Napnuté prsia, boľavé bradavky, ovisnuté brucho. A do toho všetkého vrieskajúci poklad v perinke. Ak si aj práve nepripadáte ako sexuálny objekt, do postele s mužom skôr či neskôr vhupnete. „My sme sexovali už tri týždne po pôrode. Najprv som sa obávala, ale dopadlo to super. Možno aj preto, že to bol už môj druhý pôrod,“ zveruje sa Natália. Celkom inú skúsenosť však má Andrea. „Dostať sa k prvému sexu po pôrode cisárskym rezom nám trvalo rok! Po druhom, tentoraz prirodzenom pôrode, to boli štyri mesiace. Nemyslím si však, že sexuálny apetít závisí od spôsobu pôrodu. Dôležitejšie asi je, ako to vnímame v hlave,“ myslí si. „My sme to prvýkrát skúsili už po dvoch týždňoch, manžel sa nevedel dočkať. Ale nebolo to ono. Tak sme milovanie odložili na neskôr, po šestonedelí, a to už bolo v pohode,“ pridáva skúsenosť Lenka. Odporúčať vám nejaký termín, kedy „už môžete“, je zrejme zbytočné. I keď ste už dolu zahojená, myšlienkami ste stále inde alebo, naopak, telesne sa ešte zoceľujete, ale erotické odreagovanie by vám padlo vhod.

Šesť týždňov

Ak vám v pôrodnici odporučia vyčkať s prvým sexom aspoň 6 týždňov, má to svoje opodstatnenie. „Po vaginálnom pôrode môže nastať mnoho anatomických zmien – hojí sa hrádza po nástrihu, ochabne svalstvo panvového dna, môžu byť poškodené svaly. Po cisárskom reze sa zasa pomalšie zavinuje maternica, hojí sa jazva. Väčšina žien trpí tiež bolestivými prsníkmi a popraskanými bradavkami. Dejú sa aj hormonálne zmeny – klesá hladina estrogénu, čo má za následok suchšie a citlivejšie vaginálne steny, a tak ako v gravidite, aj počas dojčenia sa uvoľňuje hormón prolaktín, ktorý sexuálnu túžbu tlmí,“ hovorí gynekologička MUDr. Naďa Maličkayová. Pre niektoré z nás dosť vyčerpávajúca situácia už len na bežné úkony a starostlivosť o dieťa. Iným však prolaktín do hlavy udrie o niečo menej a manžela sa začnú dožadovať čoskoro po pôrode.

Ak skôr, tak opatrne

Obavami, že skorým popôrodným sexom čosi definitívne pokazíte, sa pri citlivom prístupe podľa sexuologičky MUDr. Danice Caisovej zaťažovať nemusíte. „Je to veľmi individuálne. Kedysi platilo, že šestonedieľka mala byť ‚v kúte‘ celé toto obdobie, ani z neho nesmela vyjsť von. Dnes takí prísni nie sme. Je to na dohode partnerov a na aktuálnom telesnom a psychickom stave ženy. Rozhodne by prvé milovania po pôrode mali byť opatrné a zo strany muža ohľaduplné. Niekedy ženy podľahnú sexuálnym túžbam partnera a kruto sa im to vypomstí. Ešte nezahojená pošva bolí a sexuálny styk je všetko, iba nie príjemný,“ podotýka odborníčka.

Prídete o orgazmus?

To, že po pôrode už sex nikdy nebude ako predtým, je len mýtus. V skutočnosti môžete robiť presne to, čo ste robili predtým, dokonca veľa žien potvrdzuje, že milovanie si vychutnáva viac. Pri prvom popôrodnom sexe však môžete naozaj čosi nezvratne pokaziť. „Jednotný a univerzálny návod neexistuje. Všeobecne by sa tempo a hĺbka vniknutia mali riadiť prianím ženy. Ona by mala vedieť, že pri najmenšom náznaku dyskomfortu či bolesti treba styk ukončiť, a muž by to mal v plnej miere rešpektovať. Pre ďalší sexuálny život dvojice je to dôležité. Z praxe viem, že málo šetrný pohlavný styk krátko po tom, čo žena rodila, býva začiatkom poklesu jej chuti na sex. Môže mať za následok aj stratu orgazmu a môže skončiť až sexuálnou averziou,“ varuje sexuologička. Pozor si dajte nielen na fyzický, ale aj psychický nátlak partnera. Nejde predsa o žiadnu súťaž a v hre je váš celý budúci sexuálny život.

Bez chuti až tretina žien

A možno u vás nie je problém nedostatočne zahojené telo, ale pôrod vám jednoducho vymazal sex z hlavy. Ak by to trvalo príliš dlho, bez odbornej pomoci to asi nevylepšíte. „Asi dve tretiny žien po pôrode stratia chuť na sex. Dôvody sú hormonálne, psychosexuálne aj psychosociálne. U väčšiny žien sa stav postupne konsoliduje a chuť na milovanie sa vráti. No u časti žien nechuť na sex pretrváva aj mnoho mesiacov či dokonca rokov po pôrode. Myslím, že strata chuti na sex u ženy, ktorá pred pôrodom nemala žiadny problém, by mala byť dôvodom, aby navštívila gynekológa a sexuológa,“ odporúča MUDr. Caisová. Prevrat vo vašom popôrodnom sexuálnom živote však môže spôsobiť aj partnerova nechuť! „Často tí muži, ktorí boli pri pôrode svojich partneriek, majú problém ďalej ju vnímať ako partnerku,“ hovorí gynekologička Maličkayová. Doktorka Caisová však upokojuje – takýchto mužov je relatívne málo a pravdepodobne nakoniec zvíťazí testosterón nad traumou z pôrodnej sály...

Tip Maminy

Zmeňte manažment a stravu Viac času a tým aj chuti na sex získate, ak zorganizujete nielen režim bábätka, ale aj intímny harmonogram. Mnoho mužov sa totiž sťažuje, že partnerka sa upäla na dieťa a jeho nechala na okraji svojho záujmu. Preto to spravte presne opačne – dohodnite si s partnerom činnosti, ktoré okolo bábätka bude pravidelne vykonávať iba on, aby ste vy mali čas našetriť si energiu aj pre muža. Gynekologička navyše odporúča pestrú stravu s dostatkom minerálov a vitamínov, dodržiavať pitný režim a cvičenie Kegelových cvikov na panvové dno.