Metódami proti počatiu, ktoré sa medzi Slovenkami používajú najčastejšie, sú kondóm (35%), prerušovaný styk (19%) a hormonálna antikoncepcia (13%). V povedomí je aj núdzová antikoncepcia v podobe tabletkypo, ktorá zabráni oplodneniu v prípade nehody.

Tento druh ochrany je určený na situácie, kedy chránenie sa zlyhalo, prípadne chýbalo, ako u 15% žien ukazuje prieskum. Nie je náhradou dlhodobých antikoncepčných metód a užívať by sa mala len ojedinele.

Zrelé ženy a potraty

Prieskum tiež odhalil, že až 19% žien má skúsenosť s potratom. Ide o výsledok nechráneného styku, prípadne nehody, čo zašlo až k radikálnemu riešeniu. Mnohé ženy s touto psychicky náročnou skúsenosťou potvrdzujú, že pokiaľ by o dôsledkoch potratu vopred vedeli viac, situáciu by riešili inak. Prieskum pritom ukázal, že k zákroku pristupujú skôr ženy v zrelšom veku.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: ESCAPELLE®

Možnosťou ochrany po styku, ktorá predchádza rizikám a následkom potratu, je práve núdzová antikoncepcia. Funguje tak, že zabráni alebo oneskorí uvoľnenie vajíčka z vaječníka, čo znemožňuje oplodnenie. Nejde teda o potratovú tabletku, nakoľko ak už k spojeniu spermie a vajíčka došlo, nebude účinná. Preto je nutné vedieť, že čím skôr sa tzv. tabletka po užije, tým je účinnejšia.

V prípade aktívneho sexuálneho života netreba riskovať, nakoľko chvíľa príjemných pocitov sa môže v sekunde zmeniť na množstvo problémov. Je to práve žena, ktorá nesie väčšinu následkov a skúsenosti potvrdzujú, že by ženy radšej spätne zvolili ochranu, ako prechádzali zaťažkávacím procesom čakania, vyšetrení a nakoniec rozhodovania sa, ktoré ovplyvní celý život.

Núdzové riešenie

Patríte do skupiny, ktoré na ochranu vždy myslia? Možno si vybrať z hormonálnych, bariérových i prirodzených metód, pri každom obmedzení je možné poradiť sa s lekárom a vybrať ten najvhodnejší druh. Niektoré metódy sú spoľahlivejšie, iné menej, preto existuje aj núdzové riešenie v podobe tabletkypo po samotnom styku. Nezabúdajte, že zodpovedný prístup je aj v posteli tým najdôležitejším.