Pravdepodobne asi žiadna. No ako to dosiahnuť? Základom je primárne zdravá strava a dostatočný pohyb. Tieto dva atribúty majú vplyv nielen na vonkajšiu krásu, ale aj na celkové zdravie nášho tela. Strava chudobná na základné živiny, minerály a vitamíny aj sedavý spôsob života môžu mať na náš organizmus takmer až ničivé vplyvy.

Okrem toho je možné stav vlasov, nechtov a pokožky podporiť i zvonka, a to vhodne zvolenou starostlivosťou. Samozrejmosťou sú kvalitné šampóny či šetrné telové mlieka. Keď sa vyskytnú nejaké problémy, často sa tiež uchyľujeme k užívaniu rozličných doplnkov stravy. Môžeme však pre svoju krásu urobiť ešte niečo? Už ste počuli o význame a účinkoch kolagénu? Táto bielkovina nie je nazývaná bielkovinou mladosti len tak pre nič za nič. Práve kolagén je akýmsi pomocníkom, ktorý je účinný nielen v boji proti známkam starnutia, ale spoľahnúť sa naň môžete aj pri rozličných kozmetických problémoch. Neveríte? Presvedčte sa v nasledujúcom článku!

Kolagén verzus krása?

Kolagén je telu vlastná bielkovina, ktorá má v organizme nemalý počet najrozličnejších úloh. V prvom rade je potrebné povedať, že táto bielkovina, ktorá sa skladá z približne dvadsiatich druhov aminokyselín, predstavuje až vyše štvrtiny všetkej bielkovinovej hmoty v tele človeka. Je základnou stavebnou hmotou podporných tkanív, pričom v súčasnosti poznáme najmenej 27 rozličných typov kolagénov. A aká je súvislosť medzi kolagénom a krásou? Jednoducho povedané, rozhodne nie malá! Je potrebné zmieniť, že približne až 75 % tkaniva pokožky tvorí práve kolagén. Dostatočná úroveň tejto bielkoviny v tele tak zabezpečuje potrebnú pevnosť, pružnosť aj hydratáciu pokožky.

Kolagén navyše spomaľuje jej starnutie a môže byť veľmi nápomocný v boji proti drobným vráskam. Okrem toho si však vie poradiť s mnohými ďalšími kozmetickými problémami, ktoré nemusia súvisieť so starnutím. Ukázal sa ako účinný pomocník na zosvetlenie pigmentových škvŕn či zjemnenie okrajov jaziev. Dokonca je ho možné využiť ako podpornú liečbu nepríjemného a otravného akné či nevzhľadnej celulitídy. Kolagén sa taktiež osvedčil aj pri problémoch so striami, ktoré napomáha zosvetliť. Ako sme však spomínali už vyššie, množstvo žien okrem krásnej pokožky túži aj po hustej hrive a dlhých nechtoch. Dostatočná úroveň kolagénu v organizme je zárukou pre správnu regeneráciu vlasov aj nechtov. Práve pri problémoch s nadmerným vypadávaním vlasov a zlej kvalite nechtov či praskaní kožtičky v ich okolí je dopĺňanie kolagénu tou správnou voľbou nielen pre ženy.

Tip na článok: Morský kolagén: Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Nedostatok kolagénu sa prejaví na vzhľade

Možno ste o tom ani nevedeli, no hoci sa kolagén v tele bežne vytvára a nie sme odkázaný len na jeho príjem zo stravy či výživových doplnkov, jeho produkcia vekom rapídne klesá. A k tomuto procesu dochádza pomerne skoro, približne od 25. roku života. Po štyridsiatke je dokonca obmena kolagénu na veľmi zlej úrovni. Nedostatok tejto bielkoviny je pritom možné rýchlo spozorovať na zovňajšku, a to v prvom rade na svojej pleti. Práve kolagén plní pri pokožke funkciu akejsi výplne či opory a spevňuje jej hlbšie vrstvy, čiže sa niet čomu čudovať, že jeho deficit má na ňu negatívny vplyv. Na nedostatok jednej z najdôležitejších bielkovín ľudského tela vás upozorní napríklad rýchle prehlbovanie vrások okolo očí aj vznik vačkov pod očami. Pokožka je celkovo ochabnutejšia a tvoria sa kožné previsy či dvojitá brada.

Pleť môže byť okrem toho suchá a dehydrovaná a neskôr má i väčší sklon k tvorbe vrások, a to nielen v okolí očí. Keď pokožke chýba kolagén, koža je ochabnutejšia. Vo zvýšenej miere sa môže vyskytovať celulitída aj strie či pigmentové škvrny. Na deficit spomínanej stavebnej bielkoviny vás upozorní aj zhoršená kvalita nechtov. Tie sa často štiepa a sú krehké. Vlasy, ktorým chýba kolagén, sú bez lesku, padajú a lámu sa. Práve dopĺňanie kolagénu vo forme výživových doplnkov stravy je v dnešnej dobe čoraz populárnejšie. Niet sa však čomu čudovať. Predstavuje to totiž skvelý spôsob, ako bojovať proti menovaným ťažkostiam, respektíve sa pred nimi ochrániť.

Spokojnosť žien hovorí za všetko!

Zlá kvalita vlasov, problematická pleť aj lámajúce sa nechty predstavujú bežné kozmetické problémy, s ktorými zápasia tisícky žien. Na českom aj slovenskom trhu je však už štyri roky etablovaný výživový doplnok značky Inca Collagen, ktorý v jednej dávke dokáže telu poskytnúť až 3000 mg potrebného kolagénu. Ide o trojzložkový kolagén, ktorý obsahuje kolagény typov I, II aj III. Práve kolagén typu I je najrozšírenejším kolagénom v koži, kostiach aj šľachách. Tento doplnok stravy vplýva na bunkovú obnovu aj regeneráciu kolagénových vlákien. O tom, ako dokáže ovplyvniť krásu aj zdravie však môžu hovoriť v prvom rade mnohé spokojné zákazníčky. Veľkou fanúšičkou Inca Collagen je aj známa Slovenska Jana Pištejová. „Ja nedám dopustiť na Inca Collagen. Vyhladí vrásky, výrazne zlepšuje elasticitu kože, pozitívne vplýva na kĺby, vlasy. Mne po Inca kolagéne vlasy rastú doslova ako z vody, koža je krásna elastická,“ hovorí o užívaní kolagénu známa návrhárka.

A s pozitívnymi reakciami by sme mohli ešte dlho pokračovať. O svoju skúsenosť sa podelila aj biatlonistka Veronika Machyniaková. „V sychravom počasí som mávala problémy so začervenanou pokožkou. Teraz, keď užívam Inca Collagen, je to oveľa lepšie. A moje vlasy ani nehovorím. Konečne sa cítim spokojnejšia,“ hovorí športovkyňa. Modelka Soňa Štefková začala Inca Collagen užívať kvôli svojím kĺbom, čoraz viac ju totiž trápila bolesť kolien. „Kolagén je skvelý prípravok a okrem toho, že pomáha kĺbom, hojí jazvy, stará sa o elasticitu pokožky, redukuje celulitídu a vraj sa pri ňom aj chudne,“ pridáva svoju skúsenosť po tom, čo jej Inca Collagen pomohol nielen so zdravotnými problémami.

Rozhodujete sa pre kolagén aj vy?

Nuž, mladosť a krása, teda hlavne tá vonkajšia, nie sú jednoducho večné. Starostlivosti o zovňajšok je preto potrebné venovať aspoň trošku času, pričom práve kolagén je akýmsi malým ťahákom a pomocníkom, vďaka ktorému je možné zachovať si mladší a svieži vzhľad oveľa dlhšie ako príroda naplánovala. Pri výbere správneho kolagénového doplnku stravy si však dávajte pozor, pretože kolagén by mal spĺňať množstvo atribútov. Mal by byť známy jeho pôvod a mal by byť prirodzený pre telo, ľahko vstrebateľný a nemal by obsahovať žiadne ďalšie prísady. Kolagén od Inca Collagen je 100 % čistý morský bioaktívny kolagén bez rozličných umelých sladidiel, ktoré môžu ľahko maskovať kvalitu kolagénu. Práve morský kolagén, ktorý je sekundárnym produktom rybárskeho priemyslu, sa v ľudskom organizme výborne vstrebáva a pôsobí presne tak, ako sa od neho očakáva.

Inca Collagen v sebe ukrýva živý kolagén, u ktorého nie je znehodnotená jeho biologická hodnota. Po šetrnom spracovaní si uchováva štruktúru trojitej špirály, ktorá je charakteristická len pre bielkoviny živých organizmov. Kolagén by mal byť navyše mikronizovaný. Pri takzvanej mikronizácii dochádza k rozdrobovaniu a zmenšovaniu pôvodných častíc prírodnej látky na častice s veľkosťou niekoľkým mikrometrov. To zabezpečuje zväčšenie povrchu, vplyvom čoho tiež dochádza k zvyšovaniu rozpustnosti a vstrebávania látky do organizmu a zrýchleniu biologickej účinnosti. Inca Collagen zabezpečuje optimálny stupeň výživy vlasom, nechtom a pokožke. Jeho výhodou je, že je veľmi dobre rozpustný v tekutine. Stačí ho len nasypať do vody, sirupu či obľúbeného smoothie nápoja a jednoducho vypiť! Opomenúť nemôžeme význam separátneho balenia každej dávky kolagénu. Inca Collagen totiž balí jednotlivé dávky do praktických vrecúšok, ktoré sú veľmi dobre skladné a je ich možné bez problémov zabaliť kamkoľvek na cestu. Takéto balenie navyše chráni kvalitu samotného kolagénu. Kolagén nasypaný vo veľkých nádobách sa postupne zvetráva a stráca na kvalite, a to pri každom jednom otvorení nádobky.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Inca Collagen