Najnovší sexuologický prieskum na vzorke 5 600 žien ukázal, že lásku našich polovičiek meriame viac tým, koľko času s nami strávia v posteli PO vyvrcholení než dĺžkou predohry či samotného pohlavného aktu. Zapáli si ten váš cigaretu? Vyhovára sa na hlad šuchtajúc sa k chladničke? Alebo sa k vám nežne túli, až kým nezaspíte? U nadpolovičnej väčšiny žien, ktoré sa do výskumu zapojili, platilo, že nežnosti po súloži považovali nielen za jeho dôležitú súčasť, ale dokonca pre ne hrali kľúčovejšiu úlohu ako samotný sex.

Len 44 percent žien uviedlo, že im záleží na dlhšej predohre, a iba 38 percent žiadalo dlhší pohlavný styk. Znova sa teda potvrdilo, že na dĺžke záleží. Ale na dĺžke a množstve nežných a láskyplných dotykov!

Túlenie je návykové

To, čo nás núti takto prežívať spoločné chvíľky, je náš mozog. Nielenže je nám príjemné objímať sa s partnerom, ale vďaka špecifickým hormónom ho chceme stále znova! „Túlenie je súčasťou prastarého ochranného mechanizmu. Prvá osoba, ktorá nás pritúli, je matka. Nielen aby nám prejavila lásku, ale aby nás chránila pred chladom, hladom, predátormi. A kedykoľvek neskôr v dospelosti sa k niekomu túlime, je to pre nás aj pocit bezpečia, ochrany a, samozrejme, ho považujeme za prejav lásky. Vedci zistili, že sa pri tom vyplavuje niekoľko hormónov, ktoré v nás vyvolávajú pocit blaženosti. Sú to endogénne opiáty, látky veľmi podobné drogám,“ hovorí sexuologička a psychiatrička MUDr. Danica Caisová.

Podľa manželskej poradkyne a terapeutky PhDr. Jany Špánikovej je túlenie dokonca otázkou prežitia! „Počas partnerského pritúlenia sa vyplavuje endorfín nazývaný aj hormón šťastia, a preto sa cítime príjemne ako ‚v siedmom nebi‘. Toto hormonálne nastavenie je v podstate základom prežitia druhu!“

Máme ho radšej

Hoci hormóny cirkulujú približne rovnako v mužských aj ženských telách, pravda je, že túlenie je predsa len o niečo dôležitejšie pre nežné pohlavie. „Vo všeobecnosti to asi naozaj tak platí. Sú ženy, pre ktoré je túlenie súčasťou pocitu bezpečia vo vzťahu, pocit, že sa môžu schovať v partnerovom náručí, im dáva pocit istoty a lásky. Existujú však muži, ktorí sa túlia mimoriadne radi, a ženy, ktoré to otravuje,“ vysvetľuje sexuologička. Naše prirodzené preferovanie nežných dotykov môže dokonca aj za partnerské nedorozumenia.

„Za dobrý, zdravý, vzrušujúci a plnohodnotný intímny život sú vždy zodpovední obaja partneri. Aj keď ženy, často pod vplyvom konzervatívnej výchovy, vedome odmietajú prísť priamo so sexuálnou ponukou. Viac potrebujú ubezpečenie o náklonnosti, a preto preferujú túlenie, rozmaznávanie, bozky a úprimnú komunikáciu. To však neznamená sexuálne odmietanie partnera. Naopak, v spojitosti s materským poslaním môžu počas ovulácie ženy dokonca preferovať sex a fyzické zblíženie,“ hovorí manželská terapeutka.

Iné s mužom, iné s dieťaťom

Túlenie však nemáme radi iba s naším sexuálnym partnerom. Príjemné je aj držanie bábätka v náručí, láskanie sa s dieťatkom. Predsa len však naše telo na túlenie partnerom reaguje o niečo intenzívnejšie – evokuje v nás totiž možnosť neskoršieho sexu! „V psychologickej rovine nie je takmer v ničom rozdiel medzi túlením s dieťaťom a s partnerom. No v psychosexuálnej rovine do rituálu nevyhnutne vchádza aj libido, túžba pokračovať v intímnej interakcii až do pohlavného styku. V takomto prípade môže byť túlenie súčasťou predohry,“ vraví doktorka Caisová.

Hoci pravdepodobne u našich partnerov asociácia „túlenie – bude sex“ funguje zrejme spoľahlivo, u nás to až také jednoznačné nie je. „Na druhej strane si mnohé ženy prajú, aby sa nie každé túlenie končilo nevyhnutne pohlavným stykom. Vznikne potom paradoxná situácia, keď sa žena odmieta pritúliť, lebo vie, že neostane iba pri ňom, ale ona si v tej chvíli pohlavný styk nepraje. No odmietnutie vedie spravidla k hádke,“ vysvetľuje sexuologička.

Sex nenahradí

Máte pocit, najmä po x rokoch v tom istom vzťahu a dostatočnom počte detí, že vám sex už vlastne ani netreba? Túlenia sa však až tak ochotne vzdať nemienime. Toto nevysvetlíme svojim náruživým polovičkám, ktoré majú hierarchiu telesných pôžitkov usporiadanú presne opačne. „Psychické uspokojenie zo sexu častým túlením asi nenahradíme. Túlenie je súčasť rituálu, nemôže ho celý zameniť. Je však veľmi dôležitou súčasťou a mnoho ľudí si bez neho dostatočné uspokojenie zo vzťahu nevie predstaviť. Najmä dlhodobé partnerské vzťahy si žiadajú okrem pohlavných stykov aj iné prejavy náklonnosti a túlenie je jedným z nich. Samozrejme, existujú ľudia, pre ktorých je túlenie významnejšie, a sú takí, ktorí ho nemusia mať veľmi často,“ vraví MUDr. Caisová.

Že by časté túlenie dokázalo úplne nahradiť chuť na sex u nás i u partnerov, si nemyslí ani manželská terapeutka Špániková. „Niekedy v zabehnutom, niekoľkoročnom, funkčnom vzťahu sú situácie, keď sa túlením obraciame k partnerovi nie pre fyzickú, ale pre emocionálnu podporu, čo nás ubezpečuje o tom, že partner je tu pre nás. Túlenie je niekedy aj párová nevyhnutnosť – počas tehotenstva, po pôrode, v chorobe. Touto formou sa však sex úplne nahradiť nedá.“

Dôkaz lásky v spánku?

Britská psychologička Corrine Sweetová tvrdí, že spoločná poloha v spánku môže prezradiť, ako vám to vo vzťahu klape. Práve v spánku sme vraj k sebe najúprimnejší v tom, ako si uzurpujeme miesto pre seba alebo, naoapak, vyhľadávame blízkosť partnera. Podľa psychologičky polohy naznačujúce, že je vo vašom vzťahu ešte stále všetko v poriadku, sú, keď jeden objíma zozadu druhého, prípadne poloha chrbtami k sebe s dotykmi alebo bez, či zoči- -voči. Na pozore sa máte mať, ak ste síce oproti, ale od seba veľmi ďaleko, alebo jeden zaberá na posteli oveľa viac miesta ako druhý…

Túlením k otehotneniu

Nedarí sa vám počať? Skúste sa viac túliť. Hoci jeho význam nemožno preceniť ani podceniť, pocit istoty, bezpečia a najmä prejavy lásky plynúce z častého túlenia podľa sexuológov môžu mať pozitívny až zázračný účinok!