Radí Iveta Šefarová, klinická psychologička, Trnava

O partnerskom spolužití sa tvrdí, že sa v ňom priťahujú protiklady. Bohéma láka utiahnutá „sivá myška“, večne zasnívaná žena obdivuje realistu. Len vtedy, ak sa stretnú dve rôzne povahy, vraj vládne vo vzťahu to správne napätie a iskra a nehrozí mu nuda a stereotyp. Je to však naozaj to správne pravidlo pre šťastný partnerský vzťah?

Zdroj konfliktov

Možno sama poznáte niekoľko spokojných párov, v ktorých vedľa seba žijú úplne rozdielni ľudia. Je to však len zdanie, odkazuje odborníčka: „Vašu pozornosť skôr upútajú nezvyčajné prejavy, všímate si skôr zvláštnosti, preto sa vám môže zdať, že množstvo párov s protikladnými vlastnosťami je vyššie, ako je to v skutočnosti.“

A zdá sa, že takéto vzťahy nie sú podľa odborníkov predurčené na dlhé fungovanie. Spočiatku takéto spolužitie možno vyzerá nádejne, príťažlivosť môže byť naozaj silná. Obdivujete sa navzájom práve pre svoju rozdielnosť. No po čase to môžete začať v každodennej realite vnímať ako problém. Musíte vynaložiť viac úsilia, aby ste sa dohodli, zladili, porozumeli si.

„To, že takéto páry zotrvávajú vo vzťahu, môže byť ovplyvnené tým, že v prvej, symbiotickej fáze vývinu vzťahu preceňovali spoločné vlastnosti a ignorovali vzájomné protiklady. K uvedomovaniu týchto rozdielov potom prichádza až po prechode do druhej, diferenciačnej fázy vývinu vzťahu, keď častejšie dochádza k jeho ukončeniu. Prílišná vzájomná rozdielnosť by mohla byť práve tým, čo vzťah ohrozí, čo bude zdrojom konfliktov a nedorozumení a v krajnom prípade aj dôvodom rozchodu,“ konštatuje psychologička.

Ideálny vzťah? Ako puzzle!

Podľa odborníkov na tvrdení o priťahujúcich sa protikladoch však predsa len štipka pravdy je. V osobe partnera podvedome hľadáte to, čo chýba vašej osobnosti. „Sú to vlastnosti, ktoré sama nemáte a práve tie hľadáte u partnera. Najmä na úrovni hlbších potrieb je vzťah doplnkový, komplementárny, no určite nie je postavený na prílišnej vzájomnej rozdielnosti,“ vysvetľuje odborníčka na vzťahy.

V šťastnom vzťahu by ste preto mali s partnerom povahovo do seba zapadať, ako dieliky skladačky puzzle. Napríklad obaja máte radi cestovanie a nepotrpíte si na dokonalý poriadok, no partner je ten, kto dokáže rozumnejšie ako vy narábať so spoločnými financiami. A práve to vám vyhovuje. Problém by vznikol, keby ste sa ako žena romantička, milujúca nakupovanie, stretli so šetrným a pragmatickým mužom, však?

Nech to ide hladko

Keď sa budete dopĺňať, ľahšie nájdete spoločnú reč pri každodenných rozhodnutiach, ktoré ako dvojica spolu musíte urobiť. Čím menej bude medzi vami nedorozumení a hádok, tým budete hlbšie preciťovať vzájomnú spolupatričnosť. A to je to, o čo vo vzťahu ide. Radšej si preto hľadajte muža s podobným životným štýlom, záujmami, názormi, životnými hodnotami a predstavami o budúcnosti. „Aj množstvo výskumov tvrdí, že máme tendenciu vytvárať páry práve s ľuďmi, ktorí sú nám podobní, majú podobné záujmy, podobné vzdelanie, rebríček hodnôt,“ uvádza Iveta Šefarová. Nemusíte sa báť, že vzťah, v ktorom obaja vedia odhadnúť, čo si ten druhý myslí a čo sa mu páči, ovládne nuda. Prvým protikladom totiž napriek všetkej zhode ostane, že vy ste žena a on muž.

Tip Glancu: Nariekate, že ten váš je iný ako vy, utiahnutý a chýba mu spontánnosť? Možno by váš život po boku niekoho s akčnejšou povahou nebol až taký ružový, ako si myslíte. Napokon by vás jeho nevyspytateľnosť prestala tešiť a zatúžili by ste po istote a spoľahlivosti po boku menej aktívneho chlapa.

Čudný magnetizmus

Z fyziky vieme, že dva magnety sa nikdy nepritiahnu rovnakými pólmi. Podobne sa správajú aj niektoré ženy, vyberajú si len takého partnera, ktorý je ich absolútnym protikladom. „Dobré dievča“ je očarené „zlým“ mužom. Iba ten ju priťahuje a vyvoláva v nej vášeň. Prečo je to tak? Niektoré ženy totiž uprednostňujú neistotu, tajomno a nevyspytateľnosť. Istota ich nudí a pokoj a harmónia je pre ne predzvesťou konca vzťahu. Majú mylný pocit, že pre lásku treba všetko obetovať, aj seba a svoju spokojnosť a pocit, že sú šťastné. Neopätovanou láskou sa tak trápia aj dlhé roky. Niektoré sú tomuto trápeniu dokonca rady, zdá sa im, že takto má ich život zmysel. Prípadne dúfajú, že svojich záporných hrdinov napokon skrotia a veľká láska ich zmení. Žiaľ, reálny život je iný ako ten na filmovom plátne a sebeckosť, klamstvo či nevera od muža naozaj ubližujú a bolia.

Týmto to nevyšlo

  • Hollywoodsky pár Tom Cruise (50) a Katie Holmesová (34) sa rozviedli takmer po šiestich rokoch pre „neprekonateľné rozdiely“. Scientológia a katolícka viera naozaj nejdú veľmi dokopy...
  • Vzťah nevyšiel ani Adriane Sklenaříkovej (41) a Christianovi Karembeuovi (41). Odlišný životný štýl a rozdielne potreby napokon viedli k ich rozvodu.
  • Manželstvo amerického hereckého páru Ashton Kutcher (35) a Demi Moorová (50) zrejme okrem Ashtonovej nevery pochoval aj priveľký, 15-ročný vekový rozdiel.