Radí Danica Caisová, sexuologička a psychiatrička:

Vedeli ste, že ak si dokážete užívať milovanie, znamená to, že sa dokážete tešiť zo života?

Prieskum kvality sexuálneho života Slovákov ukázal, že 65 percent mužov a 59 percent žien nie je úplne spokojných so svojím sexuálnym životom. Patríte k nim aj vy?

Vášeň a vzrušenie

Podľa sexuologičky Danice Caisovej tým, že sa verejne hovorí o sexuálnych problémoch, stávajú sa ženy otvorenejšími a odvážnejšími. „A to nielen tým, že sa zdôveria lekárovi, ale aj tým, že chcú svoj problém riešiť. Čítajú o tom, aký môže byť sex vášnivý, vzrušujúci, uspokojivý, tak ho chcú zažiť,“ uvádza odborníčka.

Ak sa za dverami vašej spálne namiesto vášne usadila nuda alebo vás trápi nechuť na milovanie, môžete sa bez obáv obrátiť na svojho gynekológa alebo priamo vyhľadať sexuológa. Spokojnosť v posteli za to určite stojí. Veď skvelý sex prehlbuje váš vzťah s partnerom, ale pomáha vám aj schudnúť a vyzerať mladšie, odbúrava stres, zlepšuje imunitu a posilňuje aj vaše panvové dno proti inkontinencii.

Nemám chuť...

Najčastejším problémom, pre ktorý slovenské ženy navštívia ambulanciu sexuológa, je strata alebo pokles sexuálnej túžby. Občas vás jednoducho premôže únava alebo vás trápia rôzne problémy, ktoré vám bránia tešiť sa na posteľné radovánky. No ak na vás už nejaký čas partnerove nežnosti nepôsobia šteklivo, môže ísť o sexuálnu poruchu nazývanú sekundárna porucha libida. Nie vždy je však za tým manželská kríza alebo ochladnutie citov. „Príčiny môžu byť aj hormonálne vrátane užívania antikoncepcie, môže ísť o stav po pôrode, v menopauze. Pokles či strata túžby býva dôsledkom rôznych telesných či psychických ochorení, napríklad depresie, ale aj vplyvom niektorých liekov, napríklad na vysoký tlak krvi alebo na psychické ochorenia,“ uvádza lekárka. Za problém sa však nepovažuje, ak rokmi prirodzene klesá počet sexuálnych stykov medzi partnermi, ak to obaja akceptujú.

Keď sa nájde príčina v telesnom ochorení, je nádej, že liečením tejto príčiny sa vyrieši aj sexuálny problém. Ak je príčina psychosexuálna, býva to ťažšie. „Napríklad preto, že hoci žena príde za sexuológom, nehovorí pravdu. Zatají, že sa zamilovala do niekoho iného alebo ju partner sklamal svojou povahou, prístupom, zodpovednosťou. V sexoterapii vedieme partnerov k tomu, aby viedli pravidelný pohlavný život, nečakali na príchod túžby,“ prezrádza odborníčka.

Zložitá cesta na vrchol

Odborníci sa zhodujú, že uspokojivý sexuálny život sa nemeria počtom orgazmov. Vyvrcholenie dokonca nepovažujú za prejav kvalitného sexu, pokúšajú sa zbúrať mýtus o tom, že ak ste nedosiahli orgazmus, „nebolo to ono“. Poruchy orgazmu sú druhým najčastejším dôvodom, prečo Slovenky vyhľadajú sexuológa. „Za problémom s dosahovaním vyvrcholenia bývajú najmä endokrinologické problémy, napríklad ochorenia štítnej žľazy alebo niektoré lieky. Často sú to tiež problémy v partnerskom vzťahu, ale aj v nesprávnej technike milovania. Niektoré ženy dosiahnu orgazmus iba priamym dráždením klitorisu. Často sa to však obávajú partnerovi otvorene povedať, tak mu to len rôzne naznačujú a hnevajú sa, aký je nechápavý,“ hovorí Danica Caisová.

Prvým predpokladom vyriešenia tohto problému je, že poznáte svoje telo a tiež dotyky, ktoré vám spôsobujú potešenie. Hanblivosť nie je namieste, so svojou láskou môžete o milovaní rozprávať otvorene. Hovorte so svojím partnerom o svojich sexuálnych potrebách či predstavách a žiadajte, aby vám prezradil tie svoje. „Kým ste zamilovaná, tak rada a bez problémov robíte ústupky a veríte, že láska prekoná všetky prekážky. Až keď sa tieto vaše nereálne očakávania stretnú s každodennou realitou, tak sa často nestačíte čudovať, akí ste s partnerom rozdielni. A to nielen povahovo, svetonázorovo, ale aj sexuálne,“ upozorňuje odborníčka.

Bolí ma to!

Ak vás počas styku trápi bolesť, je pochopiteľné, že nie ste v intímnom živote spokojná alebo sa mu vyhýbate. „Dôvody bývajú často priamo v genitále, zápaly, drobné nezahojené trhlinky v pošve po pôrode, nedostatočné zvlhnutie počas predohry, cukrovka alebo menopauza,“ vymenúva sexuologička. Vtedy treba začať s pomocou odborníkov hľadať príčinu bolesti. „Kým sa príčina nenájde, radím zdržať sa pohlavného styku. Samozrejme, ostatné sexuálne aktivity sú dovolené,“ odporúča lekárka.

Už ma nevzrušuje

To, že žena potrebuje dlhší čas, aby sa naladila sa na milovanie aj na dosiahnutie vrcholu, je známe. No ak vás napriek túžbe po milovaní nič „nerajcuje“, môže ísť o poruchu vzrušivosti. Neprichádza ten slastný pocit vzrušenia a nedostatočné zvlhnutie je pri styku nepríjemné a bolestivé. Preto si milovanie nielenže neužijete, ale zaťažuje aj váš partnerský vzťah. „Poruchy vzrušivosti majú svoj pôvod v niektorých telesných ochoreniach, najmä psychických, bývajú následkom liečby niektorých ochorení. Ale veľmi často sú selektívne, pri niektorom mužovi je žena vzrušená, pri inom nie, pri niektorej forme sexuálnej aktivity, napríklad pri masturbácii, sa vzruší, no pri milovaní nie,“ vysvetľuje Danica Caisová a zároveň radí: „Venujte sa aj iným formám pohlavného života, maznaniu, bozkávaniu. Naučte sa, že nie každé maznanie musí končiť sexuálnym stykom. Ak vám to nevadí, používajte pomôcky a občas sa vráťte na miesta, kde ste sa kedysi milovali, napríklad v lese či na pláži.“

Neladí nám to

Samostatnou kapitolou je sexuálny nesúlad, najčastejšie sú partneri nespokojní s frekvenciou pohlavných stykov a s priebehom milovania. „Znamená to, že jeden by si prial mať pohlavný styk 3 x týždenne a  inému stačí 2 x mesačne. Každý z partnerov má inú predstavu, ako by mal pohlavný styk vyzerať, aby sa vzrušili a tešili z milovania. Niekto potrebuje dlhú predohru, iný nie, niekto si praje, aby bol partner či partnerka rázny, iný, naopak, aby bol nežný. Niektoré scenáre zladiť možno, iné menej a niektoré vôbec nie – napríklad sexuálny scenár realistického muža a romantickej ženy,“ upozorňuje sexuologička.

Vyhľadajte odborníka

Ak aj vás trápi niektorý zo spomínaných problémov, riešte ho, kým nepoznačí vás aj váš partnerský život. Hanblivosť nie je na mieste.„Ešte stále existujú ľudia, ktorí, hoci majú problém, nedokážu prijať, že by sa dal riešiť za pomoci odborníka. Každá porucha si vyžaduje individuálny prístup a pomoc. Základom je správna diagnostika a spolupráca odborníkov – gynekológa, urológa, endokrinológa, niekedy genetika či psychiatra. Liečba spočíva v kombinácii sexoterapie a farmakoterapie a vyžaduje trpezlivosť, obojstranné partnerské nasadenie a vytrvalosť,“ dodáva lekárka.