„Pobyt v uzavretom prostredí spôsobuje, že naše oko musí neprestajne zaostrovať na veci, ktoré sú blízko nás, a tým sa namáha. Platí to o čítaní kníh, práci s počítačom, o varení alebo hre s deťmi, všetko je vzdialené maximálne meter,“ hovorí MUDr. Pavel Veselý. Ľudské oko je pritom dominantne stavané na to, aby sa pozeralo do diaľky. Ak sa tak nedeje, sval, ktorý má za úlohu zaostrovať, sa unaví a vypomstí bolesťami hlavy či celkovou únavou.

Aj suché oko

„Okrem únavy sa u ľudí, ktorí pracujú z domu, alebo u študentov môže zvýrazniť aj syndróm suchého oka. Štúdie dokazujú, že ľudia na home office majú výčitky z toho, že pracujú málo, a tak sa ich výkon zvyšuje, pracujú za počítačom aj jedenásť hodín denne,“ hovorí očný chirurg. Tým, že oko dlho pozerá do blízka, fixuje sa na blízky predmet, a tak žmurkáme iba 2-3 razy za minútu namiesto potrebných 20-krát. „Žmurkanie zvlhčuje oko, a ak je nedostatočné, oko vysychá, páli, svrbí, vidíme rozmazane,“ upozorňuje.

Čo teda robiť?

Hygiena očí v karanténe je dôležitá. Ak máte záhradu alebo možnosť vyjsť do lesa, urobíte oku radosť. „Priestor z jedného-dvoch metrov sa zmení akoby na nekonečno a to je pre oko veľký relax,“ hovorí MUDr. Veselý. Dodáva, že liečebné účinky zelenej farby na oči sú síce mýtom, ale duši rozhodne táto farba prospeje.

Ak nemáte možnosť vyjsť von, postačí aj dostatočne dlhý pohľad z okna alebo balkóna. Treba to robiť čo najčastejšie, oči tak regenerujú. Denné svetlo má na oči blahodarný vplyv, čo sa o žiarovkách, najmä s neónovým svetlom, ktoré zvýrazňujú syndróm suchého oka, povedať nedá.

Pozor aj na deti

Lekár upozorňuje, že suché oči trápia i deti. „Prvýkrát som zachytil syndróm suchého oka u desaťročného dieťaťa pred troma rokmi. Vtedy som sa stal terčom posmeškov, ale odvtedy postihnutých detí pribúda. Sú to deti, ktoré sú buď extrémne poctivými žiakmi, alebo trávia čas pred počítačom a nechodia von,“ hovorí.

Novinka v liečbe

Syndrómu suchého oka sa dá pomôcť umelými slzami, ktoré kúpite v lekárni bez predpisu. Existuje však aj novinka v podobe elektro-mechanickej stimulácie slzných kanálikov. „Najskôr presne zistíme, ktorá časť slzného filmu, skladajúceho sa z troch zložiek, na oku chýba. Následne dokážeme obnoviť zaniknutú funkciu slzných žliazok alebo ju povzbudiť jemnými elektrickými impulzmi a vibráciami,“ vysvetľuje očný chirurg.

Oči môžu varovať

Koronavírus dokáže z nosa preputovať slzným kanálikom až do oka. „V slznom filme ho vieme zachytiť na povrchu spojovky 2 až 3 dni predtým, ako sa prejavia symptómy COVID-19,“ hovorí MUDr. Veselý. Opisujú sa aj prípady, keď bol zápal spojiviek jediným alebo prvým príznakom tohto ochorenia.