Upravené intímne partie sa dnes považujú za samozrejmosť. Depiláciu alebo čiastočnú úpravu ochlpenia intímnych partií priznáva podľa niektorých ankiet takmer deväť z desiatich žien. S takzvanou genitálnou grafikou, ozdobnými zástrihmi a vyholením ornamentov v lone sa však experimentuje skôr výnimočne.

Tak akurát

Stretnúť dnes na pláži dámu, ktorej spod plaviek vykúkajú bohaté kučierky, je rarita. Niektoré konzervatívne povahy však považujú holenie v intímnych partiách za dočasný módny výstrelok, ktorý sa časom zmení. Úplne bez „srsti“ však svet určite neskončí. „V obdivovanej krajine ženského tela sa stal svet bez chĺpkov takmer všeobecnou normou. S arzenálom hygienických argumentov a dezodorantov dokázal úspešne ovládnuť aj takú baštu tradičného chlapstva, akú predstavovali zarastené hrudníky Seana Conneryho či Jeana Paula Belmonda.

Našťastie, metrosexuáli a depilácia à la David Beckham nefrčia, víťazí prirodzenosť. Už to však navždy bude upravená prirodzenosť,“ tvrdí rešpektovaný odborník na módne trendy Kája Pavlíček. U žien sa depilácia považuje za niečo prirodzené až samozrejmé. Ani muži sa však nemusia báť, že po oholení hrude, chrbta či nôh budú vyzerať zženštilo. Tabu pre väčšinu chlapov zostáva holenie intímnych partií, hoci sa postupne otvárajú novým trendom. „Niektorí majú pocit, že vďaka oholeniu dokonale zvýraznia svoju mužnosť. Opticky sa totiž môže zdať penis väčší, než je v skutočnosti,“ hovorí špecialista na intímne strihy Milan.

Dole bez

Milana prekvapuje, že veľa ľudí má stále problém otvorene hovoriť o akýchkoľvek úpravách od pása dolu, hoci na internete či v špecializovaných kozmetických štúdiách sa dnes bežne predávajú šablóny na svojpomocné holenie intímnych partií. Odvážnejšie sú v tomto smere ženy. „Väčšinou sa zaujímajú o klasickú depiláciu do nejakých prirodzených línií. Top tri sú klasické prúžky, srdiečka a blesk,“ približuje vyhľadávané trendy Milan. V kategórii extravagantných vzorov pre fajnšmekrov zas dominujú všelijaké krútené vzory či moderné symboly ako zavináč alebo dolár.

Všetko záleží na prianí klientky. „Spravidla si to dávajú robiť odvážnejšie experimentátorky, no nájdu sa i takí, ktorí nemusia na prvý pohľad vyzerať extravagantne a dajú si to urobiť k nejakému výročiu ako prekvapenie pre partnera,“ pokračuje Milan. „Sviatočný“ strih vyjde klienta alebo klientku na päťdesiat až stopäťdesiat eur v závislosti od náročnosti. V posledných mesiacoch je podľa Milana veľkým hitom aj dofarbovanie vyholených partií. Používajú sa klasické farby na vlasy, na pevnejšie pubické ochlpenie ich treba nechať pôsobiť dlhšie.

V prípade hustého porastu sú populárne šachovnice. Krásne a vzrušujúco pôsobia tiež rôzne nalepovacie ozdôbky a flitre, ktoré možno kúpiť v etnoobchodoch. „Vzorkovníky, na rozdiel od tetovania, by ste však u nás hľadali márne. Nielen extravagantní zákazníci chcú, aby sme rešpektovali ich súkromie,“ zdôrazňuje Milan. Na nezáujem sa napriek pretrvávajúcej opatrnosti nesťažuje. „Pre niekoho je to jednorazová záležitosť, ale sú klienti, ktorí sa k nám pravidelne vracajú a dávajú si to robiť niekoľkokrát do roka,“ poznamenáva Milan. Medzi jeho zákazníkov vraj patrí i niekoľko celebrít.

Názor odborníka

Sexuológovia proti chlpom v podstate nič nemajú, hoci súčasný kult krásy im nefandí. A to ešte pred vyše dvoma desaťročiami, v časoch uniformného socializmu, mali ženy zarastené nohy a zakrývali to len jemnými silonkami. V súčasnosti by to bolo niečo nemysliteľné. „Dnešné tínedžerky už vlastne ani nevedia, ako chlpatá noha vyzerá, pretože odstraňujú už prvé chĺpky, ktoré sa objavia. A tento boj s chlpmi postupuje od chodidiel čoraz vyššie,“ hovorí Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov. Pripomína, že dnešné tridsiatničky-štyridsiatničky často experimentujú, takže depilácia či intímne účesy pre ne nepredstavujú žiaden problém.

„Naopak, najstaršie generácie z depilácie intímnych partií úplne rezignovali,“ dodáva. Odborníčka upozorňuje, že kompletné vyholenie by si mali ženy dobre premyslieť, prípadne sa otvorene porozprávať s partnerom. Zarastené ženské lono totiž môže byť i dnes pre niektorých mužov príťažlivé. „Prirodzené ochlpenie imponuje najmä starším mužom a tým, ktorí žijú v menších mestách a obciach. Aj medzi mladými sa však nájdu výnimky. Ak muž s takými prioritami stretne ženu, ktorá je vyholená, môže ho to v začiatkoch spoločného sexuálneho života odradiť,“ varuje Janáčková.

Na precíznu úpravu intímnych partií si zas podľa nej potrpia najmä mladší kreatívni muži z väčších miest. Či už sa rozhodnete ísť na hladko, zvolíte niektorý z intímnych účesov, alebo stavíte na prirodzenosť, dôležité je, aby ste sa zladili s partnerom.