Psychológovia tvrdia, že závratný pocit intenzívnej romantickej lásky netrvá dlhšie ako 18 mesiacov až tri roky – a drvivá väčšina z nás tomu verí. „Muži a ženy v strednom veku vykazovali takmer rovnakú mozgovú aktivitu ako mladí milenci, ktorí boli intenzívne zamilovaní v priemere sedem mesiacov. Po celý tento čas v nich žila divoká vášeň, ktorú nevedeli ovládať,“ hovorí psychologička Helen Fisher. Dlhodobá romantika podľa nej neexistuje, no v manželstve ju dokáže nahradiť jej ilúzia.
Muži a ženy, ktorí naďalej tvrdia, že ich partnerka je pre nich príťažlivá, zábavná, milá a ideálna takmer vo všetkých smeroch, zostávajú dlhodobo šťastní. „Tento jav, známy ako „láska slepota“, som videla u svojho priateľa. Poznala som ho aj jeho budúcu manželku, keď sme boli všetci na vysokej škole – keď boli obaja štíhli, fit, energickí a zvedaví, živý pár. Dnes sú z oboch obézne gaučové zemiaky,“ usmieva sa Helen Fisher.
Spomienky oživia vášeň
Napriek tomu obaja tvrdia, že vo svojich očiach sa nezmenili a pozerajú sa na seba zbožnými očami. „Možno je táto forma sebaklamu darom od prírody – umožňuje nám zvíťaziť nad drsným obdobím, aké sa nevyhne žiadnemu partnerstvu. Vďaka nej sa romantická vášeň dá udržať aj po rokoch chlácholenia mrzutých bábätiek, či prania zapáchajúcich ponožiek,“ tvrdí Helen Fisher,
Veľkú lásku k svojmu partnerovi stále cítia ľudia okolo päťdesiatky. Väčšina z nich spomínala na svoje zoznámenie sa. Banková manažérka sa so svojim dnešným manželom stretla ešte ako študentka v lietadle, kde jej pomohol s batožinou. Iná sa vysnívala let balónom, kde sa jej dlane stretli s iným mužom. Tieto spomienky vo väčšine párov oživili rokmi miznúcu vášeň.