Zarástla vám záhradka fialovou hluchavkou? Možno to potrebujete. Lieči telo aj dušu. Pritom najmä fialovú, teda správne purpurovú hluchavku vytrhávajú záhradkári ako otravnú burinu. Žltá s bielou majú oveľa lepšiu povesť. Jednak sú menej bežné, navyše tí, ktorí sa aspoň povrchne zaujímajú o bylinkárstvo, vedia, že sú dobré na dýchacie problémy. Väčšinou netušia, že rovnaké, ba ešte znásobené účinky má ich neprávom zatracovaná sestra. Takže ak sa vám objaví v trávniku, potešte sa a nazbierajte si ju do zásoby.

Bylinkárky tvrdia, že tam, kde je v záhrade veľa hluchavky, ju majitelia aj veľmi potrebujú – na emocionálne uzdravenie. Kvetinka totiž dokáže hojiť psychiku. Jej účinky sa trochu líšia podľa farby.

Hluchavka biela – potrebujú ju ľudia, ktorí iných vyvyšujú nad seba a snažia sa každému vyhovieť na vlastný úkor. Len aby získali aspoň náznak lásky, ocenenia a pochvaly, nevedia nikomu povedať nie. Mali by vyskúšať kombináciu s repíkom, posilní ich to, aby si vytýčili vlastné hranice.

Hluchavka žltá – pomôže pri nízkom sebavedomí. Posilní sebaúctu, zníži obavy z kritiky a tendencie k prehnanej sebakritike mení na zdravú sebareflexiu.

Hluchavka purpurová – pomáha uzdravovať sklamanie, ktoré zažívame, keď si prispôsobujeme realitu, aby bola taká, akú si želáme, a nechceme vidieť pravdu. Pomáha aj ženám, ktoré sklamali nesprávni muži.

Hluchavková psychoterapia

Ako sme už uviedli, liečivé sú všetky tri farebné druhy hluchaviek, akurát pri bielej a žltej sa zbierajú len kvietky a pri purpurovej kvitnúce vrcholčeky. Nenápadné rastlinky sú balzamom pre močové cesty a obličky. Pôsobia protizápalovo, detoxikujú a upokojujú.

Veľmi účinné sú pri dýchacích problémoch, riedia hlieny, uľahčujú vykašliavanie. Dobré je kombinovať ich s pľúcnikom, zádušníkom, podbeľom, materinou dúškou, slezom.

Hluchavky nie sú hluché ani k intímnym problémom. Siahnuť by po nich mali dámy, ktoré majú po pôrode poklesnutý močový mechúr či oslabené panvové dno a trápi ich časté nutkanie na močenie. Hlavne v kombinácii s vŕbovkou, prasličkou, zlatobyľou pomáhajú odblokovať tento nepríjemný pocit.

V puberte aj v prechode

Fialkasté kvietky hluchavky purpurovej nielenže plnohodnotne nahradia uznávanejšie sestry, no majú dokonca univerzálnejšie použitie a silnejšiu energiu. Sú vhodné najmä pre ženy, pretože pomôžu pri liečbe cýst a myómov, upravujú menštruačný cyklus a zmierňujú hormonálne výkyvy v puberte, po pôrode aj v prechode. Olej z kvitnúcej hluchavky purpurovej pomáha pri liečbe nedoslýchavosti spôsobenej zápalmi zvukovodu a stredného ucha.

V pohári aj na tanieri 

Z hluchavky pite čaje, vyrábajte si tinktúry a olejové maceráty, môžete ju však aj rovno jesť. Kvety pridávajte do smoothie, omáčok, šalátov, ryže, k zemiakom, do zákuskov a koláčov, no môžete si ňou posypať i krajec chleba namiesto pažítky.