1. Z ponuky rôznych druhov kefiek sa mi točí hlava. Potrebujem naozaj drahú kefku s futuristickými tvarmi a rôzne modelovanými vláknami?

- Najlepšie kefky majú jednoduchú, malú hlavičku s hustými, rovno zastrihnutými, jemnými vláknami. Čím sú vlákna hustejšie, tým má kefka lepšiu schopnosť rozrušiť zubný povlak. Priama úmera, to znamená, že čím drahšia kefka, tým lepšia, neplatí. Na trhu sú aj drahé kefky, ale zlé.

2. Zubári tvrdia, že najlepšie kefky sú mäkké, ale renomované značky ponúkajú aj tvrdé. Prečo to robia? Je za tým nejaký chyták?

- V obchode rozhodne siahnite po mäkkej, teda soft, kefke. Tvrdšia môže pri čistení poškodzovať ďasno a odhaľovať zubné krčky. Prečo sa vyrábajú aj tvrdé kefky? Kedysi sa vyrábali kefky s prírodnými štetinami, a keď sa postupne začali pre baktérie nahrádzať syntetickými, výrobcovia dokázali vložiť do plastu len tvrdé vlákna. Vývoj však išiel dopredu a po stredne tvrdých kefkách technológie pokročili natoľko, že vieme vyrobiť aj mäkké. Tvrdé sa vyrábajú preto, lebo existuje skupina ľudí, ktorá ich kupuje. Pritom sa neodporúčajú už ani stredne tvrdé kefky.

3. Je pravda, že žuvačka pomáha proti zubnému kazu? Nie je to len reklama?

- Čiastočne pomáha tým, že stimuluje tvorbu slín, ktoré riedia kyslé prostredie v ústach a upravujú tak Ph. Príroda nás však nestvorila ako prežúvavce, takže vedľajším efektom je v poslednom čase hlavne u mladých ľudí často žuvajúcich žuvačku ochorenie sánkového kĺbu. Rovnakú službu ako žuvačka urobí vypláchnutie úst čistou vodou.

4. Je pravda, že keď si umyjem tesne po jedle zuby, ublížim im?

- Ak si zuby perfektne umyjete tesne pred jedlom, teda odstránite z nich povlak, môžete niektorými druhmi jedál ohroziť sklovinu. Určitá jemná vrstva povlaku zuby dokonca chráni. Tak ako chráni sliz rybu pred poranením. Ani tesne po jedle si zuby netreba drhnúť, pretože hrozí riziko poškodenia skloviny, ktorá je zmäknutá práve procesom, ktorý spustilo jedlo. Najlepšie je zuby umývať večer pred spaním. Stačí raz za deň, ale perfektne. Aby povlak narástol do takej hrúbky, ktorá je škodlivá, potrebuje aspoň dvadsaťštyri hodín.

5. Čo je pre zuby horšie? Sladký cukrík alebo kyslý džús?

- Sladké potraviny sú pre zuby horšie vtedy, keď si ich zle umývame a je na nich zubný povlak. Tvoria ho baktérie, ktoré premieňajú cukry na kyseliny. Kyseliny potom odvápňujú sklovinu. Kyslé potraviny, džúsy, šťavy či ovocie sú zasa pohromou aj pre dobre umyté zuby. Zub je totiž hladký a kyselina pôsobí priamo na sklovinu. Výsledok je v podstate rovnaký.

6. Prečo sa mi tvorí zubný kameň viac ako iným?

- Zubný kameň sa tvorí každému, kto si zle čistí zuby. Je pravda, že ľudia, ktorým sa tvorí menej slín, majú vyššiu šancu na tvorbu kameňa. Ale ak by si čistili zuby poriadne, problémy by nemali ani oni. Na to, aby sa začal kameň tvoriť, treba viac ako štyridsaťosem hodín.

7. Koľkokrát za život si môžem vybieliť zuby, aby sa nepoškodili?

- Bielenie zubov je len pre ľudí, ktorí majú chrup buď bezchybný, alebo perfektne opravený. Peroxidy dokážu najviac ublížiť zubom plombovaným alebo inak problémovým. Ak sa bielidlo dostane do štrbiniek medzi plomby alebo do iných otvorov, dokáže spôsobiť veľkú citlivosť zubov alebo aj odumretie zuba. Ak dodržíte všetky zásady starostlivosti o bielené zuby, nemusíte procedúru opakovať aj niekoľko rokov.

8. Sú káva a červené víno najväčšími nepriateľmi bielych zubov?

- Horšími nepriateľmi sú sypané čaje. Skúste nechať v bielej keramickej šálke cez noc čaj. Povlak, ktorý sa vytvorí, sa zmýva ťažko. Ale ak sa milovníci čajov vyzbroja správnou kefkou a perfektnou hygienou, môžu si čaj dopriať bez obáv.

9. Bojím sa chemického bielenia, mám šancu na belší úsmev?

- Farba zubov je daná väčšinou geneticky a len málo závisí od priesvitnej skloviny. Viac od farby vnútornej časti zuba, ktorá je tmavšia. Niekedy sa dá profesionálnym mechanickým vyčistením zubov dosiahnuť zosvetlenie aj o dva či tri odtiene. Existuje i veľmi šetrné chemické bielenie, ktoré pôsobí len na povrchové vrstvy a neprenikne hlboko do zuba.

10. Zuby mi vekom zožltnú, aj keď si ich budem umývať?

- Pravdepodobne áno. Zubná sklovina sa totiž opotrebovaním stenčuje a čoraz väčšmi presvitá vnútro zuba, ktorého farba je daná.

11. Ubližujem zubom, ak si dám kávu so zmrzlinou?

- Zuby asi najväčšmi neznášajú striedanie studeného a teplého, pretože dochádza k popraskaniu skloviny. Časom sa opotrebuje každá sklovina, ale netreba jej ubližovať kombináciou horúcich a studených jedál, klopkaním lyžičkou po zuboch či lúskaním pistácií.

12. Môžem si zubný kaz preniesť bozkom?

- Nie, zubný kaz nie je infekčný. Ak pobozkáte niekoho s pokazenými zubami, prenesiete si do úst len baktérie, ktoré buď prehltnete, alebo vypľujete, či vrátite bozkom tam, odkiaľ prišli. Neublížia vám. Opatrne však s deťmi, ktorým sa ústa ešte len začínajú osídľovať baktériami. U nich treba dať na hygienu väčší pozor a nevenovať im s každým bozkom tony baktérií, ktoré v ich ústach ešte nemajú čo robiť.

13. Potrebujem zuby múdrosti?

- Deväťdesiatim percentám ľudí zuby múdrosti alebo osmičky prekážajú. Niekedy vyrastú až po štyridsiatke. Keď pripustíme Darwinovu teóriu, že sme sa vyvinuli z opice, tak len skonštatujeme, že kým opica mala dostatočne veľké ústa na všetky zuby, človeku sa ústna dutina zmenšila na úkor mozgu. Počet zubov však ostal. Sú teda nahusto, tlačia sa na seba, ťažšie sa čistia a ľahšie kazia. Vo Švajčiarsku napríklad vyberajú štandardne osmičky deťom do šestnástich rokov, teda ešte v čase, kým nemajú vyvinuté korene.

14. Môj dedo aj môj otec mali parodontitídu, aj mne vypadajú zuby do štyridsiatky?

- Tak ako je žltačka typu A chorobou špinavých rúk, tak je zápal parodontu chorobou špinavých zubov. Na toto ochorenie trpia len tí, ktorí si zuby čistia zle. Nie je to dedičné ochorenie, dedia sa len zlé návyky. Preto je dobré, ak chodia rodičia aj deti k tomu istému zubárovi, dokáže ich „vychovať“. Deti totiž napodobňujú dospelých.

15. Chcem rovné zuby, ale bojím sa, že sa mi pod strojčekom pokazia.

- Všetko, čo máme v ústach, či už mostíky, implantáty, alebo strojček, si vyžaduje starostlivosť. Ten, kto si nevedel vyčistiť zuby poriadne bez strojčeka, so strojčekom, ktorý vytvára pre kefku ťažko dostupné miesta na zube, to nezvládne. Takže najskôr sa treba naučiť čistiť krivé zuby, potom sa nalepí strojček. Osobne mám zásadu trikrát a dosť. Keď pacient príde trikrát po sebe so zle vyčisteným strojčekom, radšej liečbu ukončím aj v polovici. Stále platí: lepšie krivé zuby, ale zdravé, ako rovné a pokazené.