Ak náhodou nemáte televíziu, prístup k novinám alebo ste v živote neotvorili internet, asi neviete, kto je Zuzana Marošová. V opačnom prípade sledujete, ako sa v miništáte v Latinskej Amerike bije ako levica za svojho druha a otca svojich dvoch detí Karola Mella. „Roky na úteku boli určite lepšie, ako keby som bola bez neho,“ vyhlásila presvedčivo herečka a vám možno v tej chvíli napadlo: Čo tá na ňom vidí? To je taký fešák alebo je dobrý v posteli? Lebo kvôli tomuto mužovi spálila za sebou všetky mosty. Vykašlala sa na priateľov, opustila rodinu, kariéru a „hrala sa“ na skrývačku. Naozaj môže byť láska taká šialená a osudová, že núti ženy robiť krkolomné kúsky?

Aspoň už viete, kde leží Belize

„Pre ňu je to skutočný chlap. Vzbudzuje pocit, že sa o ich spoločnú rodinu dokáže postarať a pobiť,“ odkrýva, čo je pod povrchom, psychológ Ivan Valkovič. Ale ako sa z nevinného rande stane život na úteku? „Nikto to nemá napísané na čele,“ vysvetľuje. Možno, že nevedela nič o jeho povesti, radšej verila vlastným očiam a úsudku než tomu, čo vravia ostatní. Snažila sa v ňom vidieť to dobré a nechcela ho šmahom ruky odsúdiť. Vravela si: predsa od neho nemôžem teraz odísť, keď je v maléri! Možno vyzeral ako muž sklamaný systémom, ktorý už nikomu neverí. To bola veľká výzva! Ak na vás lezú podobné pocity, rýchlo sa ich zbavte. Veľmi ľahko sa zamotáte. Od „snažím sa na svet dívať tvojimi očami“ býva len kúsok od „nechcem vidieť pravdu“. A časom, keby sa vám ich podarilo doširoka otvoriť, bolo by už neskoro. Stali by ste pred rozhodnutím: odísť alebo si posunúť hranice, čo je pre vás ešte morálne únosné. Samozrejme, z lásky. 

Láska ako choroba

„Pravdepodobne ho naozaj miluje. Ak aj vie niečo viac z jeho minulosti, tak nie všetko. A keby aj, odsunula by pochybnosti na druhú koľaj. Vzťah, deti a všetko, čo spolu zažili, preváži aj poklesky na jeho strane,“ premýšľa psychológ, čo môže herečka cítiť. Poviete si, do tohto sa pustiť, nemohla byť pri zmysloch. Lenže práve o to v čase zamilovanosti ide. Stratíte hlavu, nič vám na tom druhom neprekáža, dokážete tolerovať všetko. Táto fáza podľa vedcov netrvá dlhšie ako dva a trištvrte roka. Aj herečka nakoniec vyhlásila, že medzi nimi nie je žiadne počiatočné poblúznenie: „Som a budem jeho oporou, pretože ho milujem. Nie je to žiadna naivná láska.“ V Belize si chceli pravdepodobne zariadiť nový život. Vybudovať si spoločensky prijateľnú existenciu. „To všetko sa dá pochopiť,“ tvrdí doktor Valkovič.

„Láska nie je len stav blaženosti, sú s ňou spojené aj útrapy, keď nemôžete byť s tým, koho milujete. Aby ste netrpeli, ste schopní urobiť kadečo. Všetko opustiť a utekať. Aj začať žiť niekde inde. A obdobie, keď je celý svet proti vám, vás môže nakoniec ešte viac spojiť.“ Jednoduchá rovnica sa komplikuje Rozpoznať dnes, kto je gauner a kto slušný človek, nie je až také jednoduché. Ale ak sa do niečoho nového púšťate, nie je na škodu si svoj objekt trochu preklepnúť. Aspoň medzi kamarátmi. Keď už v tom budete lietať, ľahko by ste mohli všeličo prehliadnuť alebo si nechať pomotať hlavu. Lenže, niekedy sa do vzťahov „mission impossible“ vrháme dobrovoľne a pri plnom vedomí. Taká maličkosť ako bezúhonnosť vtedy ide stranou. Veď aj masový vrah Breivik má už svoje obdivovateľky. Ponúkajú mu manželstvo a urobili by pre neho všetko na svete. Oproti tomu je nejaké to obvinenie z objednávania vraždy len čajíčkom pre batoľatá. Veď dôležité je, ako sa správa k vám, či nie? A potvrdzuje to aj Ivan Valkovič. Ak ide o muža, ktorého slepo zbožňujeme, vieme byť hluché a slepé. „Vtedy je pre ženu dôležité, že ON ľúbi ju a ONA jeho. Čo robí vo veľkom svete, to už nie je také podstatné,“ vysvetľuje psychológ. Všetko alebo nič To, čo nás vháňa do náruče „zlých“ mužov, sú často mylné predstavy, že ich zmeníme. Takého chlapa nemôžete mať lusknutím prstov, musíte o neho bojovať. A to je zaujímavá a vzrušujúca hra, aj keď výsledok býva neistý.

Foto: Archív

O slušných a fádnych mužov nie je až taký záujem, naopak, „zlí chlapci“ majú v sebe akúsi príťažlivosť, ktorej nevieme odolať. „Nakoniec, žene musí stúpnuť sebavedomie, keď vidí, koho skrotila. Že sa mu klania celé mesto a on rešpektuje len ju. To je tá najväčšia lichôtka,“ domnieva sa I. Valkovič. Lenže hrubá čiara sa urobiť nedá. O tom sa presvedčila aj Zuzana Marošová. Minulosť vás niekde dobehne. Ale mohlo by sa tiež celkom ľahko stať, že Mello vďaka ostrým lakťom belizejských právnikov ostane za oceánom alebo ho náš súd nakoniec oslobodí. A to by už bol iný príbeh – o zakázanej láske peknej herečky s mužom, ktorý bojuje za vlastnú spravodlivosť. Ten je tuším teraz v Strednej Amerike populárny. Zuzana ním presviedča verejnosť, že jej partner nie je na úteku. Len hľadá útočisko pred neustálym prenasledovaním skorumpovanej vlády, ktorej prekáža, že má kasíno. Námet na scenár je to dobrý. Možno ho raz Zuzana Marošová hodí na papier. Stavím krk, že by bol z neho poriadny slaďák!

Mali vzdelanie, prácu, pekný život. Tak prečo sa nechali zničiť mužmi?

Prokurátor a spisovateľ Laco Hanniker nikdy presne nepochopil, prečo riskujeme a sme schopné hrať vabank so svojím životom, len aby sme sa na chvíľu cítili šťastné. Možno je v tom túžba po dobrodružstve, živočíšnosť, prebujnený materinský pud alebo sa len toho chlapa pokúšame zachrániť a vidieť v ňom to dobré. Sme jednoducho nepoučiteľné!

Advokátka

Katarína bola skvelá vo svojej profesii, vyzerala výborne, ale bola schopná vytvoriť si sexuálny vzťah len s mužom, ktorý bol v base. A aj si ho našla, odsúdeného za vraždu. Kvôli takému bola schopná urobiť všetko. Nechala sa nafilmovať, ako na ňu močí alebo zasúva do nej väzenské obušky. Celé sa to skončilo až po tom, keď chcel, aby mali spolu dieťa. Katarína nechcela, a tak sa jej začal vyhrážať zverejnením nahrávok. Bála sa, že sa profesijne úplne znemožní a neskôr aj o svoj život. Zachránila sa v poslednej minúte, dohodol si s ňou schôdzku a v ruke zvieral nabitú zbraň. To už však bola na mieste polícia. Ani Katarína už vo svojom fachu nepracuje.

Zapisovateľka

Daniela pracovala na okresnej prokuratúre, o dva roky už bola vo väzení. Zamilovala sa do chlapa z basy tak veľmi, že kvôli nemu spreneverila peniaze, aby ho mohla hostiť a vytvárať mu priaznivé prostredie. Dokonca mu ponúkla aj svoju dcéru. Urobila by čokoľvek, aby si ho udržala. Ten sa nakoniec na ňu aj na jej dcéru vykašľal, začal jazdiť s kamiónom a už ho nebolo.

Novinárka

Gabi si vzala do bytu podvodníka, ktorý dobre písal. Bol to relatívne inteligentný chlap, podnikateľ, ktorý okrádal štát na daniach a pri tom ešte aj dobre štylizoval – a mal také zvláštne oči. A ona už bola dlhšie sama. Rozhodli sa, že spolu napíšu knihu o jeho zážitkoch vo väzení. Kniha vyšla, všetko bolo v poriadku, a tak začali žiť spolu. Vyzeralo to idylicky, až na drobnosť. Po čase ho znova zavreli. On sedí v base, Gabi spláca jeho dlhy a spomína na časy, keď im bolo dobre.