Niektoré ženy by dali čokoľvek za to, aby život s novým partnerom začali úplne od začiatku vrátane prvého milovania. Stať sa opäť pannou je pritom relatívne jednoduché. Nevinnosť v podobe panenskej blany vám vráti takzvaná hymenoplastika. Pre príslušníčky niektorých náboženských skupín nevyhnutnosť, pre iné ženy spôsob, ako prežiť „prvý sex“ s mužom svojho života. Aj pri rekonštrukcii panenskej blany však platí staré známe - dvakrát meraj a raz strihaj. Hoci v tomto prípade skôr zošívaj.

Náboženstvo i spomienky

So žiadosťou o obnovu panenskej blany sa na plastických chirurgov najčastejšie obracajú ženy, ktoré k tomu vedú náboženské dôvody. V niektorých komunitách totiž platí, že ak ju majú porušenú, spoločensky ich to hendikepuje. O obnovu panenstva tak usiluje aj viacero Sloveniek, ktoré si našli svojho arabského princa a ten sa dožaduje práva prvej noci. Ďalšou skupinou záujemkýň o hymenoplastiku sú ženy, ktoré chcú dať novému partnerovi všetko vrátane pocitu, že ich pripravil o poctivosť, hoci znovunadobudnutú.

Nájdu sa i také dvojice, ktoré túto situáciu spoločne prežili, no chcú si ju v určitom životnom období zopakovať. Rekonštrukcia panenskej blany medzi Slovenkami nepatrí k najžiadanejším zákrokom spadajúcim do kolónky intímna plastika - populárnejšie je vyňatie rôznych znamienok, korekcia Venušinho pahorka či úprava pyskov ohanbia -, no v susednom Česku to vraj je hit.

„Najväčší záujem majú ženy okolo štyridsiatky. Takto chcú osláviť druhé medové týždne alebo znova zažiť, aké to bolo prvýkrát,“ hovorí sexuológ Zlatko Pastor. Pre väčšinu žien, ktoré hymenoplastiku podstupujú, je strata panenstva spojená s nejakým nezabudnuteľným zážitkom. Sladkú spomienku na prvé milovanie chcú preto prežiť znova.

Bezpečná operácia

Obnova panenskej blany je podľa odborníkov relatívne jednoduchý zákrok, ktorý trvá okolo hodiny a väčšinou sa vykonáva pri lokálnom umŕtvení. Záleží však i na spôsobe, ako žena o panenstvo prišla. Vo väčšine prípadov ide podľa odborníkov o drobný chirurgický zákrok a netreba mať z neho strach. Panenská blana je slizničná riasa čiastočne uzatvárajúca pošvový vchod. Má v sebe otvor, respektíve otvory, ktorými môže odtekať menštruačná krv. „Pri prvom pohlavnom styku dochádza zvyčajne k jej porušeniu, čo býva sprevádzané slabším krvácaním, výnimočne inými komplikáciami.

Do určitej miery to môže byť i bolestivé,“ približuje sexuológ Pastor. U žien, ktoré ešte nerodili a majú zachované zvyšky hymenu, zrekonštruuje operatér novú panenskú blanu zo zvyškov tej pôvodnej. U starších záujemkýň je úprava sliznice pošvového vchodu o čosi zložitejšejšia. „Ak už nie sú zjavné zvyšky panenskej blany a treba vytvoriť úplne novú blanu, ktorá sa upevní na miesto, kde bola pôvodná, vykonáva sa hymenoplastika v celkovej anestézii,“ upozorňuje plastický chirurg Roman Kufa. Vždy sa však používa moderný vstrebateľný šicí materiál, ktorý nedráždi sliznicu v mieste operácie.

A hlavne, nekoná sa žiadne vyberanie stehov. Operatér spolupracuje s gynekológmi, prípadne urológmi. Výsledkom je nielen esteticky dokonalá, ale i bezpečná „blana“ - nedochádza totiž k poškodeniu žiadnej funkcie genitálií. Želaný efekt sa dostaví po niekoľkých týždňoch hojenia, počas ktorých má pacientka zakázaný pohlavný styk. Sexuálny pôst jej však vynahradí zážitok z opätovného „po prvý raz“.

Panenské komplikácie

K pretrhnutiu panenskej blany nemusí dôjsť len pri pohlavnom styku. „Môže sa to stať aj počas autonehody alebo úrazu. Obrovskými psychickými problémami býva sprevádzané porušenie panenskej blany nedobrovoľným pohlavným stykom - pri znásilnení,“ vysvetľuje Pastor. Zároveň zdôrazňuje, že panenstvo je aj otázka psychiky. Hymenoplastika tak môže byť pre niektoré ženy trpiace psychickými problémami pre spôsob, akým prišli o panenstvo, cestou k získaniu strateného sebavedomia a opätovnému nájdeniu pozitívneho vzťahu k sexu.

Psychologička Laura Janáčková sa vo svojej praxi stretáva aj s prípadmi mladých žien, ktoré túžia po znovunadobudnutí „čistoty“. Dôvod? „Vo veku násťročných prišli o panenstvo a chcú to vrátiť späť. Nejde o divožienky, ale o deti z rodín s príliš prudérnou výchovou, ktorým sa prvý večierok vymkol spod kontroly.“ Niektoré sa boja, čo bude, až sa to dozvie mama. Iné zaujíma, či to môže spoznať gynekológ alebo ich chlapec. „Odborník áno, ale priateľ, pri všetkej úcte k poznatkom a skúsenostiam dnešnej mladej generácie, zväčša nie,“ poznamenáva Janáčková.

Moc nad ženami

Význam panenskej blany je podľa odborníčky už dnes prekonaný. „Historickým dôvodom bola jednoznačne ochrana paternity. Muž si musel byť istý, že investuje jedine do svojich detí. V mene kultu paternity sa aj nevera zo strany žien tolerovala oveľa menej než u mužov a zároveň sa kruto trestala.“ Janáčková si myslí, že väčšina mužov chce ženy kontrolovať rovnako ako kedysi.

Rozdiel je podľa nej len v tom, že dnešných mužov nezaujíma ženina minulosť, ale súčasnosť a budúcnosť. „Ženám by som poradila, aby si hymenoplastiku poriadne rozmysleli. Ak si totiž ani tentoraz nevyberú správneho partnera, ktorý ich o chirurgické panenstvo pripraví, budú presne tam, kde boli - len chudobnejšie,“ dodáva Laura Janáčková.

Rekonštrukcia panenskej blany

Hymenoplastika je plastická operácia, ktorá obnovuje hymen - takzvanú panenskú blanu. Čiastočne alebo úplne prekrýva pošvový vchod u dievčat a mladých žien, ktoré ešte nemali pohlavný styk. K jej narušeniu dochádza nielen pri prvom pohlavnom styku - môže byť pretrhnutá aj pri masturbácii či pri cvičení. Zákrok, ktorého cieľom je obnovenie panenskej blany, nie je obmedzený vekom. Plastická gynekológia vykonáva operáciu v celkovej anestézii, častejšie však len pri lokálnom umŕtvení. Cena zákroku sa začína niekde na úrovni šesťsto eur a pokojne môže prekročiť aj tisíceurovú hranicu.