Radí Dana Šedivá, psychiatrička a sexuologička, Trnava

Kde sú tie časy, keď sa chlapi sťažovali, že ich ženy nemajú chuť na milovanie a vyhovárajú sa na migrénu! Teraz je to často naopak. Čoraz viac z vás sa pýta, ako je možné, že muži nemajú záujem o sex.

Veru, cez deň to vyzerá, že je chlap doma spokojný a má vás rád, no myšlienka na večer a splnenie si „manželskej povinnosti“ mu pripadá ako nočná mora. Týka sa to pritom nielen starších pánov a dlhodobých vzťahov, kde je pokles sexuálnej túžby po rokoch prirodzený. Tento problém majú aj čerstvé vzťahy a mladí chlapi, ktorí by teoreticky mali byť plní sily a energie. Kde je teda problém?

Na vine je stres

Podľa sexuológov je dobrovoľne dlhodobo bez sexu asi štvrtina slovenských mužov. Prečo sa mu vyhýbajú práve chlapi? Za všetkým treba údajne hľadať stres. Dnes sa mu však nedá vyhnúť, stresujúcich situácií je okolo nás viac než dosť. Vyvolávajú ho bežné každodenné starosti, ale aj neúmerné pracovné vyťaženie, strach zo straty práce alebo nízky príjem a z toho vyplývajúce finančné problémy. „Mnohí muži riešia aj existenčné otázky rodiny. Spoločnosť je dnes zameraná na výkon. Pod vplyvom emočnej záťaže a prepracovania trpia chlapi aj psychickými ochoreniami, najmä úzkosťami a depresiami. A medzi základné prejavy depresie patrí zníženie až vymiznutie libida, teda chuti na milovanie,“ vysvetľuje lekárka.

Čo mu berie chuť?

  • partnerské konflikty a ochladnutie vzťahu
  • viaceré lieky, najmä na vysoký tlak, antihistaminiká a niektoré antidepresíva
  • neodhalené telesné a metabolické ochorenia, napríklad cukrovka či ochorenia prostaty
  • odborníci poznajú aj mnohé prípady homosexuálnych mužov, ktorí zo sociálnych dôvodov žijú v heterosexuálnom zväzku a po čase sex s partnerkou odmietajú

Aj muži sú v prechode

Sexuálna túžba chlapa závisí aj od mužského pohlavného hormónu testosterónu, ktorý sa tvorí v semenníkoch. Kým ho má v krvi dostatok, chuť na milovanie by mu nemala chýbať. Jeho hladina však začína prirodzene klesať okolo päťdesiatky, keď sa muž dostáva do andropauzy, podobnej ženskej menopauze. Niekedy však tvorba tohto hormónu začne klesať už krátko po tridsiatke, čo sa prejaví nezáujmom o sex. Dá sa to však liečiť, vášmu partnerovi pomôže urológ, andrológ alebo sexuológ.

Existuje však aj skupina mužov, ktorí majú libido, teda chuť na milovanie, vrodene znížené. „V období akútnej zamilovanosti pociťujú zvýšenú potrebu intímnosti a sexuálnych stykov. Keď fascinácia a vášeň opadnú, vracajú sa k svojmu štandardnému fungovaniu, čo býva pre partnerku nečakané a frustrujúce,“ uvádza odborníčka.

Aj rokmi prirodzene klesá počet sexuálnych stykov medzi partnermi, no ak to obaja akceptujú, nepovažuje sa to za problém.

Sex podľa kalendára?

Iba na sexe síce partnerský vzťah nestojí, ale obojstranná spokojnosť v posteli je dôležitá. Ak jemu nežnosti nechýbajú a vám áno, pri dlhotrvajúcom stave to stopercentne naruší pohodu celého vášho vzťahu. Odborníci preto odporúčajú, aby ste sa vopred dohodli, v ktorý deň, prípadne ako často sa budete milovať, a potom to aj dodržali. Zdá sa vám to neprirodzené? Možno, no sexuológovia v tom vidia veľkú výhodu: keďže obaja viete, čo večer príde, môžete sa na milovanie naladiť. Pretože z dobrého a stabilného partnerstva by sa sex nemal vytratiť nikdy...

Pozor!

Ak si myslíte, že by váš problém vyriešili oddelené spálne, ste na omyle. Spravidla problém nezáujmu o sex iba prehĺbia a urýchlia rozpad vzťahu.

Nejde „to“? Relaxujte!

V porovnaní s minulosťou sa dnes sexu pripisuje väčší význam. Už nie je iba manželskou „povinnosťou“, ale aj dôležitým spojivom medzi partnermi. Možno aj preto sa muži dostávajú pod veľký tlak, ktorý sťažuje ich schopnosť uvoľniť sa a dopriať si ho. Nie nadarmo sa hovorí, že sex je najmä o psychike a najväčším pohlavným orgánom je mozog. Preto sa nespoliehajte na erotické pomôcky a nové polohy. Váš chlap bude opäť „pri chuti“ len vďaka dostatočnej relaxácii. Najlepší je aktívny oddych, pri primeranom športe, výletoch či pestovaní koníčka.

Pomôžu vám afrodiziaká?

Nie, ak váš muž nezmení svoj životný štýl. Posvieťte si na jeho životosprávu. Prácu by mal dôsledne striedať s odpočinkom. Treba prehodnotiť aj jedálny lístok a „prepašovať“ doň viac čerstvej sezónnej zeleniny a ovocia aj celozrnných obilnín. V psychicky náročnom období má organizmus muža vyššiu spotrebu vitamínov a minerálov. Kúpte mu preto vhodný voľnopredajný výživový doplnok.

Až potom má význam vyskúšať aj potraviny, ktoré sú známe ako afrodiziaká a preukázateľne povzbudzujú chuť na milovanie. Medzi najznámejšie patrí čokoláda, mandle, špargľa, petržlen, zeler, avokádo, ananás, figy, jahody, med, šumivé víno, škorica, muškátový oriešok, zázvor, vanilka, čili či dary mora.

Tip Glancu: Najsilnejším afrodiziakom pre chlapa je, pocit, že je milovaný, potrebný, a že k vám patrí.

Sexi tipy celebrít

  • Herečka Jennifer Anistonová (44) prisahá na masáž kockami ľadu, hladenie pierkami a na šľahačku. Inšpirujete sa aj vy?
  • Sex v aute odporúča herečka Scarlett Johanssonová (28). Takéto nečakané pozvanie a k tomu riziko, že vás pritom niekto uvidí, by mohlo vzrušiť aj vášho partnera.
  • Speváčka Beyoncé Knowlesová (31) využíva na rozdúchanie vášne ovocie a vôňu hrušky, broskyne či čerešne s obľubou pridáva aj do svojich parfumov.