Slnko nás o chvíľu vyzlečie do sukní a zhodí z nás aj pančušky, ktoré maskovali drobné chyby na nohách. Napríklad metličky. Vyzerajú nevábne, však? Podľa skríningu, ktorý sa urobil na Slovensku minulý rok, len devätnásť percent z vyšetrených ľudí si nemuselo z metličiek robiť naozaj ťažkú hlavu. Ostatným sa už v žilách rozbehol zápalový proces, ktorý sa v najhorších prípadoch končí pľúcnou embóliou.

To, že žily majú problém, signalizuje pocit ťažkých nôh, obyčajná bolesť, pálenie, nočné kŕče, svrbenie, pocit chladu či únavy v nohách, ktorá sa stupňuje aj cez deň. Ak už v tomto štádiu zájdete aspoň k obvodnému lekárovi, ktorý vám nasadí liečbu, máte veľkú šancu, že budete môcť krátku sukňu či šortky nosiť čo najdlhšie.

Ideálne je však vyšetrenie u angiológa. Ak ste adept nielen na lieky, kompresívne pančuchy, ale i na sklerotizáciu, je najvyšší čas aj kvôli počasiu. Po zákroku totiž musíte pár týždňov poctivo nosiť stehennú pančuchu, ktorá priznajme si, je oveľa príjemnejšia v zime.

Čo šokuje chirurga

Je však pravda, že dostať sa k odborníkovi na cievy často nie je jednoduché.

Angiochirurg MUDr. František Žernovický priznáva, že ich máme málo a čakanie na vyšetrenie aj pol roka nie je ideálne. Čo ho ešte znepokojuje?

1. Ak niektorý lekár ešte stále sklerotizuje žily tekutinou a nie penou, ktorá sa vo svete používa už desať rokov a jej výroba je veľmi jednoduchá.

2. Keď lekár nerobí sklerotizáciu pod ultrasonografickou kontrolou po tom, ako predtým detailne zmapoval žily.

Celý článok nájdete v najnovšom čísle týždenníka Šarm, ako aj v pokračovaní článku ako súčasť Piana.

3. Keď lekár lieči pacienta s kŕčovými žilami celé roky len predpisovaním kompresívnej pančuchy. Pritom existuje liek s mikronizovaným diosmínom, ktorý dokázateľne potláča vznik defektov v žilách. Okrem toho treba problém riešiť aj sklerotizáciou či chirurgicky. Dnes sa už pacienti nemusia báť krvavých zákrokov. Operácie laserom alebo rádiofrekvenčná ablácia sa robia bez narkózy, rezov a stehov. Po hodine odchádzate domov.

4. Keď lekár predpisuje kompresívne pančuchové nohavice aj tým, ktorí to nepotrebujú. Je to extrémne nepohodlné, hlavne v teplejších mesiacoch a výsledkom je, že pacient ich založí do skrine. Lepšie riešenie sú stehenné pančuchy alebo v lete podkolienky. Dnes sa v nich už nikto nemusí hanbiť chodiť, pretože vyzerajú dobre a navyše sú komfortné. Dobre sajú pot.

5. Keď pančuchy ani podkolienky nie sú presne namerané a vyrobené pre konkrétneho pacienta. Potom sú neúčinné.

6. Keď vidí reklamu na potravinové doplnky, gély a masti, ktoré majú údajne pomáhať pri varixoch. Žiadne výťažky z gaštanov, pohánky či z bobúľ viniča však nič neriešia. Keď si natriete nohu trochou džinu, dosiahnete rovnaký efekt. Odparujúci sa alkohol spôsobí pocit chladu a úľavy. Jediným liekom, ktorý uznáva aj americké venózne fórum je práve mikronizovaný diosmín. Žiaľ, tabletky, ktoré ho obsahujú, sú síce na predpis, ale poisťovňa ich neprepláca.

7. Keď lekári zanedbávajú liečbu povrchových žíl, hoci je dnes už známe, že aj ich zápal môže spôsobiť pľúcnu embóliu. Riziko je až do tridsať percent.

8. Keď sa pacienti s vredmi predkolenia trápia celé roky a lekári im predpisujú drahé masti a náplasti. Vyše deväťdesiat percent prípadov je pritom rýchlo zhojiteľných správnou kompresívnou bandážou alebo sklerotizáciou varixu.

9. Keď sa do liečby chorých žíl púšťajú v dermatokozmetických centrách. Všetky prejavy chronickej venóznej nedostatočnosti by mal vidieť angiológ alebo angiochirurg. Mal by urobiť kvalitnú sonografiu, povedať pacientovi, v akom stave je jeho povrchový aj hlboký žilový systém, ktorá časť žilového riečiska je postihnutá, a odporučiť liečbu. Ideálne je, aby lekár, ktorý chce riešiť varixy, ovládal sonografiu, skleroterapiu, klasickú chirurgiu, laser aj rádiofrekvenciu.

Otestujte sa

V akom ste štádiu?

  • Štádium C0S

Prejavy: bolestivosť, pocit opúchania, pocit „ťažkých nôh“, kŕče, všetko bez viditeľných znakov.

Odporúčanie: zmena životného štýlu, medikamentózna a kompresívna liečba

Odborná pomoc: praktický lekár

  • Štádium C1

Prejavy: rozšírenie drobných koncových ciev alebo rozšírenie sieťových žíl

Odporúčanie: zmena životného štýlu, medikamentózna, kompresívna liečba a skleroterapia

Odborná pomoc: praktický lekár a angiológ

  • Štádium C2

Prejavy: kŕčové žily

Odporúčanie: zmena životného štýlu, medikamentózna, kompresívna liečba, skleroterapia 
a chirurgická liečba

Odborná pomoc: praktický lekár, angiológ a cievny chirurg

  • Štádium C3

Prejavy: opuchy

Odporúčanie: zmena životného štýlu, medikamentózna a kompresívna liečba

Odborná pomoc: angiológ

  • Štádium C4

Prejavy: zmeny na koži pripisované ochoreniu žíl, napríklad pigmentácia, ekzém a lipodermatoskleróza

Odporúčanie: zmena životného štýlu, medikamentózna, kompresívna a chirurgická liečba

Odborná pomoc: angiológ a cievny chirurg

  • Štádium C5

Prejavy: trofické zmeny na koži so zahojeným vredom predkolenia žilového pôvodu

Odporúčanie: zmena životného štýlu, medikamentózna, kompresívna a chirurgická liečba

Odborná pomoc: angiológ a cievny chirurg

  • Štádium C6

Prejavy: trofické zmeny na koži uvedené v štádiu C4 s aktívnym vredom predkolenia žilového pôvodu

Odporúčanie: zmena životného štýlu, medikamentózna, kompresívna a chirurgická liečba, skleroterapia

Odborná pomoc: angiológ a cievny chirurg