11x proti bacilom!

 • Aromaterapia: Ak vás trápia dutiny a priedušky, siahnite po esenciálnych olejoch. Antibakteriálny a protizápalový účinok má najmä eukalyptus, šalvia, čajovník, levanduľa, ale i klasická materina dúška. Do nádoby s teplou vodou kvapnite 2 až 3 kvapky prírodného oleja a inhalujte.
 • Brokolica: V chrípkovom období ju jedzte aspoň 3-krát do týždňa. Má až dvakrát viac C-vitamínu ako pomaranč, neochladzuje a skvelo podporuje imunitu.
 • Cesnak: Keďže obsahuje alicín, je to prirodzené antibiotikum. Ak vás ruší jeho pach, siahnite po kvapkách z lekárne.
 • Dietoterapia: Od toho, čo si naložíte na tanier, závisí, či a ako odrazíte útok bacilov. Imunita je úzko prepojená so žalúdkom a s trávením. V chrípkovom období jedzte čo najviac ovocia a zeleniny. Najmä kapusty, červenej repy, zeleru, mrkvy, jabĺk, pohánky, strukovín a každý deň vypite aspoň 150 ml čerstvej zeleninovej šťavy. Z korenín je vhodný zázvor, majorán, mleté čierne korenie, karí, čili…
 • Echinacea: Je jedným z najúčinnejších prírodných antivirotík. Juhoamerickí Indiáni ju užívali preventívne v období dažďov aj ako súčasť protizápalových kúr. Nikdy ju však neberte dlhšie ako 6 týždňov, potom si dajte aspoň tri mesiace pauzu.
 • Granátové jablko: Ak vás rozbolelo hrdlo alebo v okolí zúri angína, nasaďte si ho. Čerstvá šťava z neho vám zas zrazí horúčku.
 • Horúce: Prevarené víno so škoricou a s klinčekmi, horúci čaj so zázvorom alebo klasický slepačí či hovädzí vývar, to všetko zocelí vašu imunitu.
 • Med: Má skvelý antibakteriálny, antivirotický, ale aj protiparazitárny efekt. Posilňuje imunitu a vďaka vysokému obsahu železa aj celý organizmus.
 • Orechy: Sú plné antioxidantov, obsahujú veľa vitamínov A, B, E a D, ale aj selén, horčík a železo. A vďaka nenasýteným omega-3 mastným kyselinám ochránia v chrípkovom období aj vaše srdce.
 • Tvaroh: Spolu s bryndzou, bielym jogurtom a s ostatnými kyslými mliečnymi výrobkami sú skvelým imunostimulantom.
 • Zázvor: Výborne vás prehreje a „vyštípe“ bacily. Nastrúhajte ho do polievky, do zeleniny, na mäso alebo ho skúste do koláčikov, čaju i do zeleninových štiav.

Čo funguje celebritám?

Zázvorovo-mätový čaj

Herečka Gabika Škrabáková-Kreutz

„V tomto období mám vždy v chladničke čerstvý zázvor. Nastrúham ho, zalejem horúcou vodou a nechám čo najdlhšie lúhovať. Až tesne pred pitím doň pridám med. Ale pozor, nápoj nikdy nemiešam kovovou lyžičkou, lebo by sa zničili všetky vitamíny a minerály.

Rada mám aj cibuľový čaj, ale so sirupom som u nás doma nepochodila. Raz som ho skúsila dať synovi a bolo to prvý- a poslednýkrát, čo som ho do neho dostala. Lepšiu skúsenosť mám s homeopatikami a biominerálmi. Ide o malé biele „cukríky“, takže proti nim neprotestuje.“

Horúci kúpeľ a otužovanie

Fitneska Zora Czoborová

„Od skorej jesene beriem veľké množstvo vitamínov a minerálov, plus sa snažím piť odšťavenú zeleninu. Najradšej kombinujem mrkvu, cviklu, jablko a zeler. Je to chutné a zdravé. Rada mám aj horúci kúpeľ s morskou soľou a éterickými olejmi. Organizmus sa v ňom skvelo prehreje. Z vane vyjdem rovno na terasu a hoci je zima alebo fúka vietor, snažím sa vydržať až dovtedy, kým sa organizmus úplne neochladí.“

A čo robí známa fitneska, keď už ochorenie prepukne? „Vezmem si tabletku na potenie, zabalím sa do termobielizne, do županu, dám si dve deky a počas 6 až 8 hodín sa snažím úplne vypotiť. To vždy zaberie.“

Mlieko a šport

Herec a moderátor Martin Vanek

„Keďže sme u nás doma štyria, vždy niekto kašle, ale mne sa to darí nechytiť. Možno preto, že mám celkom rád studenú vodu, dvakrát do týždňa cvičím jogu, chodím do fitka i zabehať si… Ale potom prídu Vianoce a vtedy sa zložím. A prežívam to štyrikrát horšie ako všetci ostatní!

Hovorí sa, že keď má chlap trochu zvýšenú teplotu, už umiera - a je to tak. A hoci nevydržím dlho v posteli, keď už v nej ležím, aspoň poriadne teatrálne dávam najavo, ako veľmi trpím. Našťastie iba deň-dva, na tretí už leziem von. A zatiaľ pijem čaj alebo mlieko s medom, čítam knižky a počúvam hudbu - to mi pomáha.“

Hovädzí vývar a čili

Herečka Mirka Partlová

„Keď už cítim, že na mňa niečo lezie, urobím si zázvorový čajík a dobrý hovädzí vývar s trochou čili. Pijem veľa vody a ak je už naozaj zle, dám si na noc aj strúčik cesnaku. A, samozrejme, k tomu všetkému treba mať pozitívne myslenie, jednoducho, že chorá nebudem!“