Byť dlhodobo bez sexu je smutné. Je pravda, že človek si časom zvykne, ale iba zdanlivo. Na organizmus to má negatívny dopad a spúšťa to zdravotné problémy. Psychické aj fyzické. Najmä u pánov stačí abstinovať naozaj krátko a neželené zmeny sú tu ihneď. Na nechuť sexovať však doplácajú aj dámy.

Čo teda hrozí?

Erektilná lenivosť

Bohužiaľ naše telo premýšľa asi takto: Nepoužívaš? Netreba ti.  Poznáme to pri dlhodobe ležiacich pacientoch.  Ak budú mesiac ležať na posteli bez pohnutia, tak im začnú miznúť svaly. Nebudete jesť? Stiahne sa vám žalúdok a keď to trvá dlho, človeka môže jedlo naopak zahubiť. Jednoducho, trávenie prestane pracovať.  A ak nepoužívame pohlavné orgány, tiež ich vyradíme z funkcie.

Čo hrozí mužom, ktorí dlho nemajú sex? Vlastne si sami môžu zapríčiniť erektilnú disfunkciu.

Štúdia z roku 2008 uverejnená v American Journal of Medicine našla spojitosť medzi sexuálnou abstinenciou a erektilnou disfunkciou. Pravidelný sex a dlhá erekcia nedovolia oslabiť toporivé telieska. Za týždeň sa nič nestane, ale po mesiaci by už bolo potrebné hovoriť minimálne o ručnej práci. To už nie je len o pôžitku, je to doslova záchranná akcia.

Pozor, ani dámy  nie sú imúnne. Ak si svoje ppohlavné orgány pravidelne nestimulujú, nepomôže im potom už ani lubrikačný gél . Nič ich nevzruší, na orgazmus môžu zabudnúť aj keby sa náhodou objavil princ na bielom koni.

Pohyby a  imunita

Keď sme už spomenuli, imunitu, každý vie, že imunitný systém si treba posilňovať. Pôsobí na neho nielen to, čo jedávate, ale aj to, či sa hýbete.  Každý športový výkon imunitu posilňuje. Aj ak máte sex, imunita rastie. Ak naopak sexuálne abstinujete, budete náchylnejší na ochorenia. Hormóny, ktoré sa vylučujú počas sexu a pri orgazme stimulujú tvorbu nielen dobrej nálady, ktorá je sama osebe podporou imunity, ale veľmi efektívne stimulujú aj efektivitu imunitného systému. Platí teda - čím dlhšie bez sexu, tým horšie zdravie. Takže kapela Lucie dobre spieva: Dělám pohyby... robte ich aj vy!

Nechutenstvo

Nejete? Stiahne sa vám žalúdok? Naopak, maškrtíte? Máte zrazu chuť na všetko. A stále! Nuž a rovnako to funguje aj v sexe.
Najväčším problémom dlhodobej sexuálnej abstinencie je strata chuti milovať sa. No a to je začiatok konca. Pretože ak nemáte chuť, tak sa prejavia všetky telesné negatíva nedostatku sexu, ale navyše ani nebudete mať chuť to zmeniť. Ľudia, ktorí nemajú sex viac ako rok, začínajú pociťovať oveľa nižšiu sexuálnu túžbu. Preto ak si chcete udržať libido na dostatočnej úrovni, aspoň masturbujte. Vaše telo nestihne zabudnúť, aké je to skvelé mať orgazmus.

Brzda bystrosti


V minulosti rodičia mládež varovali, že častý sex a masturbácia sú škodlivé, napríklad oslabujú myslenie. Veda to však dávno vyvrátila. Dnes sexuológovia naopak zdôrazňujú význam sebaukájania.  Jednak je to sex bezpečný, za druhé, odplaví sa úzkosť a napätie. Dokonca sa zistilo, že sexuálna aktivita zvyšuje rast neurónov v hipokampe. No a práve táto časť mozgu je zodpovedná za prechod medzi krátkodobou a dlhodobou pamäťou. Dostatočnou sexuálnou aktivitou si pestujete aj racionálne myslenie. Ak sex nemáte, možno zvládnete lúštiť úspešne sudoku a krížovky, no to neznamená, že vám to lepšie myslí. Skôr iba to, že máte mnoho času. Pretože nesexujete.

Takže, rýchle to napravte a pdhoďte zábrany. A to, že nemáte partnera neospravedlňuje. Anča dlaňová je tu predsa vždy!