Možno sa trápite tým, že cesta k sexuálnemu vyvrcholeniu pre vás nie je jednoduchá, no existujú ženy, ktoré majú orgazmus niekoľkokrát denne bez toho, aby sa oň usilovali. Takúto poruchu lekári označujú ako nevyliečiteľný syndróm permanentného sexuálneho vzrušenia.

Podľa prieskumov kvality sexuálneho života má problém s pravidelným dosiahnutím orgazmu asi 50 percent ľudí. Väčšina z nich len preto, že nedokážu komunikovať s partnerom a hanbia sa poukázať na svoje pocity a očakávania. Skutočné ťažkosti s dosiahnutím orgazmu má podľa sexuológov len 10 percent ľudí. Približne 10 percent žien ho zas dosahuje pravidelne a bez väčšej námahy.

Raz, dvakrát, trikrát...?

Ste presvedčená, že viacnásobný orgazmus je mýtus či skôr herecký výkon ako skutočný zážitok? Nie je síce samozrejmosťou, ale ani ničím nezvyčajným. Bežný orgazmus trvá niekoľko sekúnd. O „multiorgazme“ sa dá hovoriť vtedy, ak trvá aspoň pol minúty, prípadne pocítite viac vĺn vzrušenia za sebou.

Môžete sa oň pokúsiť, chce to však trpezlivosť. No najmä, nepreháňajte to so snahou ani vy, ani váš partner. Sex, ktorého cieľom je len viacnásobný orgazmus, vás skôr otrávi, ako rozvášni.

Ženská ejakulácia

Mokrý orgazmus, alebo ženská ejakulácia, je stále záhadou aj pre odborníkov. Ide o výtok, respektíve o vystreknutie tekutiny z močovej rúry pri orgazme. Vedú sa polemiky o tom, odkiaľ táto tekutina pochádza – či je to moč alebo sekrét žliazok v močovej rúre. Hoci sa mokrý orgazmus objavuje pomaly v každom pornofilme, je to pomerne zriedkavý jav. Aj keď by sa podobné zakončenie radovánok vášmu partnerovi asi páčilo, nedá sa natrénovať. Radšej sa viac venujte prežívaniu samotného sexu, ako si lámať hlavu nad tým, ako ho dosiahnuť.

Muži verzus ženy

Môžete sa pochváliť tým, že dosahujete orgazmus pri každom pohlavnom styku? Tak to vám kamarátky určite závidia. Prežívanie orgazmu je u žien veľmi individuálne. Málokedy sa nájdu dve, ktoré by ho prežívali úplne rovnako. Niektoré dosahujú orgazmus pri klasickom, teda vaginálnom pohlavnom styku, iné zas iba dráždením klitorisu. Ak je pre vás orgazmus aj napriek sexuálnym skúsenostiam neznámym pojmom a prekáža vám to, navštívte sexuológa. Dokážete si sex užiť aj bez orgazmu? Potom sa netrápte.

Muži majú výhodu, že cesta za vrcholným bodom rozkoše je pre nich väčšinou bezproblémová. Dokonca aj vtedy, ak váš partner máva problémy s erekciou, môže dosiahnuť orgazmus aj pri polotvrdom penise. Ťažkosti sa však u neho môžu objaviť pri ochoreniach prostaty alebo cukrovke.

Desiatky orgazmov denne

Možno sa trápite tým, že cesta k sexuálnemu vyvrcholeniu pre vás nie je jednoduchá, no existujú ženy, ktoré majú orgazmus niekoľkokrát denne bez toho, aby sa oň usilovali. Takúto poruchu lekári označujú ako nevyliečiteľný syndróm permanentného sexuálneho vzrušenia. Jeho „majiteľku“ dokáže priviesť k orgazmu aj najmenší či najnevinnejší podnet, napríklad jazda v aute či bežné domáce práce.

Prvýkrát tento syndróm diagnostikovali pred jedenástimi rokmi a považuje sa za zriedkavý. Odborníci však predpokladajú, že žien, ktoré trápia neplánované útoky vzrušenia, je viac, no hanbia sa so svojím problémom vyhľadať odbornú pomoc.

Hodiny v pozore

Vzácne mužské ochorenie priapizmus dostalo názov podľa gréckeho boha hojnosti Priapa. Ide o stoporenie a zväčšenie penisu, ktoré neustupuje a často býva bolestivé. U vášho partnera sa môže objaviť bez sexuálneho dráždenia alebo práve naopak – po dlhotrvajúcich sexuálnych radovánkach a niekoľkohodinovú erekciu nevyrieši ani masturbácia a orgazmus. Tento problém trápi väčšinou dospievajúcich chlapcov a dospelých mužov. Niekedy sa objaví ako komplikácia leukémie, ďalej môže upozorniť na zápal prostaty, problémy močovej sústavy alebo močové kamienky. Občas za to môžu lieky a injekcie na liečbu impotencie, kortikoidy, lieky na úpravu krvného tlaku a riedenie krvi, ale aj drogy. Vo väčšine prípadov je však pôvod problému neznámy.