Veď kto by nechcel mať krásnu, pružnú, hydratovanú pleť bez vrások? No je to také jednoduché ako to znie? V nasledujúcich riadkoch Vám neprezradíme konkrétny produkt, ktorý Vám zabezpečí pleť a pokožku, po ktorej túžite, ale pokúsime sa Vám vysvetliť, ktoré aktívne látky sú dôležité pre hydratovanú a vypnutú pleť a mal by ich obsahovať každý dobrý hydratačný krém, sérum či výživový doplnok. Tak sa poďme na ne spoločne pozrieť.

1. ELASTÍN – ide o proteín, ktorý sa nachádza v spojivových tkanivách a zabezpečuje nám elasticitu pokožky, ale nachádza sa aj v cievnych stenách, pľúcach a v črevách. Táto zložka je dôležitou súčasťou beauty produktov, pretože podporuje tvorbu elastínových vlákien, ktoré sa vyskytujú medzi kolagénovými vláknami. Zabezpečuje omladenie a pružnosť pleti.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

2. CERAMIDY – ide o lipidové molekuly, ktoré sa prirodzene nachádzajú v pokožke – epiderme, ako „epidermálne lipidy“, ktoré zabraňujú strate vody z pleti. S vekom tieto lipidy z tela ubúdajú a po štyridsiatke si ich už pokožka väčšinou vôbec nevytvára. Ceramidy slúžia ako akási prevencia proti predčasnému starnutiu. Odporúčajú sa používať nielen vo forme krémov a sér, ale aj vo výživových doplnkoch. Dôležité je hľadať obsah týchto látok v overených a certifikovaných prípravkoch a doplnkoch.

3. KOLAGÉN – je stavebná bielkovina v tele, ktorá okrem iného má za úlohu dodávať pokožke pevnosť, pružnosť a tiež nahrádza odumreté kožné bunky. Tvorba kolagénových peptidov v tele prirodzene s pribúdajúcim vekom klesá, preto je dôležité kolagén do tela dopĺňať. Pokiaľ si do tela kolagén dopĺňame, zvyšujeme si tým produkciu vlastného kolagénu vo vnútornej časti pokožky – dermy. Kolagén zvyšuje elasticitu pokožky (podporuje tvorbu vyššie spomínaného elastínu) a zvyšuje hydratáciu pleti.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

4. VITAMÍN C - je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu. Množstvo kolagénu, ktoré sa nachádza v tele je priamo úmerné množstvu vitamínu C. Tieto dve zložky sú zodpovedné za pevnosť a regeneráciu kolagénových vlákien. Preto je dôležité sa pri produktoch s obsahom kolagénu uistiť, že obsahujú aj vitamín C.

5. KYSELINA HYALURÓNOVÁ – spolu s kolagénom ide o základné stavebné prvky kože. Vďaka prísunu vody dokáže zväčšiť svoj objem až tisícnásobne. Vekom sa však tvorba kyseliny hyalurónovej znižuje. Kyselinu môžeme dopĺňať formou gélov, krémov, injekčne alebo formou výživových doplnkov. Určite je veľmi prospešná kombinácia vonkajšej aplikácie a vnútorného užívania. Podstatné je si uvedomiť, že kyselina hyalurónová viaže na seba vodu, preto je dôležité aplikovať krémy a séra na vlhkú pokožku.

6. SELÉN – pôsobí ako antioxidant, ktorý ochraňuje bunky pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom. Oxidačný stres predstavuje nerovnováhu medzi vznikom voľných kyslíkových radikálov a schopnosťou organizmu sa s nimi vysporiadať práve pomocou antioxidantov ako je napríklad selén.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

Vyššie sme Vám prezradili tie „zázračné“ zložky, ktoré zaistia, aby bola Vaša pleť stále mladá a hydratovaná. Ako ste si mohli všimnúť, jednotlivé zložky sa navzájom dopĺňajú a jedna bez druhej nefungujú úplne na 100 %. Preto je dôležité si vyberať také produkty a výživové doplnky, ktoré obsahujú kombináciu týchto zložiek v dostatočnom množstve, vtedy máte istotu, že sa dostaví požadovaný efekt. Dôležitá je pravidelnosť, či už je to krém alebo výživový doplnok, vyžaduje si pravidelnú aplikáciu a užívanie. Nie nadarmo sa hovorí „trpezlivosť ruže prináša“ :-).

Náš tip: Do svojej starostlivosti o pleť určite zakomponujte aj kvalitný výživový doplnok s týmito aktívnymi látkami. Tie budú účinkovať nielen na pleti, ale aj na pokožke celého tela. Takže pokiaľ Vás trápia vrásky napríklad na dekolte, či rukách, treba sa zamerať na výživu zvnútra. Budete odmenené viditeľnými a dlhodobými účinkami.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock