Kresťanský svet má za sebou vianočné sviatky i silvestrovské oslavy a väčšina našincov sa pomaly vracia do zabehaných koľají. S novou dávkou predsavzatí do roka s magickou trinástkou na konci.

Pre tridsaťsedemročnú Katarínu, ktorá potichu prepadla alkoholu, je však návrat do každodennej reality o čosi ťažší. Kým počas sviatkov mohla v zásade beztrestne a v niektorých prípadoch dokonca povinne pozrieť na dno pohárika, počas všedných dní sa láska k alkoholu zakrýva ťažšie.

Okolie si zatiaľ nič nevšimlo alebo to aspoň nedáva najavo. Na jeho pochopenie sa však prevádzkarka zabehnutého podniku nemôže spoliehať.

Spoločnosť, ktorá počas búrlivých osláv nútila piť aj tých, ktorí nemali chuť, a na abstinentov hľadela ako na čudákov, nebude mať pre jej chorobu ani toľko porozumenia ako v prípade mužov.

Na Slovensku totiž stále platí, že pitie je spoločenskou normu a nepitie abnormalitou. Pokiaľ niekto neprekročí mieru...

Žien je viac

Odborníci pritom varujú žien holdujúcich alkoholu pribúda a veková hranica alkoholičiek sa znižuje.

„Mladé ženy chcú držať krok a začínajú piť s mužmi. Preferujú víno, neskôr destiláty, alkohol často kombinujú s inými psychotropnými látkami,“ uvádza vo svojej prezentácii Mária Martinove z Odborného liečebného ústavu psychiatrického na Prednej Hore.

Potvrdzujú to i štatistiky kým v osemdesiatych rokoch minulého storočia bol pomer mužov a žien alkoholičiek desať k jednej, posledné odhady hovoria, že na troch alkoholikov pripadá jedna alkoholička.

Príslušníčky nežného pohlavia ani ich okolie by pritom nemali zabúdať, že organizmus žien je na alkohol citlivejší ako ten mužský, a viesť s chlapmi „súboje“ v štýle kto z koho sa nevypláca. Počítať by mali aj s prísnejšou optikou spoločnosti a vyšším rizikom straty partnera i rodiny, ako je to v prípade mužov.

Rozdiely

Martinove upozorňuje, že ženám stačí vypiť asi polovicu toho, čo mužom, aby dosiahli rovnakú hladinu alkoholu v krvi. Dôvod? Nižšia hmotnosť, nižší obsah vody v organizme, menšia pečeň a nižšia hladina enzýmov zodpovedných za metabolizmus alkoholu.

Na telesnom i duševnom zdraví žien sa tak následky pitia prejavia rýchlejšie a výraznejšie ako v prípade mužov. Z mnohých negatív stačí spomenúť cukrovku, choroby vaječníkov, alergie, psoriázu či predčasné klimaktérium.

U žien holdujúcich alkoholu je tiež väčšie riziko rakoviny prsníka ako v prípade nepijúcich. Pamätať treba i na to, že u alkoholičiek sú psychické problémy častejšie ako u alkoholikov.

Ženy viac kombinujú alkohol s liekmi a rýchlejšie sa u nich prejaví i poškodenie mozgu. „Zároveň platí, že sú viac úzkostné a menej agresívne ako muži alkoholici,“ píše Martinove.

Spoločenské tabu

Na ženy závislé od alkoholu sa spoločnosť pozerá dvaaž trikrát prísnejšie ako na mužov. Stále platí, že u príslušníčok nežného pohlavia sa žiadne „alkoholické úlety“ netolerujú.

Vžitá predstava o tom, že opitá žena je horšia ako podgurážený chlap, dokonca pretrváva aj u žien. Dámy, ktoré podľahli majstrovi alkoholu, sa musia pripraviť i na to, že slová hany na ich adresu si neodpustia ani niektorí pijani.

Alkoholizmus žien je v mnohých slovenských rodinách stále tabu. Martinove vo svojom príspevku pripomína, že veľa žien pije tajne. Keď sa už problém nedá ďalej skrývať ani prehliadať, často sa príbuzní hanbia zaviesť svoju matku, manželku či dcéru k lekárovi.

Aj preto odborníci predpokladajú, že skutočný počet žien holdujúcich alkoholu je oveľa vyšší, ako uvádzajú štatistiky. Spoločnosť by pritom nemala zabúdať, že závislosť od alkoholu je choroba.

Ak ženy zostanú v boji s ňou osamotené, šanca, že sa im úspešne podarí nastúpiť na doživotnú cestu abstinencie, je malá. A že to nemajú jednoduché, potvrdzuje i fakt, že častejšie strácajú rodinné zázemie ako muži závislí od alkoholu a rovnako ich častejšie opúšťa partner počas liečby.

Pomoc partnera

Zaujímavé je, že u žien sa začína závislosť rozvíjať vstupom do manželstva. Aj keď spravidla začínajú piť neskôr ako muži, s liečbou štartujú zhruba rovnako.

Jedným z vysvetlení môže byť i rýchlejší rozvoj alkoholizmu u žien. Zatiaľ čo mužov „donútia“ ísť na protialkoholické liečenie najmä problémy v práci, u žien víťazia rodinné a vzťahové problémy.

Ak narazia na nepochopenie partnera, manžela a príbuzných, so závislosťou sa bojuje ťažšie. O tom, že im to rodinní príslušníci neuľahčujú, svedčí i fakt, že ženy pociťujú väčšie sociálne a osobné prekážky pri nástupe na liečenie ako muži.

V zásade platí, že o probléme treba začať hovoriť, a nie si pred ním zakrývať oči. Jeho odsúvanie na neskôr nikomu nepomôže a iba zvýši napätie v rodine. Debatu netreba začínať výčitkami ani vyhrážkami, ktoré môžu mať v konečnom dôsledku opačný efekt.

Osoba závislá od alkoholu potrebuje cítiť, že sa má o koho oprieť. Pamätať treba i na to, že ani po návrate z liečebne nie je vyhrané. Abstinencia totiž musí byť doživotná.

ProMile Lady

Dámy, ktoré chcú mať priebežný prehľad o účinkoch vypitého alkoholu, si môžu do mobilu stiahnuť digitálneho kontrolóra. 

Aplikáciu ProMile Lady, ktorá je akýmsi ženským pandantom aplikácie Promileinfo, si možno bezplatne stiahnuť v Apple Appstore.

Zatiaľ je k dispozícii pre telefóny s operačným systémom Android a iOS. Aplikácia vám vypočíta aktuálne promile na základe viacerých parametrov, ako je pohlavie, frekvencia pitia, čas, keď ste začali, počet vypitých pohárov i druh alkoholu.

Dotyčná dáma sa okrem výsledku dozvie, na čo si má dať pri konzumácii alkoholu pozor a čo by mala v danom stave urobiť. Zistí tiež, koľko času potrebuje na vytriezvenie.

Používateľky aplikácie by však nemali zabúdať, že údaje sú orientačné. Štádiá opitosti podľa alkoholizmus.sk 1 - 1,5 promile spokojný, veselý výraz, živá mimika, výrečnosť, smiech, priateľskosť, pocit sebaistoty 1,5 - 3 promile nekritický, netaktný, kričí, spieva, nedbá o okolie, impulzívny, nepočúva ostatných, erytém (začervenanie), stúpa tep (tachykardia), pohyby neusporiadané (ataxia), rozbíja poháre, bľaboce, diplopia (rozdvojené videnie) 3 a viac promile únava, ospalosť, vracanie, tvár bledne.

Opitý môže zomrieť pri banálnych situáciách, ktoré by za triezva hravo zvládol napríklad sa môže utopiť v kaluži vody. Pri vysokých dávkach narkotický efekt bezvedomie, necitlivosť, pomočenie, slabý tep, spomalené dýchanie... V najhoršom prípade zastavenie dychu.