Okrem mydiel, ktoré v rámci prevencie používame sme začali vo zvýšenej miere zaťažovať pokožku našich rúk aj dezinfekčnými gélmi. A tu sa hodí opäť známe príslovie, všetkého veľa škodí.

Je pravdou, že všetkého veľa škodí a niektoré baktérie a vírusy musí naše telo prefiltrovať, aby imunitný systém nezlenivel a dokázal sa sám neskôr brániť. Platí to však iba u jedincov, ktorí majú zdravý imunitný systém. V súčasnosti prechádzame doposiaľ nepoznanou situáciou, kedy nemáme dostatok informácii o novom koronavíruse.

„Jedným z hlavných opatrení, ako sa pred ochorením COVID-19chrániť a to nie len v čase pandémie, ale aj za bežných okolností je dezinfekcia rúk. Ruky si môžeme najlepšie očistiť mydlom a vodou, ak však túto možnosť nemáme, vhodnou alternatívou sú dezinfekčné gély,“ hovorí PharmDr. Martina Pardusová, farmaceutka z lekárne Dr.Max.

Čo je dezinfekčný gél a ako pôsobí na ľudskej pokožke?

Gély aj keď vyzerajú ako tekutina, považujeme za tuhé alebo polotuhé látky. „Základom gélu je 60% alebo 95 % alkohol. Keďže samotný alkohol má veľmi vysušujúci účinok pre pokožku, pridáva sa do gélov napríklad glycerol, ktorý tento vysušujúci efekt zmierňuje,“ vysvetľuje farmaceutka. Existujú aj nealkoholové dezinfekčné gély, tie však nemajú takú istú účinnosť. Alkoholová verzia dezinfekcie sa nachádza na základnom zozname WHO (World Health Organization – Svetová zdravotnícka organizácia) a patrí medzi najúčinnejšie a najbezpečnejšie lieky potrebné v zdravotníckom systéme.

„Ruky si dezinfikujeme tak, že sa malé množstvo gélu cca 1-2 dávky rovnomerne nanesie na ruky a pomedzi prsty. Po nanesení sa znižuje výskyt baktérií, húb a vírusov na pokožke. Alkohol v koncentrácii 60 – 95 % denaturuje bielkoviny a neutralizuje mikroorganizmy, no zároveň odstraňuje hydrolipidovú vrstvu kože, preto je pokožka vysušená,“ opisuje odborníčka z lekárne Dr.Max jav, s ktorým sme sa v dnešných časoch stretli asi všetci.

Suchá pokožka je veľmi nepríjemná, môže dôjsť k jej šúpaniu, popraskaniu, či k vzniku ekzémov. „Na koži môžu vznikať malé ranky, ktoré sú vstupnou bránou pre baktérie či vírusy, aj preto je veľmi dôležité ruky ošetrovať a správne sa o ne starať. Najcitlivejšie sú chrbty a dlane rúk, kde je hydrolipidová vrstva veľmi tenká“ upozorňuje PharmDr. Martina Pardusová.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Dr.Max

Ako si pomôcť

Po nanesení a vysušení gélu odborníčka z lekárne odporúča ruky nakrémovať. Každá koža si pýta hydratáciu a upokojenie, rovnako, ako si počas dňa ruky umývame a dezinfikujeme, mali by sme si ich aj krémovať a ošetrovať. „Najideálnejšie je používať neparfumované krémy, ktoré neštípu a nespôsobujú alergickú reakciu. Naopak vhodné sú krémy s bambuckým maslom, ureou alebo glycerínom,“ radí farmaceutka z Dr.Max.

V lekárni nájdete dostupné krémy, ktoré vytvárajú na pokožke bariéru napríklad URIAGE BARIÉRDERM krém na ruky, ktorý pokožku zjemní a vyživí. Jeho použitie je vhodné práve vtedy, ak je pokožka namáhaná každodennými vplyvmi života a chemickými prípravkami.

Ďalším vhodným pomocníkom môže byť URIAGE EAU THERMALE krém na ruky, ktorý je vynikajúcim prípravkom, ktorý hydratuje pokožku a zaistí rukám potrebnú výživu. Ak je už pokožka popraskaná a vyskytujú sa malé ranky, alebo alergické prejavy, výborným prípravkom je v tomto prípade URIAGE BARIÉDERM Krém CICA s meďou a zinkom, ktorý pokožku regeneruje a čistí.

„Ak sú ruky veľmi vysušené, je dobré si urobiť napríklad parafínový kúpeľ rúk a následne ruky zabaliť aspoň na 20 minút do uteráka. Ruky sú po tejto kúre jemnejšie viac hydratované,“ dopĺňa metódu, ako sa vysporiadať s akútnym problémom PharmDr. Martina Pardusová z lekárne Dr.Max..

Medzi vhodné odporúčanie, ako možno predísť prípadnému extrémnemu vysúšaniu rúk a ako ruky udržiavať hydratované, je používanie mydiel či gélov na umývanie s obsahom lipidov. Použiť možno napríklad URIAGE XÉMOSE čistiaci olej alebo URIAGE XÉMOSE SYNDET.

Na záver ešte jedna rada z lekárne. Nemali by sme zabúdať ani na ošetrovanie nechtov. Najlepšou voľbou je ošetriť ich olejom alebo krémom s vitamínom E, ktorý má veľmi dobrú regeneračnú schopnosť, aby sme si zachovali vzhľad zdravých nechtov.