Prvorodená hudobníkova dcéra už jeden rozvod zažila v pätnástich a zasiahlo ju to. Jej matka Naďa sa vraj dokonca neskôr vyjadrila, že sa bála o dcérinu budúcnosť v prípade, ak by sa jej negatívny postoj k mužom nezmenil. Zuzana nazvala rozvod rodičov trpkou skúsenosťou, po ktorej človek veľmi dospeje a vie, čo si treba vážiť. Do manželstva s rovesníkom Lukášom Kuzmiakom vhupla na dnešné pomery veľmi mladá, v dvadsiatich troch rokoch. No a čoskoro z nej bude ešte stále mladá rozvedená mamička so skúsenosťou, s ktorou pri romantickej svadbe pred kaštieľom v Studenom nepočítala.

Za mamou do Ameriky

Do roka sa dvojici narodil malý Mathias. Krásna mamička so skúsenosťami v modelingu žiarila šťastím. Až keď mal syn dva roky, priznala, že to nebolo ľahké obdobie. „Teraz si to už užívam viac. Zatiaľ je to najťažšia práca, akú som kedy mala, ale zároveň aj najvďačnejšia,“ povedala. Zuzana strávila túto zimu s Mathiasom pár týždňov u svojej mamy Nade v Los Angeles. Tá sa do Ameriky odsťahovala ako úspešná manažérka po rozvode, a keď si tam našla nového partnera, už ostala. Bol to len Zuzanin plánovaný výlet alebo sa už radila s matkou, ako ďalej so svojím nefungujúcim manželstvom?

Zakliate číslo: Po štyroch rokoch stroskotal vzťah Haberovej aj Cmorikovi

Zuzana s mamou Naďou.

Na vlastné nohy

Po návrate spoza veľkej mláky chystala Zuzana syna do škôlky a začala rozbiehať svoj biznis. Chcela sa rýchlo postaviť na vlastné nohy, aby bola finančne nezávislá? Akčná a tvorivá žena mala v pláne predávať oblečenie cez internet. Obchod sa však nerozbehol tak, ako by si želala, ale biznisu s módou sa vzdať nechce. „Možno by som raz uvažovala o dovoze nejakej značky, ktorá je na Slovensku buď úplne nedostupná, alebo veľmi predražená,“ povedala pre portál pluska.sk. Možno sa Zuzana, ktorá pred pár rokmi zrušila živnosť s fotografickými službami, postaví na vlastné nohy vďaka rozdeleniu majetku. Patrí doň aj pekný dom.

"S Lukášom zostávame kamaráti," tvrdí Zuzana.

Štyri roky a dosť

Ako partneri si myslíme, že už ďalej cesta nevedie, takto oficiálne znie dôvod rozchodu Kuzmiakovcov. Za tieto slová sa dá schovať všeličo. Jedno je však isté, priebeh ich vzťahu je potvrdením teórie vedcov, že príroda nás naprogramovala len na štvorročné spolužitie. Ukazujú to aj rozvodové štatistiky mnohých krajín sveta. Ľudia majú tendenciu rozísť sa po štyroch rokoch, na vrchole reprodukčného veku a s jedným dieťaťom. Ak sa do štyroch rokov narodí druhé, vzťah má šancu reštartovať sa a kríza prichádza neskôr.

Výskumníci z National Autonomous University v Mexiku tvrdia, že zamilovanosť vykazuje mnohé znaky obsedantno-kompulzívnej poruchy, pri ktorej človek stráca chuť do jedla, zle spí a myslí len na objekt svojej túžby. Na svedomí to majú aktivované chemické látky v mozgu. Tie sa však do štyroch rokov úplne vyčerpajú a vášeň prechádza buď do emocionálnej, alebo sexuálnej závislosti. Ešte jedna zaujímavosť z dielne Mexičanov. Do konkrétnej osoby sa môžete zamilovať len raz. Preto zrejme málokedy fungujú obnovené vzťahy.

Aj líšky to tak robia

Magickú štvorku potvrdzuje aj antropologička Helen Fischerová, PhD., ktorá preskúmala štatistiky OSN od roku 1947. Prečo je to tak? Podľa jej názoru sa správame tak ako naši dávni predkovia, keď ženy ťažko pracovali, lovili a dojčili dvadsaťštyri hodín denne, jedli nízkotučnú stravu, preto mali blokovanú ovuláciu. Mali tendenciu rodiť v štvorročných intervaloch. Keď bolo dieťa väčšie, vychovávali ho aj príbuzní a partneri si hľadali nový genetický materiál. Dnes je to podobné. Obdobné správanie našla antropologička aj u líšok. Keďže samica má mlieko chudobné na tuk a bielkoviny, mláďatá musí stále kŕmiť, a preto je odkázaná na to, aby jej samec nosil jedlo. Len čo sú mláďatá silné a opustia brloh, rodičia sa rozchádzajú, pretože sa nepotrebujú.

Kým deti nepodrastú

Podobný názor má aj MUDr. Danica Caisová: „Naši jaskynní predkovia mali ťažké podmienky na prežitie a ženy potrebovali partnera, aby ich chránil počas tehotenstva a v prvom období, kým dieťa nezosilnelo. Zamilovanosť ako cit vznikla ako dôsledok uvedomovania si tohto faktu pri vývoji mozgu.“ Podľa sexuologičky trvá fáza takzvanej akútnej zamilovanosti, podmienená chemickými reakciami v tele, keď vidíme partnera ružovými okuliarmi, asi dva roky. Vtedy sme imúnnejší aj proti erotickým signálom z okolia. Ak vzťah nemá nové podnety, či už je to dieťa, alebo spoločné záujmy, začína zovšednievať, až nakoniec môže vojsť do slepej uličky. Štvrtý rok je krízový.

Láska môže pretrvať

Nevešajte však hlavu. Arthur Arons z newyorskej Stony Brook University výskumom mozgu zistil, že chémia sa nemusí vytratiť ani po dvadsiatich rokoch spolužitia. To však treba zapojiť aj vôľu odolávať vábeniu iných jedincov a pestovať fyzickú blízkosť s partnerom! Už len držanie sa za ruky, zhováranie a hladkanie totiž stimulujú hormón lásky oxytocín, ktorý udržiava vzájomnú príťažlivosť. Doktorka Caisová tvrdí, že podľa štatistík sa podarí zachrániť iba jedno percento manželstiev, kde chýba sex. Lenže ako sa milovať s niekým, kto sa vám na míle vzdialil? Je to začarovaný kruh.

Magická štvorka

Štvorročný vzťah jojkárskej moderátorky Stanky Pavolovej (30) a majetného banskobystrického podnikateľa Martina Anderleho (41) stroskotal len nedávno, vraj im to prestalo klapať. Dvojica si padla do oka v jednom bratislavskom podniku a bola to vraj láska na prvý pohľad. „Sme skromní a dokážeme sa jeden druhému prispôsobiť,“ tvrdila kedysi.

V roku 2010 si dali zbohom spevák Peter Cmorik a Danka Barteková. Spoznali sa krátko po skončení SuperStar a rozhodli sa žiť v Trnave. „Už to medzi nami jednoducho nefungovalo, a preto sme sa rozišli,“ skonštatoval sucho zlatý slávik, ktorý veľa času trávil koncertovaním alebo zatvorený v domácom štúdiu. Dnes randí s Mirkou Partlovou.

Zo zahraničných celebrít štyri roky vydržal spolu hollywoodsky párik Zac Efron a Vanessa Hudgensová, ktorí sa dali dokopy na kastingu k seriálu High School Musical. Štvorročný horizont neprekonal ani britský tenista Andy Murray a študentka Kim Searsová, dcéra bývalého trénera Daniely Hantuchovej. Speváčka Nicole Scherzingerová a britský pilot formuly 1 Lewis Hamilton sa rozišli na jeseň roku 2011 pre „nedostatok času“.

Herec Orlando Bloom vydržal s Kate Bosworthovou rovnako štyridsaťosem mesiacov. Ona už chcela deti, on vyhlásil, že ešte je sám dieťa.