Vedeli ste, že podľa psychológov takmer všetky súvisia s oslabeným sebavedomím?

Radí Diana Bultmanová, psychologička:

Jasné, aj chlapi majú svoje zlozvyky. Rozčuľujú nás, pre ne vznikajú hádky, dokonca aj rozvody.

Našťastie, muži majú pre naše ženské prehrešky viac pochopenia a, priznajme si, niekedy priam až božskú trpezlivosť. No aj tak si dajte veľký pozor, aby ste sa jedného dňa nezmenili v partnerových očiach z poriadkumilovnej gazdinky na fanatičku posadnutú sterilnou čistotou. A ako vidí ženské zlozvyky psychologička? „Takmer všetky súvisia s oslabeným sebavedomím alebo sú kompenzáciou nejakého nedostatku v živote, napríklad chýbajúceho pocitu bezpečia, lásky či prijatia. Súvisia aj s oslabenou sebareflexiou, teda schopnosťou pozrieť sa na seba racionálne, s odstupom a hlavne trochu sebakriticky,“ vysvetľuje odborníčka na ženskú dušu.

Rada upratujem

Vrátiť sa po celom dni v práci do voňavého a čistého príbytku, to je priam balzam na nervy. Napustíte si vodu do očistenej vane alebo sa zahráte s deťmi na povysávanom koberci. Pre pocit čistoty však, samozrejme, treba niečo urobiť. Domácnosť treba pravidelne vyčistiť, upratať. Alebo skôr drhnúť a pulírovať? Od určitého bodu už totiž vzniká dilema na rebríčku vašich hodnôt. Čo si ceníte viac – lesk nábytku v obývačke alebo príjemnú atmosféru v rodine? Otázne tiež je, ktorý muž ocení dlážku umytú každý deň...

Čo na to psychologička?

Ostatní členovia rodiny doslova trpia, vaša poriadkumilovnosť, príkazy, zákazy a okrikovanie môžu spôsobovať dusnú atmosféru v domácom prostredí. Chýba vám spontánnosť a nadhľad.

Chcem počuť, ako ma miluje

Vo fáze zamilovanosti je milé a romantické, keď svojho partnera žiadate, aby vás uisťoval, že ste preňho jediná vyvolená a najdôležitejšia žena v jeho živote. Vám sa žiadajú vyznania aj po rokoch? Možno je takéto správanie mužov opísané v romantických knihách, no v reálnom živote chlapi vo všeobecnosti menej prejavujú svoje emócie, aj keď sa medzi nimi nájdu výnimky. Zvláštna je aj predstava, že dvaja, ak sa milujú, by mali všetko robiť spoločne, pozrieť si spolu film, spolu variť, spolu si čítať ten istý časopis. Doprajte svojej polovičke a aj sebe „trochu vzduchu“ a vlastných záujmov.

Čo na to psychologička?

Ak vám dnes partner zabudol vyznať lásku, hneď ho podozrievate z nevery a hádka je na svete? Ak však na vyznaniach netrváte denne, je to v poriadku.

Milujem klebety!

Kto sa s kým pohádal, kto sa rozvádza či vydáva. O všetkom ste informovaná, vo vašej bytovke, v práci aj v škole, kam chodia vaše deti. Záujem o druhých je chvályhodný a úsmevná pikoška o vašom nadriadenom iste uvoľní pracovnú atmosféru. Ale len do momentu, kým sa to všetko nezmení na klebetenie, ohováranie alebo pchanie nosa do cudzích záležitostí.

Čo na to psychologička?

Je jednoduchšie rozprávať o niekom inom ako o sebe, však? Klebetenie veľmi často súvisí s odvádzaním pozornosti od vlastných nedostatkov alebo nezrovnalostí. Uspokojte sa s klebetami v médiach, o verejne známych ľuďoch, detaily vzťahov známych či priateľov treba ponechať v ich súkromí.

Pridlho telefonujem

Máloktorá žena odmietne príležitosť stretnúť sa s kamarátkami a „pokecať si“. O deťoch, o chlapoch, o varení, vždy je o čom. Navzájom sa posťažujete, poradíte si. Je to skvelý pocit. Ženy vo všeobecnosti potrebujú rozprávať viac ako muži, hovoria nahlas, aj keď rozmýšľajú, hovoria, keď prežívajú akékoľvek emócie. V podstate to vyzerá tak, že všetko potrebujeme okomentovať a ku všetkému sa vyjadriť, väčšinou bez potreby spätnej väzby. Ak sú kamarátky ďaleko, využijete telefón či internetové možnosti. Stačí si ustriehnuť účet za služby operátora na rozumnej hranici.

Čo na to psychologička?

Vôbec to nie je problém, ak sa to nedeje na úkor niekoho alebo niečoho, napríklad času, ktorý by ste mali venovať deťom alebo partnerovi.

Potrebujem pozornosť

Očakávate, že ste pre iných na prvom mieste vy, vaše najnovšie zážitky, postrehy, nálada alebo problémy a každý ich vždy a rád s vami preberie. Skrátka, neustále sa dožadujete pozornosti od okolia. Vedeli by ste však na revanš odpovedať na otázku, čo nové má vaša najlepšia kamarátka alebo čo dnes robila vaša mama?

Čo na to psychologička?

Tento prejav často súvisí s nízkym sebavedomím a sebadôverou, s vašou oslabenou schopnosťou oceniť samu seba.

Rada si všetko vydiskutujem

Hľadanie pravdy, riešenie, dožadovanie sa odpovedí či analyzovanie súvisí s neustálou potrebou žien komunikovať. Predmetom diskusie môže byť všetko, deti, domácnosť, vzťah aj práca či sobotňajšie nákupy. Potrebujete mať jasno v tom, kde je problém, vysvetliť, prečo vznikol a ako sa dá vyriešiť. Váš chlap to však nechápe a lezie mu to na nervy...

Čo na to psychologička?

My ženy skrátka máme tendenciu stále „vŕtať a pitvať“ a dokážeme byť v tomto smere aj dosť nepríjemné. A možno pritom máme dobrý úmysel, len spôsob nie je správny.

Dieťa je na prvom mieste

Nemáme na mysli starostlivosť o novorodenca, ktorý si naozaj vyžaduje maminu pozornosť dvadsaťštyri hodín denne. Na škodu je, ak sa dieťa stane stredobodom vášho vesmíru a akosi tam zrazu niet miesto pre vášho zákonitého. Partnerský vzťah sa totiž neudržiava sám, treba sa oň starať. Ak svojho manžela zanedbávate, nevenujete pozornosť tomu, čo hovorí, nezaujímate sa o to, ako sa má, môže sa vám to vypomstiť. Pochopenie bude hľadať v inej náruči, pretože si bude myslieť, že vám už iba zavadzia, je nepotrebný a odstavili ste ho „na druhú koľaj“.

Čo na to psychologička?

Ženy sa naozaj ťažko učia skĺbiť rolu matky a manželky. Rola manželky sa však narodením dieťaťa vôbec nekončí, len niektoré sféry manželstva sa podľa novej situácie primerane upravia.

Rada nakupujem

Oblečenie, topánky, kabelky, šminky, knihy alebo rastliny. Ste schopná nakupovať čokoľvek, čo sa vám zdá užitočné, trendové alebo predpokladáte, že sa vám to niekedy zíde? Prehrabávanie v tovare a skúšanie oblečenia vyvoláva vzrušenie a má príchuť dobrodružstva. A nakoniec príde „sladká odmena“ v podobe plnej nákupnej tašky.

Čo na to psychologička?

U niektorých žien to nie je len zlozvyk, ale môže sa rozvinúť až do závislosti od nakupovania. A ako všetky závislosti, nadmerné nakupovanie sa stane finančne príliš náročným.

O minútku môžeme ísť...

Ten, kto by dokázal dopriať žene skutočne dosť času na úpravu pred odchodom z domu, by si zaslúžil Nobelovu cenu! Je to skrátka niečo ako zákon, nemení sa, platí, a basta fidli! Či o večierku viete mesiac dopredu, alebo sa o ňom dozviete len deň dopredu, vždy je to pre vás stres a panika na poslednú chvíľu. Svojho drahého sa dookola pýtate: Nie sú tie šaty priúzke, nemoderné, príliš tmavé? A čo účes, nezdá sa ti staromódny, hodí sa k oblečeniu? A zlatým klincom je veta: Ja nikam nejdem. Nemám si čo obliecť.

Čo na to psychologička?

Príliš dlhá úprava, kým sa dostane žena z domu, dokáže rozladiť aj najtrpezlivejšieho muža. Pozor na to!