Alternatívna medicína u nás kvitne, má na to vytvorené všetky podmienky. Medzi nepreberným množstvom rôznych preparátov si našli miesto aj bunkové soli, známe ako Schüßlerove (Schüsslerove) soli.

Keď si prečítate leták k dvanástim základným soliam a ďalším doplnkovým, nadobudnete pocit, že máte kľúč na vyriešenie všetkých problémov, aké vám len napadnú. Od apatie cez angínu, dokonca pruh či tenisový lakeť, až po cukrovku či klaustrofóbiu. Samozrejme, nechýba ani obľúbená a žiadaná „detoxikácia“ pečene alebo „vylučovanie chemických jedov z tela“. Bunkové soli si môžete jednoducho kúpiť a absolvovať k nim za poplatok dokonca aj kurz.

Jednu z bunkových solí vyskúšala naša kolegyňa. „Nedávno som objavila v zásuvke bunkovú soľ, ktorú predpísal veterinár nášmu psovi. Prečítala som si, že funguje aj na svrbenie pokožky, tak som ju začala užívať aj ja. Znamienko, ktoré ma doteraz svrbelo, ma už neobťažuje,“ prekvapila ma s tým, že si ho, samozrejme, aj tak nechá pozrieť. „Či je to placebový efekt, neviem, ale výsledok určite cítim,“ dodala presvedčivo.

V minimálnej dávke

Komerčne predávané bunkové soli sú nazvané podľa nemeckého lekára a homeopata Dr. Wilhelma Heinricha Schüßlera, ktorý žil v Nemecku v 19. storočí. Vypracoval spôsob liečenia, ktorý má fungovať na princípe dopĺňania chýbajúcich minerálov do buniek nášho tela. No a najlepšie sa podľa neho minerálna soľ dopraví do bunky, keď sa zriedi na minimálnu dávku...  

Vyhadzovanie peňazí

Známy propagátor zdravého životného štýlu MUDr. Igor Bukovský už dávnejšie upozornil, že pojem bunkové soli nie je ničím výnimočný. Bunky skutočne potrebujú na svoje fungovanie bunkové soli, teda minerály ako sodík, vápnik, chlór či draslík.

Presvedčený, že ide o vyťahovanie peňazí z vreciek chorých ľudí, pozrel sa na fľaštičku bunkovej soli predávanú za 15 eur, ktorá má podľa výrobcu zlepšiť zásobovanie organizmu vápnikom a fosforom. Sledujte...

Ukázal, že táto bunková soľ obsahuje v jednej tabletke 98,4 percent polyolov, čo sú vlastne lacné cukry, ktoré môžu byť navyše zdrojom tráviacich problémov, prinajmenšom spôsobiť nafukovanie. Zvyšných 1,6 percent má byť bunková soľ: „Súčasťou obsahu je 500 mikrogramov fosforečnanu vápenatého. Päťsto mikrogramov je polovica miligramu!“ Samotného vápnika je v tejto soli len 147 mikrogramov a do organizmu sa z neho vstrebe iba 20 percent.

Konečný výsledok je taký, že dennú dávku vápnika by ste získali skonzumovaním 33 333 tabletiek tejto bunkovej soli za deň, a to za 16 600 eur. Hovorí o „obludnom podvode“.

Aj v minerálke

O názor sme požiadali aj odborníčku v oblasti biochémie, molekulárnej biológie a farmakológie, PharmDr. Andreu Balažovú, PhD. „Pozrela som sa na tieto prípravky a v podstate sa stotožňujem s názorom MUDr. Bukovského. Vzhľadom na to, že minerálne vody dostupné na našom trhu obsahujú anorganické soli vo väčšom množstve ako tieto prípravky, nevidím dôvod užívania niečoho s takouto malou koncentráciou v prípade ich deficitu,“ hovorí. Doktorka Balažová tiež upozorňuje, že tieto soli sú zastúpené aj v iných potravinách, ktorými je možné kompenzovať ich nedostatok.

„Aj samotný pojem bunkové soli je zavádzajúci. V ľudskom organizme sa tieto látky vyskytujú nielen v bunkách, ale aj v mimobunkovej tekutine, kde je ich prítomnosť takisto dôležitá,“ dodáva.

Efekt placeba?

„Keďže k týmto prípravkom neexistujú žiadne klinické testy, ktoré by preukázali ich blahodarný efekt na zdravie, je ťažké zhodnotiť ich konečný účinok. Existuje však veľa priaznivcov takejto terapie, ktorých iné názory neodradia od ich užívania a presvedčenia o ich prospešnosti, čo v konečnom dôsledku môže pri týchto prípravkov vykázať efekt placeba,“ upozorňuje Dr. Balažová.

„V prípade týchto prípravkov je marketing silnejší ako ich konečný účinok a vytvárajú dojem niečoho veľmi zdravého, čo vás zbaví rôznych ťažkostí. Tento môj názor však nevylučuje potrebu dopĺňať minerálne soli do organizmu, najlepšie prostredníctvom stravy, kde sa predpokladá aj najlepšia vstrebateľnosť,“ dodáva.

Doktorka Balažová tiež upozorňuje, že štúdie, ktoré publikoval doktor Schüßler v súvislosti s podávaním týchto minerálnych solí, sú staré viac ako 100 rokov. „V tom období dopĺňanie minerálov mohlo zaznamenať určitý terapeutický úspech, hoci asi nie v homeopatických koncentráciách. Samozrejme, príjem minerálov je dôležitý pre organizmus, ale niektoré indikácie, ktoré sa uvádzajú pri Schüßlerových soliach, sa mi zdajú sporné,“ hovorí.

Teplé či studené?

Každá zo Schüßlerových solí má v propagačnom letáku naozaj široký výpočet toho, na čo zaberá. Doktorka farmácie priznáva, že niektoré formulácie ju aj pobavili. „Napríklad pri prípravku Kali Phos sa píše, že extrémny nedostatok tejto soli, ktorá je vhodná aj na prekonanie silného stresu napríklad pri rozchode, sa prejaví hnilobným zápachom tela a odumieraním buniek. Takto formulovaná veta evokuje, že pacient by už nemusel byť medzi živými,“ hovorí.

Pri inej soli sa zasa píše, že akútny nedostatok železa spoznáme na tvári podľa červených líc a uší, ktoré sú na dotyk teplé. „Pri anémiách, ktoré vznikajú z nedostatku železa, je práve opačný problém, pokožka a sliznice sú bledé a je zvýšená citlivosť na chlad,“ hovorí doktorka Balažová.

Kto je prekyslený?

Ďalšiu zo solí, ktorá „vypudzuje kyseliny z tkanív“, treba užívať pri prekyslení. „Čo je to prekyslenie a ako laik zistí, že je prekyslený? To je ďalšia sporná vec. Hodnota pH krvi je jedna z najstráženejších hodnôt a pohybuje sa v rozmedzí 7,34 – 7,45, aj keď niektoré telesné tekutiny majú iné hodnoty, ako napríklad moč má pH 5,5 – 7,0, v žalúdku je kyslé pH 1,0 – 1,5 a žlč je zásaditá, má pH 8,0 – 8,5. Ak dôjde k posunu pH krvi na kyslú stranu, teda pod 7,34, tak je organizmus v acidóze a kompenzuje to zvýšením frekvencie dýchania, teda hyperventiláciou. Kyslík posúva hodnotu pH na alkalickú, teda zásaditú stranu. Z toho vyplýva, že všetci, čo sú „prekyslení“, budú dýchať rýchlo a krátko,“ dedukuje odborníčka. Okrem toho metabolická acidóza je len symptómom iného, často závažného ochorenia.

Bunkové soli si našli svojich priaznivcov.
Bunkové soli si našli svojich priaznivcov.
Zdroj: Martin Mikláš

Lieči deťom horúčku

Farmaceutka z Bratislavy, ktorá nechcela byť menovaná, je veľkou fanúšičkou bunkových solí. Svojim deťom napríklad nepodáva pri horúčkach klasické lieky na teplotu, ale jednu zo solí, ktorá obsahuje železo. „Princíp je ten, že na železo sa v tele viaže kyslík, vďaka tomu okysličujete bunku a tak bojujete proti zápalu,“ vysvetlila nám. Pre laika prijateľná teória.

Ako to vidí PharmDr. Andrea Balažová, PhD.? „Horúčka je výsledkom pôsobenia určitých látok, tzv. pyrogénov a hormónu prostaglandínu E2 na naše termoregulačné centrum. Lieky proti horúčke pracujú tak, že utlmujú enzým cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu spomínaného prostaglandínu. Na podávanie železa na zníženie teploty nevidím dôvod. Prípravkami obsahujúcimi železo sa zlepší tvorba hemoglobínu a eliminujú sa príznaky chudokrvnosti,“ konštatuje.

Výroba s pokorou

K základným bunkovým soliam si môžete kúpiť aj doplnkové či dokonca zubnú pastu s bunkovými soľami. Opisované možné účinky sladkých tabliet s extra mikrodávkou solí sú skutočne ohromujúce. Na stránke, ktorá ich propaguje, ma tiež zaujalo tvrdenie, ako kvalita produktu závisí od výrobného postupu: „Záleží na tom, kto vyrába, ako vyrába, a dokonca, s akým duševným nastavením vyrába. Pri výrobe informačných prípravkov musí byť človek sústredený, pokojný a vedomý si účelu.“ Tak mi napadlo, ešteže účinok antibiotík nezávisí od toho, či sa vedúci zmeny vo fabrike ráno nepohádal s manželkou…