Máj je zasvätený láske – k partnerovi, ale mali by sme pestovať aj lásku k samému sebe. Hoci aj tým, že sa vyberieme na odbornú kontrolu znamienok. Tá totiž dokáže zachrániť život. A bodka. Nie je však bodka ako bodka...

Trochu štatistiky na úvod. Svetová zdravotnícka organizácia hlási, že ročne umiera na malígny melanóm 48 000 ľudí a 12 000 ľudí zomrie ročne na ďalšie typy rakoviny kože. Ako je to na Slovensku? Podľa Národného centra zdravotníckych informácií bola na Slovensku v roku 2020 zistená dia­gnóza zhubného nádoru kože a následne nastavená liečba žiarením 263 pacientom, z toho 140 prípadov bolo u mužov a 123 u žien. Mnohým z nich sa dalo predísť včasnou diagnostikou a prevenciou.

Zachytiť ho včas

Malígny melanóm je najzhubnejším kožným nádorom s rýchlou tvorbou metastáz. Patrí medzi najagresívnejšie nádorové ochorenia. Žiaľ, jeho výskyt na Slovensku sa za posledných tridsať rokov viac ako strojnásobil. „Včas zachytený zhubný melanóm kože znamená záchranu života,“ upozorňuje primárka bratislavskej dermatologicko-laserovej kliniky MUDr. Adriana Tomeková.

Preventívnu kontrolu u doktorky Tomekovej absolvovala aj moderátorka Adela Vinczeová. Tomar