1. Choďte sa vyšetriť aj zdraví

Lekári zvyčajne vtipkujú, že zdravý človek je len nevyšetrený pacient. Nebojte sa, nemusí to platiť u vás. Lepšie je však nestrkať hlavu do piesku a zájsť na preventívnu prehliadku. Všeobecný lekár vás vyšetrí raz za dva roky, stomatológ vám preklepne zuby raz za rok. Nezabudnite na gynekológa alebo na urológa. Preventívne vyšetrenie zraku si treba zaplatiť, ale oplatí sa to. Viete, že oftalmológ môže odhaliť nádory na mozgu, leukémiu či autoimunitné ochorenie? Treba vedieť, že zamestnávateľ vám musí poskytnúť na preventívnu prehliadku voľno a patrí vám aj náhrada mzdy.

2. Neklamte lekárom

Aj vy ste zahodili lieky do koša, hneď ako ste prišli z lekárne, lebo ste mali pocit, že viete lepšie, čo je pre vás dobré? Ak áno, neklamte pri najbližšej návšteve, že ste ich užívali. Rovnako odpovedajte pravdivo na všetky otázky. Neprikrášľujte ani nepreháňajte, pretože môžete neskôr dostať liečbu, ktorá vám nepomôže. Ak lekárovi nedôverujete, radšej hľadajte iného.

3. Nakazte sa

Zdravý životný štýl je nákazlivý, ale rovnako aj ten zlý. Niekoľko štúdií dokázalo, že obezita, fajčenie a dokonca aj šťastie sa šíria sociálnymi kontaktmi. Preto je dobré mať medzi priateľmi ľudí, ktorí žijú zdravo a dať sa nimi ovplyvniť. Zdravie však nemá byť obsesia. Nesústreďte sa striktne na dodržiavanie všetkých pravidiel, aby ste neboli posadnutí číslami, gramami, kalóriami, indexmi telesnej hmotnosti. Netrápte sa, ale žite.

5. Kroťte svoju žiarlivosť

Telesné zdravie sa spája s duševným a podľa výskumov je žiarlivosť na popredných priečkach nebezpečných emócií. Okrem neuróz môže vyvolať aj vážne telesné problémy. Tu je jeden z milióna návodov na to, ako zvládnuť tú bezdôvodnú. Autorom je ruská terapeutka Anastázia Minejevová. Napíšte si zoznam ľudí, situácií a ak žiarlite na partnerove záľuby, tak aj veci, ktoré vás dostávajú do neželaného stavu. Očíslujte ich podľa intenzity. Ľahnite si, pustite pokojnú hudbu, zo zoznamu vyberte to, čo vás znepokojuje najmenej a predstavte si situáciu. Zdvihne sa vám adrenalín, to je normálne. Skúste to opäť. Robte to, až kým vám predstava neprestane spôsobovať napätie. Postupne prejdite všetky problémové situácie, nie však v jeden deň. Je to dlhý proces...

4. Choďte spať so sliepkami

Silvestrovská noc by mala byť prvým a posledným žúrom v roku, keď ste si nedopriali normálny spánok. Nespavcom hrozí infarkt, mŕtvica alebo diabetes. Američan Dr. Arn Eliasson má návod na to, ako určiť, koľko spánku potrebujete. Spite sedem hodín počas štyroch týždňov s tým, že sa budete ukladať a vstávať v rovnakú hodinu. Poctivo si do denníka zapisujte, ako sa cítite. O mesiac predĺžte spánok o dvadsať minút, potom o štyridsať a tak ďalej. Za šesť mesiacov pozorovania zistíte, koľko potrebujete spať, aby ste sa cítili oddýchnutí a vo forme. Ešte jeden varovný fakt. Podľa Dr. Jamesa McClaina z National Cancer Institute majú ženy spiace menej ako sedem hodín denne dvojnásobne vyššie riziko, že ochorejú na rakovinu.

5. Necvičte ako šialení

Poznajte mieru vo fyzickej aktivite. Prílišné prepínanie tela sa vypomstí zníženou imunitou, bolestivosťou, zraneniami, ale aj psychickou nepohodou. Namiesto toho, aby vás cvičenie osviežilo, zdeptá vás. Pokojne dnes posilňovňu alebo zvyčajný beh vynechajte. Niekedy telu prospeje viac, keď bude len tak „hlivieť“.

6. Nepite priveľa vody

Chytili ste paniku, že ste opäť o rok starší a treba sa uchýliť k pitiu obyčajnej vody ako k prostriedku, ktorý zachová pleť pružnejšiu? Pitný režim je veľmi dôležitý pre všetky orgány, uškodiť však môže nielen jej nedostatok, ale aj nadbytok. Intoxikácia vodou alebo hyperhydratácia môže viesť až k smrteľným poruchám mozgových funkcií. Ide však o pitie viacerých litrov vody v priebehu krátkeho času alebo pri veľmi intenzívnom cvičení, keď zároveň s vodou neprijímate minerály.

7. Neignorujte sodík

Na obaloch potravín väčšinou úzkostlivo sledujeme ich energetickú hodnotu, len aby sme nepribrali. Viac škody však môže narobiť nadbytok sodíka. Spôsobuje napríklad vysoký krvný tlak, choroby obličiek či žalúdočné problémy. Nekonzumujte viac ako dvetisíctristo miligramov denne, ak máte viac ako päťdesiat rokov, stačí vám aj tisícpäťsto miligramov.

8. Nenoste džínsy

V modrej uniforme vysielate totiž negatívny signál o tom, že nie ste v najlepšom psychickom rozpoložení a túžite zapadnúť do modrej masy. Aspoň tak to tvrdí psychologička prof. Karen Pinová z britskej Hertfordshirskej univezrity. Čo tam po mase, ale tesné džínsy môžu mať na svedomí infekcie močových ciest, trpí v nich mužská pýcha, sú nepriateľom zdravých žíl na nohách, lymfatického systému a priateľom plesní a výtokov. Navyše, priškrtené a podráždené nervy v panvovej oblasti môžu spôsobiť tŕpnutie, svrbenie, pálenie a mravčenie kože, odborne parestéziu.

9. Skúste to bez antibiotík

Ak vám lekár povie, že chorobu stačí vyležať, skúste mu dôverovať. Zbytočné predpisovanie antibiotík môže spôsobiť, že keď ich budete naozaj potrebovať, nezaberú vám. Navyše, zbytočne zabijú aj dobré baktérie vo vašom tele.

10. Nezabite sa internetom

Objednávate si lieky na chudnutie, obezitu, potenciu či na odvykanie od fajčenia cez internet? Pozor, toto prostredie sa len tak hemží napodobeninami a riskujete zdravie. Liek totiž môže obsahovať celkom inú účinnú látku, ako deklaruje. Treba vedieť, že liek viazaný na predpis sa cez internet predávať nesmie. Pri iných produktoch si aspoň overte, či je na stránke uvedená adresa zodpovednej kamennej lekárne.