Lekári sa neustále sťažujú na to, že mnohým pacientom chýba ochota spolupracovať a dodržiavať rady aj užívanie liekov. Frustrácia je potom na oboch stranách – lekár sa snaží a nevidí výsledok, pacient nevidí svetlo na konci tunela, je mu horšie a kruh sa uzatvára. Často stačí málo – napríklad využiť nové technológie a aj manažment vlastnej diagnózy bude ľahší a záživnejší.

Napríklad diabetici. Len cukrovkár a jeho príbuzní vie, aké ťažké a otravné môže byť krotenie hladiny cukru v krvi. Nezaobíde sa bez striktnej kontroly toho, čo si naložia na tanier. Existuje množstvo aplikácií, ktoré si stačí stiahnuť do mobilu a mnoho vecí pôjde ľahšie – od plánovania jedál cez výpočet kalórií až po pripomenutie návštevy u lekára. Radoslav Herda z OZ Slovenský pacient hovorí: „Pacienti, ktorí majú lepšiu schopnosť držať krok s technológiami, budú mať v budúcnosti náskok, aj čo sa týka zdravia.“ Svätá pravda.

Spojenie s lekárom

Nedávno sa potešili novej bezplatnej aplikácii napríklad hemofilici, pre ktorých je dôležité okrem iného zaznamenávať všetky udalosti súvisiace s krvácaním. Jedným klikom urobia nielen záznam o krvácaní, ale aj označia, kde na tele k nemu došlo. Systém ich automaticky požiada, aby uviedli dátum, čas, príčinu, stupeň bolesti, ošetrenie, pridať môžu aj fotku. Jaroslav Janovec zo Slovenského hemofilického združenia priznal, že si bežne zapísal udalosť len na papier a potom ho nevedel nájsť.

Áno, viete si dať aj obyčajnú poznámku do mobilu, ale presnosť a komplexnosť, akú poskytne aplikácia, sa tým nikdy nedosiahne. Ako sci-fi určite pôsobí pre staršie generácie fakt, že tento podrobný digitálny denníček dokáže pacient „otvoriť“ na diaľku svojmu lekárovi. Všetky údaje v aplikácii sú chránené heslami alebo odtlačkom prsta, ak to váš telefón zvláda.

Aj pre ľudí s Crohnovou chorobou

Ochorenie, pri ktorom je extrémne dôležité, aby slovo lekára bolo pre pacienta svätým, je aj Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, teda zápalové ochorenia čriev. Aj títo pacienti už majú svoju aplikáciu IBD Pod kontrolou, ktorá by im podľa gastroenterologičky Zuzany Zelinkovej mohla pomôcť.

Raper Majself, ktorý už pár rokov trpí Crohnovou chorobou, si vyskúšal testovaciu verziu aplikácie ako prvý a rád jej urobil reklamu. „Keď mi chorobu diagnostikovali, nevedel som presne, čo ma čaká. Jediné, čo som vedel, je, že chcem opäť žiť normálny život,“ hovorí spevák, ktorý netajil, že ho kedysi nonstop trápili bolesti, tri týždne nejedol pevnú stravu a strácal nádej.

Bolo mu dokonca odporučené, aby skončil s hudbou a našiel si prácu na doma. Chorobu sa však podarilo „uspať“. „Možno to niekomu príde divné, ale som naozaj vďačný za všetko, čo sa mi stalo. Začal som byť vďačný za každú vec... a za to, že je to ,iba‘ crohn, lebo sám viem, že sú tisíce ľudí s oveľa horším osudom, ako mám ja,“ napísal pred časom na sociálnej sieti otec desaťročného syna. 

Aj novinky

Keďže je Crohnova choroba celoživotné ochorenie, ktoré sa môže ozývať, musí byť Majself pod kontrolou lekárov a dodržiavať zdravý životný štýl. Keďže žije rýchlym životným štýlom, víta, že mu aplikácia pripomenie blížiaci sa termín kontroly aj užitie liekov, môže si rýchlo nahodiť informácie do denníka, stiahnuť ich potom vo forme PDF a poslať lekárovi na mail. Nájde tam rady, ako sa stravovať, ale aj novinky, ktoré nemusí prácne hľadať.