Povedali ste si posledné "ahoj" a zavreli sa za ním dvere. Dobre viete, že ste sa k sebe nehodili, že to neklapalo a nevedeli ste si s ním predstaviť spoločnú budúcnosť. Mali by ste sa tešiť, že ste sa ho konečne zbavili, napriek tomu však smútite a neviete, ako sa pohnúť ďalej. Každý rozchod bolí, no je dobré vedieť, čomu by ste sa mali vyhnúť a naopak, čo robiť, aby ste ho prežili v zdraví.

Čomu by ste sa mali vyhnúť

Váš mobil už nezvoní tak často, nepríde smska, ktorá vám vyčarí úsmev na tvári a keď sa vraciate domov po ťažkom dni z práce, čaká na vás len prázdna posteľ. Máte pocit, že presne takto vyzerá koniec sveta a život akosi stratil zmysel. Nemáte na nič náladu, dokonca aj obľúbené piatkové večery s kamoškami vo vychytenom klube stratili svoje čaro. Nezúfajte však, týmito pocitmi prechádza každý, kto zrazu ostal "single" a ešte si neuvedomuje, že aj tento stav prináša mnoho výhod. Ako sa však k tomu dopracovať a ako čo najrýchlejšie prežiť obdobie preplakaných nocí?

 • Zavrieť sa doma, ostávať celé dni v pyžame a prerušiť osobné kontakty

Ak vás prepadne pocit, že nemá zmysel o seba dbať, veď aj tak nemáte chuť na spoločnosť a von sa vám nechce, mali by ste sa rýchlo spamätať. Zavretá doma s hlavou zarytou vo vankúši, ktorý je už celý premáčaný od sĺz, sa nikam nepohnete.

 • Žiť zo spomienok a tráviť dni prezeraním jeho fotiek

Všetky veci, ktoré máte od neho, alebo vám ho pripomínajú, by mali čo najrýchlejšie zmiznúť z vášho dohľadu. Nový život sa vám bude ľahšie začínať bez jeho fotky na displeji mobilu a plyšového medvedíka, ktorého vám daroval na Valentína.

 • Prepadnúť závislostiam

Alkohol, cigarety, kvantá sladkostí a prášky na spanie vás z najhoršieho nedostanú. Práve naopak, smútok môžu ešte znásobiť. A z nešťastnej ženy po rozchode sa môže stať zanedbaná alkoholička, ktorej z úst permanentne cítiť nikotín. No povedzte, stojí vám za to?

 • Hrať sa na špiónku a sledovať každý jeho krok

To, že celé dni strávite zisťovaním, či si už za vás našiel náhradu, k ničomu nevedie. Nestarajte sa mu do súkromia a nedávajte mu pocit, že je nenahraditeľný. Veď ani nie je.

 • Pýtať sa spoločných známych na jeho život po rozchode

Akékoľvek informácie o ňom len predlžujú "dobu liečenia". Preto s vašimi známymi radšej zájdite na dobrú kávu a jeho z debaty vynechajte. Načerpáte novú energiu.

 • Od lovu nového partnera si dajte chvíľu oddych

Všetko má svoj čas, preto sa neunáhlite. Mohlo by sa vám totiž stať, že nového partnera budete neustále porovnávať s bývalým, alebo sa bezhlavo vrhnete do ďalšieho nefungujúceho vzťahu. Robiť niečo na truc sa vám môže vypomstiť, preto počkajte a doprajte si čas relaxu.

 • Zabúdať na neho každý deň v inej posteli

Okrem toho, že vám hrozí nakazenie pohlavnou chorobou, sa môže stať, že začnete opovrhovať sama sebou. Falošné emócie tie pravé nenahradia a povedzme si pravdu, zbytočný sentiment vám v týchto ťažkých časoch naozaj netreba.

 • Hádzať na neho špinu všade, kade chodíte

Tieto reči si nechajte na dobu, keď už budete z rozchodu vyliečená. Len vtedy budete schopná hľadieť na veci objektívne. Aj keď sa to na prvý pohľad zdá ako dobrá terapia, po čase vás prepadne pocit trápnosti. Neznemožňujte sa zbytočne.

 • Žiadne vyhliadky do budúcnosti

To, že sa skončil váš ďalší vzťah, ešte neznamená koniec sveta. Tak ako váš "ex" vstúpil do vášho života, príde aj ďalší. Po ďalšej skúsenosti si už pravdepodobne budete vyberať opatrnejšie. Zabudnite preto na myšlienku, že už naveky ostane sama a nikdy sa nezamilujete.

 • Ignorovať emócie a tváriť sa, že je všetko v poriadku

Napriek predchádzajúcim radám by ste si však nemali zakazovať pustiť vaše emócie von. Preto plačte, búchajte do vankúša, dupte a kričte, ak máte potrebu.

Čo by ste naopak mali robiť

Ak vás prešiel prvotný nával emócií, je čas začať robiť niečo pre seba. Koniec nefungujúceho vzťahu treba brať ako výzvu na niečo nové, vzrušujúce, čo vás v blízkej budúcnosti určite čaká. Musíte však myslieť pozitívne.

 • Dopriať si nové šaty, účes a všetko, čo vám urobí radosť

Potešte samu seba. Každá nová vec vám pomôže pomaly sa odpútavať od minulosti. Buďte na seba hrdá za úspechy, za každý úsmev a každý krok, ktorým sa posúvate ďalej.

 • Dobrá kamarátka vždy pomôže

Pod dobrou kamarátkou máme na mysli človeka, ktorý je tu vždy pre vás a skutočne vás počúva. Rozhovory s priateľkou pôsobia ako účinná terapia. Uvoľníte sa, utriedite si myšlienky a dostane zo seba von všetko, čo vás ťaží.

 • Vyhradiť myšlienkam na bývalého len určitý čas

Snažte sa svoje myšlienky kontrolovať a každý deň si robiť tzv. "myšlienkovú hygienu". Svojho ex by ste nemali mať v hlave každých pár minút, ale cielene si na myšlienky na neho vyčleniť určitý čas počas dňa. Vyhýbať by ste sa mali snívaniu o vašich romantických začiatkoch a sústrediť sa na veci, ktoré vás rozdeľovali a zobrať si z nich ponaučenie.

 • Trpezlivosť, trpezlivosť, trpezlivosť

Nemôžete čakať, že sa s koncom niekoľkoročného vzťahu vysporiadate za pár dní. Preto buďte trpezlivá a odmeňujte sa za každý pokrok.

 • Doprajte si dovolenku, výlety a schádzajte sa s priateľmi

Obklopujte sa priateľmi a novými ľuďmi, ktorí vás obohatia o nové poznatky a skúsenosti. Získate tak istý nadhľad, ktorý vám pomôže prekonať rozchod rýchlejšie.

 • Flirtujte, ale na nový vzťah si radšej počkajte

Dôležité je, aby ste sa cítili sexy a zvodne. Preto sa nevyhýbajte nevinným flirtom, skúšajte nové role a experimentujte so svojím sex-appealom. Na vážny vzťah si však ešte chvíľu počkajte.

 • Nezabúdajte na pravidelný pohyb

Vďaka pohybu sa vo vašom tele vyplavujú endorfíny, ktoré teraz zaručene potrebujete. Preto si doprajte pohyb, ktorý vám urobí radosť a depresia je preč.

 • Zdravo sa stravujte, prijímajte viac vitamínov a bielkovín

Vaše telo po takom namáhavom zážitku, akým je rozchod, potrebuje energiu. Preto zvýšte príjem vitamínov a bielkovín. Nezabúdajte na tekutiny a čokoládu, ktorá vám zaručene zdvihne náladu.

 • Zapisujte si svoje myšlienky a pocity

Vyventilujete tak stres a zbytočné napätie. K svojim záznamom sa neskôr vráťte, aby ste videli, aký veľký pokrok ste urobili.

 • Každý koniec je začiatkom niečoho nového

Začnite sa dívať dopredu a neotáčajte sa späť. Tam vás už nič nečaká, naopak, pred vami sa črtajú nové obzory a výzvy. Nenechajte si ujsť nové šance kvôli niekomu, kto nestál za to, aby ostal vo vašom živote.