Ekonomická recesia síce znamená pre väčšinu firiem pokles ziskov, no viacerí výrobcovia kondómov plesajú. Pesimistické prognózy, ktoré v ľuďoch vyvolávajú stres a neistotu, im hrajú do karát. Sex je totiž pre našincov v časoch značných škrtov a sporenia atraktívnou a zároveň lacnou zábavou. Keďže narodenie potomka prináša so sebou nielen radosť, ale aj značné ekonomické výdavky, ochrana pred neželaným tehotenstvom je pre mnohých milencov kľúčová. Aj vďaka tomu v posledných mesiacoch údajne stúpa spotreba kondómov. Iba v susednom Česku sa vlani prehupla cez magickú hranicu 15,5 milióna kusov, na Slovensku boli tieto čísla vzhľadom na nižší počet obyvateľov i konzervatívnejší prístup časti verejnosti k používaniu kondómov o čosi nižšie.

Biznis s láskou

Rekordnú spotrebu kondómov potvrdzuje i Martin Stavinoha z Mattes Group, predajcu jednej z najobľúbenejších značiek pánskej ochrany v našom regióne. „Je logické, že v čase krízy sa nielen bezdetné páry, ale i rodiny s deťmi snažia viac chrániť pred nežiaducim otehotnením. Nevedia, aká bude ich finančná situácia v budúcnosti a či nebudú čeliť strate zamestnania,“ vysvetľuje Stavinoha. Rastúce tržby hlási aj jediný výrobca kondómov v bývalom Česko-Slovensku, dnes spoločnosť Vulkan Intim Brands. Nárast záujmu o tento druh tovaru potvrdzujú aj ekonómovia a trhové analýzy. Odborník Lukáš Kovanda predpokladá, že v čase, keď je v mnohých odboroch núdza o prácu, trávia ľudia spolu viac času. „Častejšie sa pritom oddávajú nielen sexu, ale aj ďalším, finančne nenáročným voľnočasovým aktivitám,“ načrtáva dôvody vyššieho dopytu po kondómoch. A čomu dávajú sexuchtivé páry prednosť? Z prieskumu agentúry Nielsen vyplýva, že väčšina z nás nemá v tomto smere rada žiadnu extravaganciu a najčastejšie siaha po neochutených kondómoch. Z vôní sa najväčšej obľube teší jahodová a banánová. V snahe čo najviac ušetriť dávajú zákazníci čoraz častejšie prednosť maxibaleniam po dvanásť či dokonca dvadsaťštyri kusov.

Názory sa rôznia

Všetci odborníci však nie sú takí optimistickí. Pomerne skeptická zostáva v tomto smere aj uznávaná česká ekonómka Markéta Šichtařová. Podľa nej kríza nezvyšuje chuť na sex, ale skôr naopak. Vystresovaní a unavení zamestnanci naň nemajú energiu, ľudia bez práce sa zas musia vyrovnať so stratou zamestnania a v časoch rastúcej nezamestnanosti naháňať novú prácu. Dôkazom poklesu chuti na sex je podľa nej aj výskum jednej z najväčších farmaceutických firiem na túto tému. Zo sondy vyplýva, že zhoršenie sexuálneho života zaznamenala v posledných mesiacoch viac ako tretina opýtaných v Španielsku zmietanom krízou, asi pätina temperamentných Talianov, desať percent šarmantných Francúzov a po deväť percent obyvateľov Veľkej Británie a Nemecka. „Nezamestnanosť ako zdroj depresie nebude zrejme tým najlepším afrodiziakom,“ dodáva Šichtařová. Expertkine slová sa de facto zhodujú so závermi výskumu gréckeho Inštitútu andrológie z apríla tohto roku. Jeho pracovníci zistili, že tretina obyvateľov Apeninského polostrova má momentálne chudobnejší sexuálny život ako v období prosperity. „Ľudia nemajú peniaze, nemajú prácu a nevidia budúcnosť. Depresívne a melancholické nálady závratne znižujú chuť na akékoľvek sexuálne radovánky,“ píše sa v záverečnej správe gréckych odborníkov.

Ekonomická hodnota sexu

Sexuológovia v tejto súvislosti pripomínajú ázijskú menovú krízu z rokov 1997 a 1998. „Mnoho ľudí vtedy prišlo na to, že sexuálne radovánky sú účinný spôsob, ako sa v ťažkých časoch zbaviť stresu,“ píše sa v štúdii jedného z najväčších výrobcov kondómov na svete - skupiny Takaso. Podobný názor zastáva aj psychológ Ian Kerner, podľa ktorého je sex v čase krízy jedným z najúčinnejších liekov proti strachu z budúcnosti a pomáha odbúrať napätie zo vzťahov, plynúce z neistoty. V tejto súvislosti spomína anglický termín „the economic value of sex“, čo možno voľne preložiť ako ekonomická hodnota sexu. „Sex je dostupný pre všetkých, je to zábava a vynikajúca úľava, ktorá ľuďom vracia optimizmus,“ oponuje psychológ.

Rešpektovaný odborník na partnerské vzťahy a sexuológ Radim Uzel zas tvrdí, že počet pohlavných stykov nezávisí od ekonomickej situácie páru a už vôbec nie od politickej orientácie milencov. „Vyššia spotreba kondómov súvisí skôr s tým, že ľudia sa zodpovednejšie chránia pred pohlavne prenosnými chorobami. Môže nás iba tešiť, že i v našich končinách konečne rastie takzvaná kondómová gramotnosť. Oddávanie sa sexu je však stabilné po všetky veky vekov a vo všetkých krajinách sveta.“

Kondómová gramotnosť

Aj keď popularita kondómov rastie, mnohí muži s ním podľa uznávaného odborníka stále nevedia zaobchádzať. „Suverénne najčastejším prehreškom je nasadenie kondómu iba na záverečnú časť aktu. Ľudia pritom zabúdajú, že k výmene telesných tekutín nedochádza iba pri ejakulácii, ale počas celého pohlavného styku,“ vysvetľuje Uzel. Pomerne častou chybou je podľa neho i to, že muži nenechávajú v špičke kondómu dostatočné miesto na ejakulát. „Za najvážnejšiu chybu by som označil to, že mnohým ani nenapadne, aby kondóm pred použitím poriadne skontrolovali, či nie je náhodou poškodený,“ dodáva.

Kuriozitou je, keď nové balenie kondómov otvárajú milenci pomocou ostrého predmetu. Štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie hovoria jasnou rečou - správne použitie kondómu by malo na deväťdesiatosem percent zabrániť nechcenému počatiu. Skutočnosť je však o čosi trpkejšia - zo sexu s kondómom vznikne až pätnásť percent nechcených tehotenstiev. Dôvodom je práve jeho nesprávne používanie. „Ľudské správanie je iracionálne, najmä čo sa týka sexu. Keď sa človek zamiluje alebo jednoducho cíti sexuálnu túžbu, nespráva sa rozumne. Ťažko tak od neho možno chcieť, aby si navliekal kondóm. Príroda to už tak zariadila. Ak by totiž nechala rozmnožovanie na slobodnú vôľu ľudí, tak možno vymrieme,“ dodáva s úsmevom sexuológ Jaroslav Zvěřina.