nikdy viac!

Ublížiť môže aj miniatúrne množstvo sušenej drvenej vňate rastliny.TASR

Sú jedovaté, varuje odborník

Je bezpečné „liečiť sa“ morožnikom? Odpovedá Ing. Robert Gregorek PhD., pracovník Botanickej záhrady Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. „Morožnik“ sa podarilo stotožniť s rastlinou, ktorej oficiálne označenie je Helleborus orientalis alebo Helleborus caucasicus. V slovenčine by to teda bola čemerica východná – kaukazská,“ hovorí odborník.

Vyskytuje sa morožnik aj u nás?

U nás na juhu a východe môže mať domov čemerica čierna a čemerica nachová (Helleborus niger a H. purpurascens). V záhradách sa pestuje veľa okrasných foriem, ktoré súvýsledkom kríženia viacerých druhov, tieto hybridy veľmi často pochádzajú aj z potomstva čemerice východnej.

Všetky čemerice sú nádherné okrasné rastliny s veľmi atraktívnym kvitnutím počas zimných mesiacov. Ako okrasa záhrady sú úžasné. Mňa osobne však učili už v škole, že ak dám krásne kvety čemerice do vázy, musím zaistiť, že sa nesmie nikto náhodne napiť takej vody, lebo sa otrávi.

Čemeríc je niekoľko druhov, lepšie je ich používať ako okrasu do záhrady alebo do vázy.TASR

Aké pochody môže vyvolať táto bylina v ľudskom tele?

Všetky čemerice sú oddávna známe ako jedovaté rastliny s vážnymi účinkami na ľudský organizmus. Zmes srdcových glykozidov môže vyvolať pri adekvátnom použití a pri konkrétnych diagnózach aj pozitívnu reakciu. Pre väčšinu ľudí však táto bylina predstavuje vážne riziko a užívať ju v prirodzenom stave je skôr hazard.

Obsah účinných látok kolíše, každá vzorka môže byť iná, a preto si neviem predstaviť použitie prírodnej podoby tejto byliny bez lekárskeho dohľadu a na základe seriózneho posúdenia, či je pre daného jedinca vôbec prijateľné riziko spojené s jej užitím. Normálny človek by mal zaradiť čemericu medzi jedovaté rastliny a neexperimentovať s ňou.

Na internete zoženiete drvený prášok, gél či krém z morožnika za pár eur.Čulenová Katarína

Morožnik sa dokonca propaguje aj ako pomocník pri liečbe rakoviny alebo pri chudnutí…

Aj opisované použitie na iniciovanie apoptózy, teda bunkovej smrti rakovinových buniek, treba veľmi seriózne zvážiť. A čo sa týka chudnutia – ak produkt vyvolá hnačky a tráviace problémy, tak výsledkom môže byť, samozrejme, aj schudnutie. Určite by som si nedovolil tento experiment niekomu odporúčať.

Aj bežné oficiálne kardiotoniká (teda aj srdcové glykozidy) majú veľa možných vedľajších účinkov a nie sú bez rizika. Prírodná podoba takej účinnej rastliny, akou je čemerica, by nemala byť bežne nezodpovedne užívaná bez vopred vyjasneného vážneho dôvodu. Na chudnutie už vôbec nie!