Romantická láska sa podľa výskumníkov vyskytuje iba v západnej kultúre a aj tam sa objavuje iba posledných sto rokov. Krása nevesty nehrala žiadnu rolu, dôležitejšie bolo veno. Ak sa žena šľachticovi po svadbe nepáčila, jednoducho si odskočil do nevestinca, alebo si vydržiaval milenku.

Ak sa to moja sestra dozvie, nikdy nám neodpustí...
Ak sa to moja sestra dozvie, nikdy nám neodpustí...
Zdroj: Shutterstock

Auto a dlhy

Manželstvo v minulosti nevzniklo kvôli láske, v histórii malo napomôcť udržať rod a zveľadiť majetok, ktorý mužovi a žene zanechali rodičia. Majetok hrá rolu aj v súčasných vzťahoch. Viac ako vzájomná príťažlivosť držia mnohé páry dokopy len dlhy na byt a splátky na auto. Ak žena opúšťa manžela, takmer vždy odíde k bohatšiemu milencovi. Robí niečo výnimočné?

Chcú viac žien

Etnografický atlas Georga P. Murdocka opisuje vyše tisíc dvesto spoločenstiev, v ktorých žijú ľudia. Len desatina z nich je monogamná, čo znamená, že jeden muž v societe žije s jednou ženou. Trikrát viac komunít doprialo mužovi občasný úlet, takmer polovica klanov aj viac zákonitých manželiek.

K podobným záverom dospeli početné antropologické štúdie, treba však doplniť, že aj v tolerantných polygamných spoločenstvách mala drvivá väčšina mužov len jednu ženu. Viac nedokázala uživiť.

Šťastie v partnerstve sa odzrkadľuje aj na vašom zdraví.
Šťastie v partnerstve sa odzrkadľuje aj na vašom zdraví.
Zdroj: Shutterstock

Láska áno, sex nie!

Ako na takúto situáciu reagujú európske ženy, vrátane Sloveniek? Do histórie psychológie sa zapísal výskum, v ktorom dobrovoľníci oslovovali opačné pohlavie. Najskôr ich pozvali na nezáväznú schôdzku, potom k sebe do bytu. Napokon sa ich bez okolkov opýtali, či by spolu neskočili do postele.

Tri štvrtiny chlapov nadšene súhlasili, no všetky ženy ponuku na sex na jednu noc razantne odmietli. Hoci nežné pohlavie má rovnaké sklony k nevere ako muži, podľa psychológov si oveľa viac potrpí na láskyplné vyznania a očakávanie manželského zväzku. Že aká drobnosť...