Oveľa vážnejším zločinom než znásilnenie bolo pred päťsto rokmi cudzoložstvo, mimomanželský pohlavný styk. V roku 1566 pri ňom prichytili ženatého Andreasa Siposa z Radačova, ktorý sa ulakomil na mladučkú Annu. Muža, ktorého už predtým súd omilostil za iné zločiny, vrátane znásilnenia inej panny, čakala katova sekera.

Exemplárne tresty súdy udeľovali aj v prípadoch, keď išlo o znásilnenie dieťaťa. V Bardejove sa k nemu znížil opitý chlap s vymysleným menom, Joannes Wollen Schlager. K zneužitiu šesťročného dievčatka sa po mučení priznal, následne ho sťali.

Zvrhlý profesor

Ak sa dnes hneváme, že dva súdy majú na jeden prípad rozdielny pohľad, inak to nebolo ani kedysi. V roku 1566 sa vzdelaný a ctihodný občan Košíc Demetrius Thurios, pokúsil znásilniť šesťročnú dcérku svojho priateľa Miklosa Nikolaja.

Miesto, kde zatvárali neposlušné ženy z Hontu, nedávno obnovili v Krupine.
Zdroj: JÁN DZÚR

Zápis spomína aj jeho podobné činy v minulosti: rovnakého deliktu sa dopustil na chlapcovi z predmestia, zneužiť mal dievčatko v Malej Ide i žiačku školy v Mukačeve, kde bol rektorom. Pôvodne dostal trest smrti, ten mu ale súd na želanie cirkvi znížil na bičovanie na pranieri a vyhnanstvo...