V okne stojíte už celú večnosť a vyzeráte, či sa váš partner už konečne vracia domov. V hlave sa vám premietajú scenáre o tom, kde je, čo práve teraz robí, s kým je... Ak príde domov neskôr ako zvyčajne, len čo otvorí dvere, zasypete ho otázkami a výčitkami. Aký „lepší program“ má a najmä s kým, keď nie je pri vás, doma? Alebo mu dokonca v nestráženej chvíli prezeráte esemesky a telefonáty v mobile, či dokonca e-maily v počítači?

Začína sa to nevinne

Hoci sa obhajujete tým, že len chcete vedieť viac o tom, čo váš muž robí počas dňa, s kým je v kontakte, také nevinné to zas nie je... „Žiarlivosť môže byť intenzívnym a zničujúcim pocitom a časom vyvedie z miery aj tie najsilnejšie povahy. Nahlodá psychiku aj toho najpokojnejšieho človeka, ak nezvládne sebakontrolu,“ varuje pred takýmto správaním odborníčka. Každá žena však občas žiarli, keď jej na chlapovi aspoň trochu záleží. Veď každý muž, čo je len trochu „k svetu“, môže byť zaujímavý aj pre ostatné ženy.

Preto treba byť v strehu. Trocha zdravého žiarlenia vás môže naozaj motivovať, aby ste na sebe a svojom vzťahu stále pracovali. „Akási zdravá žiarlivosť je na mieste v každom vzťahu, ako dôkaz toho, že nám na niekom záleží, že chcem byť v blízkosti toho druhého, že chcem patriť do jeho života. Takto to aspoň často vysvetľujete. A žiaľ, takto sa to v mnohých prípadoch začína, nevinne,“ upozorňuje Katarína Hatráková.

Nedôvera zabíja vzťah

Ak vás trápi žiarlivosť, bezvýznamné udalosti vnímate ako kľúčové, zveličujete ich, a to vás poháňa k nezmyselnému správaniu. Vám sa vaše obavy a otázky zdajú oprávnené, no pre vášho partnera sú nepochopiteľné a smiešne, či únavné a po čase až neznesiteľné. „Podľa mnohých je žiarlivosť dôkazom lásky, ale v skutočnosti je to, žiaľ, ,choroba‘.

Žiarlivosť vás zožiera a okolnosti vnímate inak ako ostatní. Svojho partnera stále bombardujete otázkami, ďalším krokom je kontrola jeho esemesiek, e-mailov a vrcholom je doslovné ňuchanie partnera, či z neho necítiť cudzí parfum. Neviete pochopiť, že takýmto správaním dosiahnete presne opak toho, čo chcete, neutuží to váš vzťah, ale skôr ho podkopáva,“ varuje odborníčka. Ak sa včas nespamätáte, váš vzťah sa ocitne v kríze.

Prichádza to s krízou

Za žiarlením sa ukrývajú jednoduché dôvody. Túžite byť pre neho jedinou, obávate sa, že ho stratíte alebo vám bude neverný, a kdesi v hĺbke duše si neveríte, že ste pre svojho muža dosť dobrá, podceňujete sa a bojíte sa, že ak by ste boli konfrontovaná s inou ženou, mohla by byť lepšia než vy. Ale prečo sa vlastne cítite ohrozená? Žiarlivosť sa ozýva vtedy, keď sa vám prestáva dariť, prežívate horšie obdobie, ste určitý čas vystavená kritike či neúspechu v práci alebo počas materskej dovolenky, keď máte pocit, že sa váš svet zrazu príliš zúžil.

„Pravdepodobnosť, že jej prepadnete, naozaj úzko súvisí s vašou sebadôverou a sebaúctou. Čím je nižšia, tým pravdepodobnejšie začnete partnera vo vzťahu trápiť zvýšenou mierou kontroly, lebo vedomie, že o ňom viete, že ho môžete ,vlastniť‘ dokáže aspoň na chvíľu uhasiť vnútornú bolesť, ktorú môžete pociťovať,“ vysvetľuje príčiny odborníčka.

Riešenie? Komunikujte!

Preto sa pokúste pozrieť najprv na to, aké pocity vás vedú k žiarleniu a podozrievaniu. Nehanbite sa požiadať o pomoc odborníka, psychológa. Pomôže vám utriediť si myšlienky a znovu nadobudnúť pocit sebaistoty. Bolo by škoda, aby váš, inak možno spokojný, vzťah s partnerom utrpel. Žiarlivosť totiž dokáže byť pre toho druhého veľmi nepríjemná... „Náprava tohto problému si vyžaduje veľmi dobre prepracovaný spôsob komunikácie medzi partnermi, ktorého základom je počúvanie partnera, jeho prijatie a rešpektovanie,“ hovorí Katarína Hatráková.

Neprimerané myšlienky a správanie

  • časté a bezdôvodné telefonáty partnerovi do práce
  • nevraživosť voči všetkým ženám, ktoré sa ocitnú v okolí vášho muža 
  • za všetkým vidíte neveru, ak ide von s kamarátmi, pridlho sa upravuje v kúpeľni, pekne sa oblečie a podobne
  • zožieranie sa myšlienkami typu: Určite by sa neváhal vyspať s...

Budujte si sebavedomie

  • venujte sa svojim koníčkom, ak žiaden nemáte, nájdite si nejaký 
  • športujte, doprajte si aspoň pravidelnú prechádzku
  • stretávajte sa s príjemnými a pozitívne naladenými ľuďmi, „odstrihnite“ priateľky, ktoré večne kritizujú, ohovárajú a ponižujú
  • vymeňte kaderníčku, zájdite na kozmetiku alebo na masáž

Máte doma žiarlivca?

Trápi vás opačný problém, je žiarlivý váš chlap? Muži neradi vidia u svojich polovičiek najmä flirtovanie a koketériu, ale vedia žiarliť aj na úspechy svojej partnerky. „Aby ste sa vyhli žiarlivosti, ešte aj v pevnom vzťahu musíte stále budovať partnerovu dôveru. Nepovažujte za zbytočné vyjadrovať svoje city, povedzte mu, že je stále pre nás veľmi dôležitý a občas vyslovte tie čarovné slovíčka milujem ťa,“ radí psychologička. Alebo máte doma muža, ktorý ani nepotrebuje žiadnu príčinu a žiarli na vás stále? Dôvod býva aj v tomto prípade rovnaký, zvyčajne súvisí so stratou sebadôvery a spája sa s aktuálnou nepriaznivou životnou situáciou, so stratou zamestnania, s finančnými alebo zdravotnými problémami.

Povedzte partnerovi, ako sa cítite pri jeho žiarlivom správaní, a vysvetlite mu, že o takýto prejav lásky vôbec nestojíte. Aj v takomto prípade je však najlepšou pomocou odborník, psychoterapeut. „Ak sa však takéto správanie opakuje alebo partner svoj tlak stupňuje, je namieste vyhľadať čo najskôr odbornú pomoc. Ľahko sa totiž môže stať, že pod vplyvom takého silného stresu a ustavične sa stupňujúceho tlaku sa aj vaše správanie začne meniť na patologické, nastúpia stavy úzkosti, strachu, depresie či agresivity,“ upozorňuje odborníčka.

Vedeli ste, že existuje aj patologická žiarlivosť? Chorý človek na žiarlenie nepotrebuje žiadny podnet, ide o posadnutosť, ktorá vyplýva z osobnostnej charakteristiky žiarlivca. Vychádza z vlastných žiarliveckých bludov a myšlienok, ktoré mu nik nedokáže vyvrátiť, žiadny argument nepovažuje za pravdivý. Takýto človek patrí do rúk psychoterapeuta. Jeho pomoc môže byť najúčinnejšia, na žiarlivosť totiž neexistujú žiadne lieky.